Bu illerde seçim sonuçlarına itiraz edildi

AA |  02 Nisan 2019 Salı - 10:14 | Son Güncelleme : 02 04 2019 - 16:54

Seçim kurullarına yapılan itiraz başvuruları bugün saat 15.00'te sona erdi.


AK Parti İl Başkanı Fuat Özgür Çalakpulu, parti binasında düzenlenen  basın toplantısında, il genelindeki 12 belediye başkanlığından 7'sini  partilerinin adaylarının kazandığını söyledi.
 
AK Parti Genel Merkezince kurulan Sonuç Alım Sistemi (SAS) ile takip  edip sonuçları değerlendirdiklerini belirten Çalapkulu, "Bu sonuçlarla İlçe Seçim  Kuruluna giden sonuçlar arasında karşılaştırma yaptığımızda ciddi farklılık  ortaya çıkmış oluyor. Yapmış olduğumuz tespitler ve tutanaklarla yapılan  karşılaştırma sonucunda Siirt Belediye Başkanlığında 1000 oyun altında  rakibimizle bir fark söz konusu." dedi.
 
Çalapkulu, sistemlerine göre seçim sonucunu etkileyebilecek 4 bine  yakın oyun da geçersiz sayıldığına dikkati çekerek seçim sonuçlarıyla ilgili  verileri değerlendirip listelediklerini ve itiraz sürecini başlattıklarını  bildirdi.
 
"Seçimi kaybetmiş değiliz. Seçimi kaybedip, kaybetmediğimiz İlçe Seçim  Kuruluna itirazımız sonucunda yapılacak değerlendirmeler neticesinde  bildirilecek." ifadelerini kullanan Çalapkulu, bazı usulsüzlükler yapıldığına  ilişkin tespit ettikleri hususları da İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına sunduklarını  dile getirdi.
 
AK Parti Siirt Milletvekili Osman Ören de itirazla ilgili süreci  yakından takip ettiklerini, sonuçlarını kamuoyuna duyuracaklarını bildirdi.
 
AK Parti Siirt Belediye Başkan Adayı Ali İlbaş ise bazı yerlerde  sandık görevlilerinin baskı altında bırakıldığını aktararak, bununla ilgili de  ilgili mercilere başvuruda bulunduklarını kaydetti.
 
 
 
AK PARTİ'DEN ZONGULDAK'TA İTİRAZ
 
AK Parti Zonguldak İl Başkanı Zeki Tosun, Devrek  ilçesi ile Çaycuma ilçesine bağlı Perşembe ve Saltukova beldelerinde seçim  sonuçlarına itirazda bulunduklarını söyledi. 
 
Tosun, yaptığı açıklamada, 31 Mart Mahalli İdareler Genel  Seçimlerinde, Devrek ilçesi ile Çaycuma ilçesine bağlı Perşembe ve Saltukova  beldesinde oylarda tutarsızlık olduğunu söyledi.
 
Bu 3 bölgede geçersiz oyların fazla olduğunu belirten Tosun, şunları  kaydetti:
 
"Arkadaşlarımız itiraz edelim, dedi. Onun itirazları yapıldı. İl  Başkanlığımızın Seçim İşleri Başkanlığı bu konuda çalışmalarını yaptı. Perşembe  ve Saltukova'da az bir oy farkı var. Geçersiz oy fazla. Aynı şekilde Devrek  ilçesinde de geçersiz oylar fazla. Onun için arkadaşlarımız, 'İtiraz edelim.'  dediler ve itirazlar yapıldı. Çalışmalar sonrasında diğer yerlerde de itirazlar  için çalışmalarımız devam ediyor. Gerçek ve net olan şeyler varsa da  itirazlarımızı yapacağız."
 
 
 
MHP IĞDIR'DA SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ ETTİ
 
Cumhur İttifakı'nın MHP'li Iğdır Belediye Başkan Adayı  İsa Yaşar Tezel, Iğdır'daki 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri sonuçlarına  itiraz etti. 
 
Tezel, kentteki seçim sonuçlarına itiraz etmek için MHP Merkez İlçe  Başkanı Özcan Zorman ile Iğdır Adliyesi'ne gelip Merkez İlçe Seçim Kurulu'na  itiraz dilekçesi verdi.
 
Adliye önünde gazetecilere açıklamada bulunan İsa Yaşar Tezel,  "Hazırlanan evraklarımızı delilleri de yanında olmak üzere bugün seçim kuruluna  itiraz dilekçemizle veriyoruz." dedi.
 
