AK Parti'den Yunan Bakana sert tepki

AA |  10 Temmuz 2019 Çarşamba - 13:59 | Son Güncelleme : 10 07 2019 - 15:12

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yunanistan Dışişleri Bakanı'nın açıklamalarına ilişkin, "Yeni bir sayfa açılabilirdi ama bakanın üslubu uygun değil. Yunanistan Dışişleri Bakanı bu üslupla devam edecekse bunun iyi sonuçları olmayacaktır. Tek taraflı bir şımarıklık söz konusu" dedi.


AK Parti Sözcüsü Çelik, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep  Tayyip Erdoğan'ın kahvaltıda AK Parti milletvekilleriyle bir araya geldiği  toplantıya ilişkin, toplantı devam ederken basın mensuplarının sorularını  yanıtladı. Toplantıya AK Parti'nin Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri Kırıkkale, Kırşehir, Kilis, Konya, Kütahya, Sivas'tan 79 milletvekilinin  katıldığını bildiren Çelik, yarın da bu toplantıların dördüncüsünü yaparak, bu  süreci tamamlayacaklarını açıkladı.Toplantıda, milletvekillerinin illerinin konularının, kış döneminde ve  seçim döneminde yapılan çalışmaların gündeme alındığını kaydeden Çelik, seçim  sonuçlarının değerlendirildiğini söyledi.
Milletvekillerinin illerine göre ve genel olarak bir değerlendirme  yaptığını dile getiren Çelik, milletvekillerinin iç ve dış politikaya ilişkin  soruları olduğunu aktardı. Geniş kapsamlı bir toplantıyı tamamlamak üzere olduklarını belirten  Çelik, en sonunda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bütün bu değerlendirmeler ile ilgili  kanaatlerini paylaştığını söyledi.
 
Gelecek dönemle ilgili ve Meclis gündemiyle ilgili yapılacak  çalışmaların da konuşulduğunu aktaran Çelik, "Milletvekillerimiz yaz döneminde  illerinde nasıl bir çalışma olduğunu, Türkiye genelinde nasıl çalışma yapılması  gerektiğini geniş kapsamlı bir şekilde değerlendiriyorlar. Sahada seçim zamanında  gördükleri doğru uygulamaları dile getirdikleri gibi eksiklikler varsa bunları da  dile getiriyorlar. Bütün bunlar parti yönetimimiz ve grup yönetimimiz tarafından  not alınıyor. Bu notlar çerçevesinde de ilgili birimlere neler yapılması  gerektiği ile ilgili Genel Başkanımızın talimatları iletiliyor." diye konuştu.
 
Milletvekillerinin dış politikayla ilgili değerlendirmeleri olduğunu  açıklayan Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Japonya ve Çin seyahatleri, G20 Zirvesi  ve en son Güneydoğu Avrupa Balkan Zirvesi ile ilgili de milletvekillerine  ayrıntılı bir bilgi verdiğini anlattı. Çelik, yarın sabah milletvekilleriyle toplantının ardından MKYK  toplantısını gerçekleştireceklerini açıkladı.
 
 "CHP, meşruiyet tartışmasına sokmaya çalışıyor"
 
Milletvekillerinin Meclisin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne  uyarlanması kapsamında önerilerinin olduğunu ve bu önerilerin Cumhurbaşkanı  Erdoğan tarafından haklı görüldüğünün hatırlatılması üzerine Çelik şunları  kaydetti: "Şöyle bir tartışma yürüyor. Bizim bahsettiğimizin dışına çekilmeye  çalışılsa da Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi milletimizin onayıyla hayata geçmiş  bir sistem. Bu bir yıl içerisinde uygulamaların çeşitli safhaları görüldü.  Bürokraside bu sisteme uyum sağlayanlar, sağlayamayanlarla ilgili  değerlendirmeler yapıldı. Tüm bunların geniş değerlendirmesi yapılıyor.  Cumhuriyet Halk Partisi, bunu sistemle ilgili bir meşruiyet tartışmasına sokmaya  çalışıyor. Bu tabii demokrasi dışı bir tutum. Buradaki mesele, milletin onayından  geçmiştir ve tamamen meşrudur. Uygulanması konusunda biz, pratik ile ilgili  konuları tabii ki tartışıyoruz. Bir yıl içerisinde bunlara bakılacak. Nitekim  sayın Cumhurbaşkanımız, Balkan Zirvesi'nden dönerken de bu çalışmaların  yapılacağını, önerisi olanların önerisine açık olduğunu ifade etti.
 
 Bu çerçevede milletvekillerimizin tabii bu tip değerlendirmeleri  önemlidir. Kendilerinin illeri ile merkezi hükümet arasındaki ilişkilerin  verimliliği ve hızı açısından yaptıkları değerlendirmelerde ortaya koydukları  notlar dikkate değerlendiriliyor. Burada bu sistemin en büyük özelliği vatandaşın  devletten hızlı hizmet alabilmesi, devlet makamlarının, hükümet makamlarının  hızlı bir dönüş yaparak pratik bir şekilde bu sorunları çözebilmesiydi. Sayın  milletvekillerimizin zaman zaman ilettikleri bazı bürokratik makamlarda bu hızı  göremedikleri, aksayan yerlerle ilgili tespitleri olduğu gibi hem süreçlerle  ilgili hem de belli konularla ilgili değerlendirmeleri oluyor. Bunların notu  alınıyor. Her bir milletvekilimiz pek çok görevinin yanı sıra milletimizin  iradesini temsil etmenin yanı sıra kendi ili ile Ankara arasında temel bir köprü  işlevi görüyor."
 
