AK Parti'den Ankara seçimleri ile ilgili açıklama

AA |  04 Nisan 2019 Perşembe - 16:10 | Son Güncelleme : 04 04 2019 - 18:35

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin "Ankara'da 25 ilçenin 25'inde de biz ilçe seçim kurullarına itiraz edeceğiz. Çünkü özellikle Ankara Büyükşehir Belediyesi açısından katedeceğimiz bir mesafenin olduğunu görüyoruz" dedi.


AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, partisinin il başkanlığında basın mensuplarının sorularını  yanıtladı ve değerlendirmede bulundu. Ankara il teşkilatı olarak itiraz sürecini yakından takip ettiklerini  belirten Şahin, "Ankara'mızın 25 ilçesinin 25'inde de ilçe seçim kurullarına  büyükşehir belediye başkanlığı seçimleri oylarının yeniden sayılması için  müracatlarımızı yapmıştık. Bu müracatlarımız neticesinde 25 ilçemizin 12'sinde  yeniden sayım işlemleri gerçekleştirildi." diye konuştu.
 
Fatih Şahin, Ankara Büyükşehir Belediyesi oylarının yeniden sayım  işlemlerine ilişkin, şunları kaydetti: "Seçimlere Cumhur İttifakı'nın AK Parti'li adayı olarak giren Sayın  Mehmet Özhaseki'nin oyları bin 805 arttı. Bu, bizim beklentilerimizi  karşılamaktan uzak bir sonuç. Bu nedenle biz süresi içinde bugün ve yarın Ankara  İl Seçim Kurulu Başkanlığına yeniden müracaatlarımızı gerçekleştireceğiz. Bu  müracaatlarımız, ilçe seçim kurullarındaki 13 kurulun, itirazlarımızın reddine  ilişkin kararına dair olacak. Diğer sayım yapılan 12 ilçede de taleplerimizin  karşılanmaması nedeniyle gerçekleştireceğiz. 25 ilçemizin 25'inde yeniden il  seçim kuruluna müracaatlarımızı gerçekleştirmiş olacağız."
 
 Geçersiz oyların itirazına ilişkin olarak da Şahin, "Maddi hatalarla  ilgili olarak karşılaştırılmalı çalışmaları sürdürüyoruz. Buradaki amacımız  sandık sonuç tutanakları ile seçim sistemine girilen veriler arasındaki ihtilafı  ortadan kaldırmak. Halen bunlarla karşılaşıyoruz, malumunuz olduğu üzere bu maddi  hatalar her zaman giderilmesi mümkün olan hatalardır. Ankara'mızdaki 12 bin 158  sandıktaki bu karşılaştırmalı çalışmalarımız devam ediyor." bilgisini verdi.
 
Bütün soru işaretlerini ortadan kaldırmayı amaçladıklarını vurgulayan  Şahin, "Ankaralı her bir seçmenimizin gönlünün mutmain olmasıdır. Bütün  tereddütlerin izale edilmesidir. Ankaralı seçmenimizin iradesi seçim kurulları  kararıyla ve mahkeme kararlarıyla tebellür ettikten sonra hiç şüphesiz bize  düşen, ortaya çıkacak sonucu büyük bir hüsnükabul ile karşılamak olacaktır.  Ankaralı hemşehrilerimizin kararının başımızın üstünde yeri var." ifadesini  kullandı.
 
Hukuki süreçlere sağlıklı bir şekilde katkı sunmayı amaçladıklarını  dile getiren Şahin, şöyle devam etti: "Yargı mercilerinin verecekleri kararlar hiç süphesiz bizim için de  makbul ve muteberdir. Biz, anayasanın ve yasaların bize sunmuş olduğu hak arama  özgürlüğü çerçevesinde bu girişimlerimizi sürdürüyoruz. Bundan sonra da bütün bu  aşamaları takip edeceğiz. İl Seçim Kurulundan bizim taleplerimizi karşılayacak  bir sonucun ortaya çıkmaması durumunda meselenin, Yüksek Seçim Kuruluna kadar  takipçisi olacağız."
Şahin, itirazlar sonucunda CHP'nin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı  Mansur Yavaş'ın oylarında bir değişlik olup olmadığına dair soruya, "Yaptığımız  itiraz neticesinde CHP'li aday lehine de bir ilerleme söz konusu, CHP'li adayın  oylarında da 666 oyluk bir artış söz konusu oldu. Aradaki fark bin 139 lehimize  azalmış oldu." yanıtını verdi.
 
"Karar alma sürecinde daha etkin olacaklar"
 
 Belediye meclis üyelerinde çoğunluğun Cumhur İttifakı'nda olmasının  hatırlatılması üzerine Şahin, "Hiç şüphesiz hukukun belediye meclis üyelerimize  vermiş olduğu imkanları belediye meclis üyelerimiz sonuna kadar kullanacaklar.  Karar alma süreçlerinde çok daha etkin olacaklar. Denetim görevlerini çok güçlü  bir şekide yerine getirecekler. Bizim amacımız Ankara'nın, Ankara'ya yakışır bir  şekilde yönetilmesidir. Bu açıdan da belediye meclis üyelerimizin, önümüzdeki  dönem de görevlerini bihakkın yapacağı konusunda hiçbir tereddütümüz söz konusu  değil." dedi.
Şahin, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, yerel seçim sistem  değişikliğine ilişkin açıklamalarıyla ilgili soruyu ise "Bu öneriler, farklı  öneriler. Üzerinde dikkatle durulması gereken, üzerinde düşünülmesi gereken  önerilerdir. Partimizin yetkili kurulları henüz toplanmış değil. Seçimden sonra  özellikle bu hukuki süreçlerle ilgili olarak çalışmalarımızı yoğunlaştırmış  durumdayız. Şu an öngörümüz seçimden sonraki ilk MYK ve MKYK'nin 12 Nisan Cuma  günü gerçekleşmesi yönünde. Şüphesiz ki bu toplantılarımız, bu ve benzeri  önerileri, görüşleri, düşünceleri ve seçim sonuçlarını ayrıntılı bir şekilde  tezekkür etmek olacaktır." diye yanıtladı. Basın açıklaması sırasında AK Parti Ankara milletvekilleri Asuman  Erdoğan ile Zeynep Yıldız ve Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan da hazır bulundu.