Iğdır'da gerçekleştirilen seçimde şaibeli durumları tespit ettiklerini  belirten Tezel, "Biz bağımsız yargının gücüne inanıyoruz. Şaibeli bir seçim  vardı, bunun bağımsız yargımız tarafından müdahale edilerek seçimin tekrarı,  oyların yeniden sayımı konusunda elimizde çok ciddi deliller var. Bunları seçim  kuruluna sunacağız, biz hukuka ve adalete güveniyoruz, hak yerini bulacaktır."  diye konuştu.
 
Tezel, daha sonra adliyeye giderek itiraz dilekçesini Merkez İlçe  Seçim Kurulu'na verdi.
 
Resmi olmayan sonuçlara göre, HDP Iğdır Belediye Başkanlığı adayı  Yaşar Akkuş Iğdır'da kullanılan oyların yüzde 50,07'sini alarak belediye  başkanlığını kazandı. Tezel ise oyların yüzde 46,70'ini aldı.
 
AK Parti Osmaniye, Sivas, Rize ve Artvin'de, MHP, Osmaniye, Kırklareli ve Kırşehir'de, CHP Giresun ve Artvin'de, İYİ Parti Kırıkkale ve Manisa'da seçim sonuçlarına itiraz etti.
 
 
ADANA'DA SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ EDİLDİ
 
Kesin olmayan sonuçlara göre, CHP adayı Kadir Aydar'ın 3 bin 607 oy  farkla belediye başkanı seçildiği Ceyhan'da, AK Parti seçime itiraz etti.
 
Adana'da Ceyhan, Yüreğir,  Tufanbeyli ve İmamoğlu, Mersin'de Bozyazı, Toroslar ve Akdeniz, Hatay'da ise  Defne ilçesindeki belediye başkanlığı seçim sonuçlarına itiraz edildi - Adana'da  üç ilçede, Mersin'de ise bir ilçede de Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçim  sonuçlarına itirazda bulunuldu
 
İNCİRLİOVA'DA MHP'DEN İTİRAZ
 
'Millet ittifakı'nın İYİ Parti'li adayı Aytekin Kaya'nın resmi olmayan yerel seçim sonuçlarına göre, belediye başkanlığını kazandığı Aydın İncirliova'da, MHP tarafından İlçe Seçim Kurulu'na itirazda bulunuldu. 
 
İncirliova'da, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin resmi olmayan sonucuna göre, 37 bin 150 seçmenden 32 bin 802'si, toplam 120 sandıkta oy kullandı. Oyların 31 bin 28'i geçerli, 1774'ü ise geçersiz sayıldı. 'Millet ittifakı'nın İYİ Parti'li adayı Aytekin Kaya, 11 bin 951 oy aldı. Sandıktan 'cumhur ittifakı'nın adayı MHP'li Gürşat Kale'ye 11 bin 614, DSP'li aday Ayhan Yener'e 4 bin 982, bağımsız aday Şerif Temel'e de 1463 oy çıktı. Oyların yüzde 38,52'sini alan Aytekin Kaya, belediye başkanı seçildi.
 
MHP Aydın İl Başkanı Burak Pehlivan, İYİ Parti'li Aytekin Kaya ile MHP'li Gürşat Kale arasında 337 oy fark olduğuna dikkat çekip, "Geçersiz oyların yeniden sayılması için İlçe Seçim Kurulu'na itirazda bulunduk" dedi.
 
KIRKLARELİ'NDE SEÇİMLERE İTİRAZ 
 
Kırklareli'nde Cumhur İttifakı adayı MHP'li Derya  Bulut, sandıkların yeniden sayılmasını talep ettiklerini belirtti. 
 
Kesin olmayan sonuçlara göre bağımsız aday Mehmet Siyam Kesimoğlu'nun  248 oyla seçimi kazandığı Kırklareli'nde, MHP seçim sonuçlarına itirazda  bulunmuştu. Bugün de AK Parti, İlçe Seçim Kurulu'na itirazda bulundu.
 
CHP, SANCAKTEPE'DE SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ ETTİ
 
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Hukuk Komisyonu Başkanı İbrahim Kaboğlu ve Sancaktepe Belediye Başkan Adayı Özgen Nama'dan oluşan heyet ellerindeki itiraz dosyalarını, ilçe seçim kuruluna teslim etti. 
 
AK PARTİ ERZURUM'UN 4 İLÇESİNDE SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ ETTİ
 
AK Parti, Erzurum'un 4 ilçesinde 31 Mart Mahalli  İdareler Genel Seçimleri sonuçlarına itiraz etti. 
 
AK Parti Erzurum İl Başkanlığından alınan bilgiye göre, parti  yetkilileri, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri dolayısıyla, Karayazı,  Karaçoban, Tekman ve Oltu'daki seçim sonuçlarına itiraz etmek için ilçe seçim  kurullarına gitti.
 
