AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz: Seçim tarihinin en büyük şaibelerinden biri

AA |  02 Nisan 2019 Salı - 18:44 | Son Güncelleme : 04 04 2019 - 22:26

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul'daki yerel seçimlere ilişkin açıklamalarda bulundu. "Daha ilk incelemede gerçekten çok ilginç verilerle karşılaştık." diyen Yavuz, "Gerçekten bu seçim 'tarihimizin en büyük şaibelerinden biridir' dersem abartmış olmam." ifadelerini kullandı. Yavuz, "Sizin de veri noktasında bir endişeniz yoksa, sonuçta ne çıkarsa kesinleşen sonucu hepimiz kabul ederiz. Hodri meydan." dedi.


AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan  Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın  toplantısında, önce seçim takviminin hazırlandığını ve süreçlerin bu takvime göre  belirlendiğini ifade ederek, "Sonra 2 yerde dönüyor bütün şey, 1 sandık, 2 seçim  kurulu." dedi.
 
Sandıkta bir başkan, bir kamu görevlisinin kura ile belirlendiğini  anlatan Yavuz, şöyle devam etti:
 
"5 siyasi partiden kişi de rol alıyor. Ve yine partilerin müşahitleri  bulunuyor. Sonra sandık en son kapatıldığı esnada sayıma geçiliyor, ilk iş olarak  pusulalar sayılırken 2 üye sayım ve döküm cetveline okunanları işliyor. Önemli  bir noktaya gelmek için meseleyi buradan aldım. O 2 kişinin işlediği sayım döküm  çizelgesinin evrakı arasında bir çelişki olursa, okuyan sandık kurulu başkanı 3.  bir memur, okuma yapılıyor ve evrak düzenleniyor.  Yani bir üye okurken yazılıyor  ve sonucuna herkes katlanıyor ve sonuç olarak kabul ediliyor.  Sonra da bu sandık  sayım döküm çizelgesindeki veriler sandık sayım tutanağına aktarılıyor. Peki  seçim kurulunda nasıl işliyor bu işler? Seçim kurulunda torbalar teslim ediliyor,  veriler oralardaki görevliler eliyle giriliyor, sonra da birleştirme tutanakları  düzenleniyor.  Ve bütün bunlar yapılırken partilerin müşahitleri orada bulunma  hakkına sahip. Sonra şikayet ve itiraz süreçleri işliyor, biz şu anda sandık  işlemleri geride kaldı, seçim kuruluna oy torbaları teslim edildi. Seçim  kurulunda veriler girildi. Ve bu tutanaklar, sayım döküm cetvelleri sandık sonuç  tutanakları seçim kurullarında da taratılarak sistem üzerinden partilere  gönderildi. Biz ne yaptık şimdi, sistemi kurduk, ve bütün bu girişleri kendi  görevlilerimizin de veri aktarımıyla karşılaştırdık. Biz baştan beri diyoruz ki  durum İstanbul’da baştan beri hiç anlatıldığı ve görüldüğü gibi değil."
 
Bu iddiayı yaparken kendi verilerine güvendiklerini dile getiren  Yavuz, "Teşkilat mensubu arkadaşlarımız ve İstanbul teşkilatı görevlilerimiz  üzerinden bu verileri biz sisteme aldı. Ve bu sistem üzerinden çok hızlı bir  şekilde sonuçlara ulaşıyoruz diye baştan beri bir iddiada bulunuyorduk." dedi.
 