Notlar alarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda  nerelerde aksaklık varsa onları tespit ederek, 1 yıllık değerlendirmenin parçası  haline getireceklerini belirten Çelik,  milletvekillerinin eleştirileri ve  değerlendirmelerinin hassasiyetle not alındığını, tıkanıklık görülen yerlerin  üzerine gidileceğini söyledi.
 
"Bahçeli ile bunu değerlendirecekler"
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni sistemle ilgili MHP Genel Başkanı Devlet  Bahçeli ile görüşmesinin sorulması üzerine Çelik, şunları söyledi: "Tabii bununla ilgili çalışma devam ediyor. O çalışma Fuat Oktay beyin  başkanlığında böyle bir çalışma yapılıyor. Bu, bir yılın gözden geçirilmesiyle  ilgili ve milletvekillerimizin burada ortaya koyduğu değerlendirmeler var.  Nitekim parti yönetimimizin ortaya koyduğu değerlendirmeler var. Bütün bunlardan  bir sonuç çıkacaktır, bu sonuçlar çıktığı zaman Sayın Cumhurbaşkanımıza arz  edilecektir. Tabii ki kendilerinin ifade ettiği gibi Sayın Bahçeli ile bunu  değerlendirecekler. Ayrıca cümleyi geniş manada da kullandı biliyorsunuz  diğerleri de bu şekildeki bir değerlendirme, yani burada bir sistemin  meşruiyetiyle ilgili bir tartışma peşinde koşulması değil, sistemin verimliliği  ile ilgili pozitif önerileri varsa bu tabii ki herkesle görüşülebilir diye de  daha geniş manada bir ifade kullandı Sayın Cumhurbaşkanımız. Önemli olan şudur,  sistem vatandaş için vardır ve vatandaşımızın daha kaliteli hizmet alması daha  verimli hizmet alması için vardır. Aksayan yer varsa, tıkanıklık varsa o yerlere  tabii ki müdahale edilecektir."
 
Çelik, sistemin güçlendirilmesiyle ilgili muhalefetin desteği  sorusuna, "Bir şeyleri varsa buna kapalı değil hiç kimse. Sayın Cumhurbaşkanımız  son derece orada geniş bir alan açarak, bununla ilgili bir değerlendirmeleri  varsa, sistemin güçlendirilmesi, vatandaş odaklı hizmetin kalitesinin  artırılması, vatandaşımızın memnuniyetinin atılması yönünde değerlendirmeler  varsa tabii ki buna herkes gayet memnuniyetle yaklaşır. Ama tabii şimdiye kadar  bu şekilde bir yaklaşım yerine daha çok bir meşruiyet tartışması üzerinden  gittiği için sağlıksız buluyoruz biz o tartışmayı." yanıtını verdi.
 
"AK Parti kendi gündemine hakimdir"
 
Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın AK Parti'den istifa etmesinin  sorulması üzerine Çelik, "Sayın Cumhurbaşkanımızın Balkan Zirvesi'nden dönüşünde  yaptığı değerlendirmeyi gördünüz, onun dışında herhangi bir gündem yok. AK Parti  kendi gündemine hakimdir. Bahsettiğim çerçevede gidiyor. Kış dönemi  çalışmalarının değerlendirilmesi, önümüzdeki dönem seçim sonuçlarının  değerlendirilmesi, bundan sonrasında eksikliklerimizin giderilmesi, güçlü olan  yanlarımızın daha da pekiştirilmesi yönünde. Yani diğer partiler ya da  bahsettiğiniz tür oluşumlarla ilgili bir gündem söz konusu değil. Sayın  Cumhurbaşkanımız zaten Balkan Zirvesi dönüşünde o konuyla ilgili  değerlendirmesini söylemiş oldu." diye konuştu.
 
Çelik, Ali Babacan'ın parti kurması durumunda AK Parti'nin Meclisteki  sandalye dağılımında etkisi olup olmayacağına dair soru üzerine, "AK Parti  Türkiye'nin en güçlü siyasi partisidir. Kendi gündemine hakimdir. Dolayısıyla  kendi işimize bakıyoruz, kendi meselemize odaklanıyoruz. Onun dışındaki  değerlendirmeleri ilgili muhataplarına sormak gerekir. AK Parti'nin önünde  Türkiye'deki reformların gerçekleştirilmesiyle ilgili önümüzdeki dönemdeki  yapacağımız çalışmalarla ilgili çok geniş ve güçlü bir ajanda var. Odaklandığımız  nokta orasıdır şu anda." dedi.
 