Kesin olmayan seçim sonuçlarına göre kentin Oltu ilçesinde BBP adayı  Necmettin Taşçı, HDP'li adaylardan Karayazı'da Melike Göksu, Karaçoban'da Halit  Uğun, Tekman'da Müzahit Karakuş seçimi kazanmıştı.
 
AK PARTİ BEYOĞLU İLÇE TEŞKİLATI 13 SANDIKTA İTİRAZDA BULUNDU
 
AK Parti Beyoğlu ilçe teşkilatı, Beyoğlu İlçe Seçim Kurulu binasına gelerek 13 sandıkta itirazda bulundu.
 
OSMANİYE BAHÇE'DE MHP, 48 OY FARKIYLA KAYBEDİLEN SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ ETTİ
 
Osmaniye'de, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), resmi olmayan sonuçlara göre 48 oyla kaybettiği Bahçe ilçesinde seçim sonuçlarına itiraz etti. Çok sayıda partili hükümet konağı önünde toplanmaya başladı. 
 
Kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti adayı İbrahim Baz, yüzde 48,85'lik oranla aldığı 4 bin 537 oy ile yeniden belediye başkanı seçilirken, MHP adayı Doç. Dr. Ömer Okan Fettahlıoğlu ise 48,34'lük oranla 4 bin 489 oy aldı.
 
AK PARTİ'DEN SAMSUN'DA SEÇİM SONUCUNA İTİRAZ
 
AK Parti Samsun İl Başkanlığı tarafından Atakum  ilçesinde seçim sonuçlarına itiraz edildi. 
 
AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, Atakum'da ilçe belediye başkanlığı ile ilçe belediye meclis üyeliği  yönünden itirazlarını ilçe seçim kuruluna verdiklerini söyledi.
 
AKSARAY'DA MHP'DEN İTİRAZ 
 
AK Parti'nin adayı Enver Dinçer'in resmi olmayan yerel seçim sonuçlarına göre, belediye başkanlığını kazandığı Aksaray'da, MHP Merkez İlçe Başkanlığı'nca seçim kuruluna itirazda bulunuldu. 
 
AK Parti ile MHP'nin kendi adaylarıyla seçime girdiği ve 140 bin 896 seçmenin bulunduğu Aksaray'da, 115 bin 437 seçmen, 433 sandıkta oy kullandı. 111 bin 812 oy geçerli, 3 bin 625 oy ise geçersiz sayıldı. Sonuçlara göre, AK Parti'nin adayı Enver Dinçer, yüzde 40,47 oranla 45 bin 253 oy, MHP'nin adayı Sefer Alkan da yüzde 39,02 oranla 43 bin 625 oy aldı. Enver Dinçer, 1628 oy farkla seçimi kazandı.
 
MHP'NİN KAZANDIĞI KARAMAN'DA AK PARTİ'DEN İTİRAZ 
 
KARAMAN'da, yerel seçimin kesin olmayan sonuçlarına göre, MHP'nin adayı Savaş Kalaycı, yüzde 39,57 oy oranıyla kazandı. AK Parti Karaman Merkez İlçe Başkanlığı'nca 341 sandığın tamamı için itirazda bulunuldu. 
 
AK Parti ve MHP, 108 bin 505 seçmenin bulunduğu Karaman'da, kendi adaylarıyla seçime katıldı. Seçmenlerin 2002 yılından itibaren tercihini AK Parti'den yana kullandığı kentte, 2014'teki yerel seçimde AK Parti, yüzde 51,99, MHP de yüzde 27,12 oranında oy aldı. Pazar günü gerçekleştirilen, 93 bin 339 seçmenin oy kullandığı Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde; 90 bin 701 oy geçerli, 2 bin 638 oy da geçersiz sayıldı. MHP'nin adayı Savaş Kalaycı, 35 bin 893 oy alarak, yüzde 39,57, AK Parti'li aday Mahmut Sami Şahin ise yüzde 38,41 oranla 34 bin 842 oy aldı. MHP'li Kalaycı, 1051 oy farkla resmi olmayan sonuçlara göre, belediye başkanlığına seçildi. 
 
İYİ PARTİ, BALIKESİR'DE SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ ETTİ
 
İYİ Parti İl Başkanı Nedim Tuna, İYİ Parti Balıkesir Büyükşehir  Belediye Başkan Adayı İsmail Ok ve parti yöneticileriyle birlikte Balıkesir  Adliyesine geldi.
 
Tuna, burada yaptığı açıklamada, teşkilatlarına iletilen ıslak imzalı  seçim tutanaklarını incelediklerini söyledi.
 
AK PARTİ ADIYAMAN'DA SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ ETTİ
 
AK Parti Adıyaman'ın Tut, Sincik ve Kahta ilçeleri ile  Bölükyayla beldesinde seçim sonuçlarına itiraz etti. 
 