Cumhurbaşkanının direktifleriyle sistemi kurduklarını ve bu sistemin  çok geliştiğini anlatan Yavuz, şunları kaydetti:
 
"Son derece hızlı bir şekilde sonuçlar alınırken bir yandan hata ve  eksiklikleri de bu sistem üzerinden biraz daha kolay belirleyelim diye  istemiştik. Biz bu çelişkiyi görünce ben de seçim gecesi İstanbul’a intikal  ettim. İstanbul il başkanımız başta olmak üzere  teşkilat mensubu arkadaşlarımız  hemen hazırlıklarını yapmaya başladı. İlk incelemede çok ilginç verilerle  karşılaştık. Şunu söylemem mümkün tam burada, gerçekten demokrasi tarihimizin en  büyük şaibelerinden birisidir desem herhalde fazla abartmış olmam. Şimdi  vereceğim örneklerle biraz daha anlaşılsın istiyorum. Niye böyle söylüyoruz,  çünkü ilk incelemeden başlayarak  gördük ki çok büyük hatalar ve usulsüzlükler  var. Biz bu hataları tek tek belirleyelim ve gerekli kurumlara, ilçe seçim  kurullarına iletmek üzere itirazlarımızı yapalım istedik. Ve bu doğrultu da maddi  hataları belirledikçe düzeltilme yoluna gittik."
 
Ali İhsan Yavuz, daha sonra, geçersiz oyların saat 15.00’e kadar süre  geçmeden önce İstanbul’daki büyük şehir oylarının yeniden sayılması için  dilekçelerini seçim ilçe kurullarına verdiklerini belirterek, "Çok ilginç  örnekler vermek istiyoruz, bunların sonucunda çok somut nedenlerimiz var. Yargı  gözetiminde işleyen bir süreç var, mesela Sancaktepe’de büyükşehir oylarının  yeniden sayılması ve geçersiz oyların sayılması istikametinde müracaatta  bulunduk. CHP de bir müracaatta bulundu Sancaktepe’de büyükşehir oylarının değil  de, Sancaktepe belediye oylarının yeniden sayılmasını talep etti. Bakınız CHP  İstanbul İl Başkanlığının çok ilginç bir tweeti var; 'İstanbul il genelinde bütün  oyların yeniden sayılması mümkün değildir.' Peki gerçekten buna inanıyorsak, o  zaman Sancaktepe’de oyların yeniden sayılmasına ilişkin bir dilekçe verdiniz ve  bunu talep ettiniz? Sancaktepe bizim talebimizi reddetti, büyükşehir oylarının  yeniden sayımına ilişkin dilekçemizi kabule değer bulmadı. Ama CHP, Sancaktepe  belediye oylarının yeniden sayımına dönük talebini oy çokluğu ile incelemeye  değer buldu ve kabul etti. Emin olun biz dersimize çok iyi çalışıyoruz."  ifadelerini kullandı.
 
"Tek tek belirliyoruz"
 
Ali İhsan Yavuz, AK Parti İstanbul il yönetiminin iyi bir çalışma  yürüttüğünü dile getirdi. Hiç paniğe kapılmadan ve acele etmeden tüm  karşılaştırmaları yaparak maddi hataları tespit ettiğini aktaran Yavuz, şunları  söyledi:
 
 "Aslında çok fazla oy almasına rağmen AK Parti, sandıklarda sıfır  yazılan daha doğrusu seçim kurullarında sıfır olarak giren veya oy sayım döküm  cetvelinde 150, 200 oy almamıza rağmen sandık tutanağına geçirilirken oy  kaydırılarak, sütun kaydırılarak AK Parti'ye sıfır yazıldığını, o oyların başka  tarafa yazıldığını gördük. Hemen örnek vereyim bu noktada, Sayın İl Başkanımızın  örneklerinin dışında bir örnek, aslolan dedik ki sayım döküm cetvelidir. Neden?  İki üye yazıyor, karşılaştırılıyor, çelişki bulunursa yeniden bir üyenin  yazılımıyla sandık başkanı tekrar okuyor yazılsın diye. Neden bu kadar titiz bir  çalışma yapılıyor? Her şeyin temeli bu, sayım döküm çizelgesi. Esas o alınacak.  Onun için bir örnek seçim kuruluna giderken sandık başkanı tarafından  götürülürken bir diğer örneği de torbanın içine bırakılıyor. Önemli çünkü. İşte  biz, mesela burada, İstanbul Bağcılar'da 30299 numaralı sandıkta AK Parti 153 oy  almışken, sandık sonuç tutanağına AK Parti'nin olduğu yer, bir çizgi çekilerek  hiç yok şeklinde işaretlenmiş, o bizim 153 oyumuz Cumhuriyet Halk Partisine  yazılmış. Cumhuriyet Halk Partisinin 126 oyu da Vatan Partisine yazılmış. İl  Başkanımız 2 bin küsur sıfır yazılan oylar var dedi o sadece bir bölümünü aktardı  ama bunlar o kadar fazla ki. Biz bunları tek tek belirliyoruz ve itiraz etmek  suretiyle de düşürüyoruz."
 
