AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz'dan önemli açıklamalar

AA |  02 Nisan 2019 Salı - 23:57 | Son Güncelleme : 03 04 2019 - 1:06

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "Cumhuriyet Halk Partisi, resmen paniğe kapıldı ve soluğu İl Seçim Kurulunda aldı. Çok alelacele gitti Cumhuriyet Halk Partisi. İl Seçim Kurulu da son derece hızlı bir şekilde hareket etmek suretiyle tedbir kararı vererek bu sayımı durdurdu" dedi.


Ali İhsan Yavuz, AK Parti'nin İstanbul İl Başkanlığında düzenlediği  basın toplantısında, bir önceki açıklamasında, İstanbul'da yerel seçimlere  ilişkin usulsüzlükleri ve hataları büyük oranda tespit ettiklerini,  belgelendirmeye çalıştıklarını ve tespit çalışmalarının devam ettiğini  aktardığını hatırlattı.
 
Çalışmalar sürerken farkın kapanacağını ve seçimin lehlerine  sonuçlanacağına dair işaretler aldıklarını dile getiren Yavuz, şöyle konuştu:
 
"Gerçekten çalışma esnasında gördük ki çok hızlı bir şekilde aradaki  fark azalıyor ve bu azalan farkları da yer yer buralardan neye dayalı olarak  azaldığını ifade ettik, hem biz ifade ettik hem de İstanbul İl Başkanımız ara ara  ifade ettiler. Bugün maddi hataların düzeltilmesine ilişkin ilçe seçim  kurullarına yapmış olduğumuz bu düzeltme işleminin dışında bir de bir başka adımı  attık ve geçersiz oyların sayımına ilişkin bir de tüm oyların sayımına ilişkin  müracaatta bulunduk. Bunun üzerine bazı ilçe seçim kurulları yeniden sayıma ve  bazı ilçe seçim kurulları da geçersiz oyların sayımına ilişkin karar verdi.  Elbette bir ilçe reddetti ve bazı ilçeler de karar vermek için bekletti, daha  sonraki günlerde vermek üzere. İlçe seçim kurullarının özellikle bazı seçim  kurullarının sayıma ilişkin verdiği karar üzerine fiilen sayıma başlamasının  ardından geçersiz oyların AK Parti adayı lehine yazılmaya başladığını ve aradaki  farkın kapanma trendinin arttığını görünce Cumhuriyet Halk Partisi, resmen paniğe  kapıldı ve soluğu İl Seçim Kurulunda aldı. Çok alelacele gitti Cumhuriyet Halk  Partisi. İl Seçim Kurulu da son derece hızlı bir şekilde hareket etmek suretiyle  tedbir kararı vererek bu sayımı durdurdu."
 
 
"Neden korkuyoruz?"
 
Hukukçu olduğunu hatırlatan Yavuz, şöyle devam etti:
 
"Bir hukukçu olarak ifade etmek istiyorum, il seçim kurulları bugüne  kadar herhangi bir tedbir kararı vermemiş bu şekilde ve yine Yüksek Seçim  Kurulunun daha önce verdiği karar ve kararlar var, ilçe seçim kurulları sayımı  devam ederken İl Seçim Kurulları durdurma kararı vermez, veremez şeklinde. Şimdi  hem çok acele edilmesi hem bir tedbir kararının ilk kez ortaya çıkması hem de  Yüksek Seçim Kurulunun bahsettiğim, minvalde bir kararının olması sonucunda böyle  bir tablonun oluşması gerçekten bizleri hayrete düşürdü. Şimdi sormak istiyorum.  Özellikle Cumhuriyet Halk Partisi'ne sormak istiyorum, 'Bu kadar acelecilik  nedendir?'. "Bu sayım olamaz, bu sayım olacaksa bu bir dipsiz kuyudur, nereye  gideceği belli olmaz, bu sayımı asla yaptırmayız." şeklindeki çıkışlar neyin  korkusudur ve kaygısıdır? Neden korkuyoruz?"
 
