AK Parti'den YSK'ya ek dilekçe

AA |  20 Nisan 2019 Cumartesi - 20:20 | Son Güncelleme : 20 04 2019 - 20:36

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Yüksek  Seçim Kuruluna (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptali  ve yenilenmesi istemiyle yaptıkları olağanüstü itiraza ilişkin, Kanun Hükmünde  Kararname (KHK) ile kamudan çıkarılan seçmenlerin bulunduğu listeyi içerir ek  dilekçe sunduklarını bildirdi.


Yavuz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkanlığı seçimi için KHK ile kamu hizmetinden çıkarılmış 14 bin 712 kişinin oy  kullandığını tespit ettiklerini söyledi.

Mahkeme kararı ile kısıtlı olduğu tespit edilen 424 kişiyi daha  belirlediklerini ifade eden Ali İhsan Yavuz, söz konusu seçmenlerin bulunduğu  listeyi YSK'ye ilettiklerini kaydetti.
 
AK Parti, İstanbul'daki seçim sonuçlarıyla ilgili olağanüstü itiraz  dilekçesini 16 Nisan'da YSK'ye sunmuştu.
 
Olağanüstü itiraz dilekçesinde, oy sayım ve döküm cetvellerinin  mühürsüz olduğu, oy kaydırmaları yapıldığı, kayıp oy pusulalarının bulunduğu,  kısıtlı seçmenlerin oy kullandığı, sandık kurullarının oluşumunda usulsüzlük  yapıldığı iddia edilmişti.
 
AK Parti'nin YSK temsilcisi Recep Özel, Büyükçekmece seçim sonuçlarına  itirazını yapmış ama bu itirazın içinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine  ilişkin itirazların da yer alması nedeniyle olağanüstü itirazla birlikte  görüşülmesini istemiş, talep YSK tarafından kabul edilmişti.
 

ETİKETLER