"Fark 20 bin 509"
 
"Biz rakamlarımıza güveniyoruz" dediklerini hatırlatan Yavuz,  sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Yüksek Seçim Kurulu verilerine göre söylüyorum, 29 bine kadar çıktı  biliyorsunuz fark ama şu anda ne kadar biliyor musunuz? Şu an itibariyle düşüyor,  düşecek, düşmeye devam edecek, 20 bin 509 ve şurada da sadece şurada 7 bin 646 oy  var, bizim aleyhimize kayda geçilmiş, bizden gitmiş. Örnek vermek gerekirse,  Bağcılar, sandık 1212, AK Parti'ye 1 yazılmış, giden oy 137. Bağcılar 2109, AK  Parti'ye sıfır yazılmış giden oy 137. Bağcılar 2106 numaralı sandık, AK Parti'ye  sıfır yazılmış giden oy 127. Böyle devam ediyor. İşte yine Bağcılar'dan, 2175  sıfır yazılmış aldığımız oy 154. 2191, 1 yazılmış giden oy 179, 2320, 1 yazılmış  giden oy 187. Devam etmeyeyim isterseniz... O kadar fazla ki. Biz size sandık  numaralarını veriyoruz, mahalleyi veriyoruz ve çok aleni yürütüyoruz bu işleri.  Seçim kurulları da aleni yürütüyor bu itiraz süreçlerini, yürütülmesi de  gerekir."
 
"Hodri meydan"
 
Partilere Yüksek Seçim Kurulunun sandık sonuçlarını verdiğini aktaran  Yavuz, şöyle konuştu:
 
"Birazcık zahmet etse partiler baksa bize karşı yapılan bu usulsüzlüğü  ve bize karşı çekilen adeta bu operasyonu anlar. Biz diyoruz ki partilere, mesele  bu kadar net, mesele bu kadar açık. Gelin hep birlikte bu süreci yürütelim.  Şeffaf bir şekilde yürütelim. Gerçek neyse o ortaya çıksın. Mesela İstanbul'un  tüm oyları sayılmaz diyor Cumhuriyet Halk Partisi, sonra Sancaktepe'de sayımını  istiyor ve bu sayım en azından incelemeye değer bulunuyor, ben daha ileri bir şey  söylüyorum, biz verilerimize güveniyoruz, sizin de bir derdiniz yoksa, veri  noktasında bir endişe söz konusu değilse sonuçta öyle olur böyle olur ne çıkarsa  kesinleşen sonucu hepimiz kabul ederiz, hodri meydan, gelin çok aleni bir şekilde  bu süreçleri işletelim. Yasa çerçevesinde seçim kurulları yapabildiği kadar  şeffaf, aleni, zaten şeffaf ama yasamıza göre bir yerde sayıyor parti  temsilcileri var. Seçim kurulları kabul ederse kamerayla vatandaşımıza kadar  izletsin. Bizim için bir problem yok. Çünkü biz gerçek neyse o gerçek ortaya  çıksın istiyoruz. Biz, bize emanet eden oylara sahip çıkmak istiyoruz. Biz milli  iradenin doğru biçimde ortaya çıkması, gerçekleşmesi arzusundayız. Dolayısıyla bu  arzu istikametinde çalışmaya devam edeceğiz."
 