 "Fark çok az"
 
Bugün basınla belgeler paylaştıklarını hatırlatan Yavuz, şöyle dedi:
 
"Maddi hatalar çok fazla az buz değil. Bu belki tarihin, belki bugüne  kadar olan sürecin en şaibeli seçimine dönüşüyor adeta. İstanbul seçimleri  açısından bunu söylüyorum. Dedik ki gelin bu şaibeli süreci ortadan kaldıralım ve  herkesin huzurunda gerekirse bu sayımları yapalım ama nedense Cumhuriyet Halk  Partisi bizim bu çağrımıza kulak vermek yerine, çünkü bu kadar usulsüzlük varsa,  bu kadar şaibe varsa, bu kadar suistimal varsa, bu kadar maddi hata varsa elbette  bizim en tabii hakkımızdır ki biz itiraz edelim ve yeniden oyları saydırtalım.  Çok anlaşılır bir şey, fark çok az. İstanbul'daki toplam seçim sayısını dikkate  aldığımızda gerçekten fark çok az ve o fark da gittikçe eridi."
 
"İl Seçim Kurulunun böyle bir karara imza atmasına sebep olması  gerçekten manidar"
 
Bağcılar İlçe Seçim Kurulunun verdiği kararla, bin 304 oyun maddi hata  düzeltilmesi sonucu AK Parti lehine yazdığını aktaran Yavuz, şöyle devam etti:
 
"Böyle bir durumda elbette seçim kurulları bir karar verecek ve bu  karar kesinleştiğinde biz bu karara saygı duyacağız ama bu kadar net veri  ortadayken, bu kadar gerekçeler açıkken ve netken gerçekten İl Seçim Kurulunun bu  yaklaşımı, hem de Yüksek Seçim Kurulunun kararlarına rağmen ve aynı zamanda  bundan önce hiç verilmeyen bir tedbir kararının altına imza atmış olması  hasebiyle ama özellikle Cumhuriyet Halk Partisi'nin yangından mal kaçırırcasına  hareket etmesi ve soluğu direkt İl Seçim Kurulunda alması ve İl Seçim Kurulunun  böyle bir karara imza atmasına sebep olması gerçekten manidardır. Altını çizerek  söylemek istiyorum, sandıktan mal kaçırma derdine düşen CHP, bilsin ki gerçekler  ortaya çıksın diye mücadelemiz devam edecek ve her yolu kullanacağız. Gerçekler  net bir şekilde ortaya çıksın istiyoruz. Gerçek ne ise o ortaya çıksın  istiyoruz."
 
 "Kameralar kurulsun"
 
Bu konuda son bir kez daha çağrıda bulunmak istediğini aktaran Yavuz,  şunları söyledi:
 
"Bu kadar net, somut, belge, bilgi ortadayken Cumhuriyet Halk Partisi  olarak siz de gelin eğer endişeniz yoksa bu kadar öndesiniz ya, öyle iddia  ediyorsunuz, herkesin ortasında, Yüksek Seçim Kurulu, ilçe seçim kurulları da  karar versin, gerekirse kameralar kurulsun, bütün halk izlesin ve gerçek ne ise o  ortaya çıksın. Biz yangından mal kaçırma derdinde değiliz. Böyle de hareket  etmiyoruz. Eğer siz de yangından mal kaçırma derdinde değilseniz, eğer siz de  sandıktan mal kaçırma derdinde değilseniz, bu çağrı çok makul bir çağrıdır,  kuralım kameraları, bir yerde ilçe seçim kurulları saysın, bütün millet de  izlesin, gerçek de ortaya çıksın. Emin olunuz ki bu meseleleri örtmek, kapatmak o  kadar kolay olmayacak. Emin olunuz ki gerçek net bir şekilde ortaya çıkacak. Biz  devam eden süreçte durumu tekrar sizlere açıklamak için huzurlarınızda yer yer  bulunacağız."

ETİKETLER