AK Parti Adıyaman İl Başkanı Mehmet Dağtekin, Tut ilçesinde CHP adayı  Mehmet Kılıç, Sincik ilçesinde bağımsız aday Mehmet Buz, Kahta ilçesinde Saadet  Partisi adayı İbrahim Yusuf Turanlı ve Kahta ilçesine bağlı Bölükyayla beldesinde  MHP adayı Gaffari Akkuş'un kazandığı kesin olmayan seçim sonuçlarına ilişkin  itiraz dilekçelerini ilçe seçim kurullarına verdi.
 
BURSA, ESKİŞEHİR VE KÜTAHYA'DA SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ
 
Bursa'nın Yıldırım, Eskişehir'in Çifteler ve Günyüzü ile  Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde seçim sonuçlarına itiraz edildi. 
 
Yıldırım'da kesin olmayan sonuçlara göre AK Parti'nin adayı Oktay  Yılmaz, 210 bin 284 oy, rakibi CHP'nin adayı Özgür Erdursun ise 142 bin 855 oy  aldı. Bunun üzerine CHP İlçe Başkanlığı, İlçe Seçim Kuruluna oyların yeniden  sayılması için itirazda bulundu.
 
Eskişehir'in Çifteler ilçesinde de kesin olmayan sonuçlara göre Cumhur  İttifakı'nın MHP'li adayı Kadir Bıyık, rakibi Millet İttifakı'nın CHP'li adayı  Zehra Konakçı'dan 8 oy fazla alarak seçimi kazandı. Kadir Bıyık 4 bin 758, Zehra  Konakçı ise 4 bin 750 oy aldı.
 
CHP'DEN ÇİFTELER'DE SEÇİME İTİRAZ
 
CHP İlçe Başkanlığı, Çifteler İlçe Seçim Kuruluna başvurarak  oyların  yeniden sayılmasını istedi.
 
Günyüzü ilçesinde de Cumhur İttifakı'nın AK Parti'li adayı Menderes  Durgut, 2 bin 282 oy alarak seçimi kazandı. Rakibi BBP'nin adayı Üstün Ünlü ise 2  bin 178 oyda kaldı. Kesin olmayan bu sonuçların ardından BBP İlçe Başkanlığı  oyların yeniden sayılması için Sivrihisar İlçe Seçim Kuruluna başvuruda bulundu.
 
Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde ise AK Parti'nin adayı Mustafa Güler 19  bin 970, rakibi Saadet Partisinin adayı Davut Efe ise 19 bin 732 oy aldı. Saadet  Partisi İlçe Başkanlığı, İlçe Seçim Kuruluna başvurarak oyların yeniden  sayılmasını talep etti.
 
KEŞAN'DA SEÇİM SONUÇLARINA CHP'DEN İTİRAZ
 
EDİRNE'nin Keşan ilçesinde resmi olmayan sonuçlara göre belediye başkanlığını 11 oy farkla AK Partili Mustafa Helvacıoğlu'nun kazanmasının ardından CHP, İlçe Seçim Kurulu'na itirazda bulundu.
 
CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, CHP Keşan İlçe Başkanı Heves Bayır Yıldız, İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe ve parti avukatları, Keşan Adalet Sarayı'nda bulunan İlçe Seçim Kurulu'na giderek, hazırlanan 36 sayfalık itiraz dilekçesini teslim etti.
 
MHP, MUCUR'DA SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ ETTİ
 
MHP Kırşehir İl Başkanlığı, Mucur ilçesinde seçim sonuçlarına itirazda bulundu. 
 
İl Başkanı Arif Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mucur Belediye Başkanlığı seçimini 54 oy farkla kaybettiklerini aktararak, tespit ettikleri bazı yanlışlıklar nedeniyle dün 22 sandık için Mucur Seçim Kuruluna itirazda bulunduklarını bildirdi.
 
Buradaki sonucun henüz kendilerine ulaşmadığını ifade eden Kılıç,  itiraz süresini geçirmemek için hem MHP Kırşehir İl Başkanlığı hem ilçe başkanlığı hem de adayın ayrı ayrı dilekçelerle İl Seçim Kuruluna müracaat ettiğini, Mucur'daki tüm sandıkların yeniden sayılması talebinde bulunduklarını vurguladı.
 
Mucur'da kesin olmayan sonuçlara göre, AK Parti adayı Atılgan Yılmaz 4 bin 75 oy, MHP adayı Hasan Hüseyin Köşker ise 4 bin 21 oy aldı.
 
AK PARTİ YALOVA'DA SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ ETTİ
 
AK Parti, Yalova'da 31 Mart Mahalli İdareler Genel  Seçimleri'nin  sonuçlarına itiraz etti.
 

ETİKETLER