Yavuz, verilere ve sistemlerine güvendiklerini, gerçeğin ortaya  çıkmasını istediklerini vurguladı.
 
"Demokrasi tarihimizin en büyük şaibelerinden birisi"
 
İstanbul'un 39 ilçesiyle ilgili başvurularda bulunduklarını aktaran  Yavuz, şöyle dedi:
 
"İlçe Seçim Kurullarına düzeltin dediğimizde afaki, soyut bir şey  söylemiyoruz. Belgeyle birlikte, burada belgeleri var, örnek Yüksek Seçim  Kurulunun sayfasından alıp karşılaştırdığımız belgeler bunların her biri. Diyoruz  ki siz burada sandık sonuç tutanağından veriyi yanlış girmişsiniz. Sandık sonuç  tutanağından seçim kurullarında yanlış girilen veriler var. Sayım döküm  cetvelinde bizim olmasına rağmen oraya geçen, sandık tutanağına geçerken  kaydırılan oylar var. Var da var. Örnekleri saysam gerçekten dehşete  kapılırsınız. Onun için demokrasi tarihimizin en büyük şaibelerinden birisi bu  seçim diyoruz. Boşuna demiyoruz. Bir bildiğimiz var. Bu bildiklerimizi de  paylaşıyoruz. Ben takip etmedim, bazı ilçelerde kabul edildiğini biliyorum.  Sancaktepe'de incelemeye değer bulunmadığını biliyorum. Süreçler işliyor."
 
"Bu kadarını ilk kez görüyorum"
 
Büyükşehir Belediye Meclisi sonuçlarına da dikkati çeken Yavuz,  şunları kaydetti:
 
"Yani Büyükşehir Belediye Meclisinde çok büyük bir çoğunluğa sahibiz  ama Büyükşehir Belediye oyları böyle. Çünkü orası odak yapılmış gibi görünüyor.  Bu çeşitli şekillerde oldu. Daha ortaya çıkmayan, geçersiz oylara sayılmaya veya  tüm sandık sayılmaya karar verildiğinde göreceksiniz. Seçim hukukuna aykırı da  davranılarak, tek zarf ilkesine aykırı kararlar verilmiş. Çokça bize böyle geldi.  Sandığa 4 pusula birden konuluyor. Muhtarlık oy pusulası 3 tane çıktı diye bütün  oy pusularının geçersiz edildiğine dönük müşahitlerimizin bize çok net ifadeleri  var. Çok ilginç, sadece Binali Bey, Büyükşehir oylarına ilişkin özellikle bunlar  yapılmış. Arkadaşlar, biz bu işleri takip ediyoruz ama hukuki olarak ne yapmamız  gerekiyorsa, onları emin olun süreç içerisinde tek tek takip edeceğiz, tek tek  adımlarını atacağız. Bir hata mı bu? Bana göre değil. Her seçimde bu ve  benzerleri olmuştur. 24 Haziran'da ben yine o zaman AK Parti'nin seçim  koordinasyon merkezi başkanıydım, birçok yerde itiraz ettik, bizim lehimize,  başka partilerin lehine sonuçlar değişti, yeniden geçersiz oylar sayılırken ama  bu kadarını ben 10 yıllık merkez ilçe başkanlığı hayatım var, 7-8 yıl seçim  işleri başkan yardımcılığı yaptım, 1 yıl seçim koordinasyon merkezi başkanlığı  yaptım, şimdi genel merkez Seçim İşleri Başkanlığı yapıyorum, hep bu işlerin  içerisindeyim bu kadarını ilk kez görüyorum. Gerçekten pes doğrusu diyorum.  Sorumlular hakkında adımlarımız, gerekirse suç duyurularımız söz konusu olacak."

ETİKETLER