 "Devlet adamı üslubundan uzak konuşmuştur"
 
Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın açıklamalarının sorulması  üzerine Çelik, "Yeni hükümetin öncelikle tabii ki biz tebrik ettik.  Cumhurbaşkanımız ilk arayan oldu. Zaten kendisi Sayın Başbakan Türkiye'de tanınan  birisi, darbeye uğradığı zaman babası Türkiye'de misafir edilmiş bir aile,  yakından Sayın Cumhurbaşkanımızın tanıdığı ve Cumhurbaşkanımızı yakından tanıyan  bir aile. Yeni dönemde tabii bu tebrike ilk arayanın Türkiye olmasına uygun bir  ruhla dış politika söyleminin başlamasını arzu ederdik. Yani yeni bir sayfa  açılabilir, son zamanlarda Çipras hükümeti son derece gergin ve kışkırtıcı  söylemlerde bulunuyordu. Fakat maalesef Yunanistan Dışişleri Bakanı bir dışişleri  bakanının, bir devlet adamının konuşması gereken üsluptan son derece uzak bir  üslupla konuşmuştur." diye konuştu. Çelik, şunları kaydetti:
 
"Kendisi daha önce çeşitli görevlerde bulunmuş birisi, bildiğim  kadarıyla adalet bakanlığı yapmış, vatandaşlıktan sorumlu bakanlık yapmış birisi.  Kullandığı üslup bir devlet adamı üslubu değil. İkincisi Biz  Yunanistan'ın hukuk  dışı eylemleri nasıl hukukun gereğiymiş gibi gösterdiğine, Türkiye'nin hukuk  çerçevesinde ortaya koyduğu icraatları sürekli Avrupa Birliği'ne sağa sola  şikayet etmek suretiyle iyi komşuluk ilişkilerine uymayan tavırlar içerisinde  olduğunu görüyoruz. Tabii Rum kesimi ayrı bir problem kaynağı esasında Avrupa  Birliği'nin içinde de sorarsanız Dışişleri bakanlarıyla çeşitli kurumlarla  görüştüğünüzde, Rum kesiminin tek başına Avrupa Birliği'ne alınmasının Avrupa  Birliği'nin başına ne kadar büyük bir sorun olduğunu, hepsi bunu teslim ederler  ve bunu söylerler. Ama tabii bu kendi tabirini Rum kesimine ve Yunanistan'a iade  ederek söylüyorum, Rum kesiminin bu haylaz çocuk olma durumu, bu şımarıklığı  Avrupa Birliği içerisinde de gündemdir. Esasında bunu bir türlü çözemiyorlar.  Bunun bedelini Kuzey Kıbrıs'taki Türk Cumhuriyeti'ne ve Türkiye'ye ödetmek  istiyorlar. Biz Birleşik Milletler'e bildirdiğimiz kıta sahanlığıyla ilgili  sahalarda Türkiye Cumhuriyeti'nin egemen bir devlet olarak çıkarlarını ne  pahasına olursa olsun koruyacak iradeye sahibiz. Aynı şekilde Kuzey Kıbrıs Türk  Cumhuriyeti'nin ruhsat verdiği alanlarda da bunu gerçekleştirebilecek güce  sahibiz. Fatih gemisi Kıbrıs adasının batısında, Yavuz gemisi Karpaz'ın güneyinde  faaliyetlerini sürdürüyor. Silahlı Kuvvetlerimiz ve Deniz Kuvvetlerimiz onları  korumaya, onlara dönük her türlü provokasyona cevap vermeye muktedirdir."Yunanistan'a ve Yunanistan Dışişleri Bakanlığına Avrupa'daki aşırı  sağcıların kullandığı şekilde bir üslup kullanmamasını tavsiye eden Çelik, şu  ifadeleri kullandı:
 
"Türkiye'nin dostluğu kıymetlidir, Türkiye'nin dostluğundan kimse  zarar görmez, herkes fayda görür. Ama tabii Yunanistan Dışişleri Bakanı bu  üslupla başlamış oldu. Bu son derece üzüntü vericidir. Bu şekilde üslupla devam  edecekse bunun iyi sonuçları olmayacaktır. Biz de buna tabii cevap vermeye devam  edeceğiz. Doğrusu şudur: Güney Rum Kesimi, Kıbrıs'taki hidrokarbon kaynaklarının  paylaşımı konusunda mekanizmalarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne yer verseydi  ve gelir paylaşımını garanti altına alsaydı, bu sorunları yaşamayacaktık. Tek  taraflı bir şımarıklık yaparak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin haklarını gasp  etmeye çalışıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti'nin kıta sahanlığı içerisinde hak iddia  etmeye çalışıyorlar. Buna Türkiye Cumhuriyeti hiçbir şekilde müsaade  etmeyecektir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yetkililerinin yaptıkları  açıklamaları sonuna kadar destekliyoruz, sonuna kadar arkasındayız. Gerginliği  çıkaran hukuksuz eylemlerde bulunan Yunan tarafı ve Rum tarafıdır. Bu üslup  aslında özür dilenmesi gereken bir üsluptur. Bu şekilde göreve başlaması iyi  olmadı."
 
  
 
 
 
 

ETİKETLER