AK Parti'den kabine ile ilgili bir açıklama daha!

AA |  06 Temmuz 2018 Cuma - 12:30 | Son Güncelleme : 06 07 2018 - 13:39

AK Partili Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş açıklamalarda bulundu. Elitaş, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesi ile ilgili yaptığı açıklamada, "Bir veya iki tane olabilir Cumhurbaşkanının takdiri. Dışarıdan bakanlar ağırlıklı olacak. Eski bakan olan arkadaşlarımızdan tercih edebilir. Eski vekil arkadaşlarımızdan olabilir." dedi


AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, AK Parti Genel Merkezi'nde katıldığı AK Parti Genişletilmiş İl  Başkanları Toplantısı'nın ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını  yanıtladı.
 
Yarın AK Parti'nin Meclis'teki Grup Toplantısı'nın yapılacağı, orada  grup başkanı, grup başkanvekili, Meclis başkanının belirlenmesinin söz konusu  olduğu hatırlatılarak, yeni döneme ilişkin nasıl bir sürecin yaşanacağının  sorulması üzerine Elitaş, yarınki toplantının basına açık ilk bölümünde  Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın milletvekilleriyle olan istişarelerini  gerçekleştireceğini ve bunu da tüm kamuoyuna duyuracağını belirtti.
 
Elitaş, misafir alınmayacağını sadece milletvekillerinin, partili MYK  ve MKYK üyelerinin katılabileceğini daha sonra da kapalı oturuma geçileceğini  anlattı.
 
Kapalı oturumda bir grup başkanı ve grup başkan vekillerini  seçeceklerini bildiren Elitaş, şöyle devam etti:
 
"Meclis Danışma Kurulu kararı gereğince AK Parti'ye 4 grup  başkanvekili düşüyor ama bunu diğer siyasi partilerle de görüşüp, 5 grup  başkanvekiline çıkarma konusunda ön bir mutabakat sağladık. Prensipte bunu yaptık  fakat bunu yeni Meclis Başkanı seçildikten sonra Danışma Kurulu'yla tespit  edeceğiz. Yarın muhtemelen grup başkanı, grup başkanvekilleri ve grup yönetim  kurulu üyelerini seçeriz."
 
Pazartesi günü saat 16.30'da İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş  Yılmaz başkanlığında TBMM'nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin  törenini gerçekleştireceğini aktaran Elitaş, yarınki toplantıya da Yılmaz'ın  başkanlık edeceğini bildirdi.
  
Elitaş, "Bize gelen program 21.30'da Bakanlar Kurulu'nun  açıklanacağıydı." diyerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yemin ettiği andan itibaren  yeni yönetim sisteminin birinci cumhurbaşkanı olacağını vurguladı.
  
Bakanlıkların kuruluşuyla ilgili ilk kararnamenin yayınlanacağını  bildiren Elitaş, "Ardından da Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakanlar Kurulu üyelerini  saat 21.30'da da kamuoyuyla paylaşmış olacak." dedi.
 
"Cumhurbaşkanımızın takdirinde"
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "partili olmayan bakan"  açıklamasının "Meclis'ten hiçbir AK Parti'linin istifa ettirilmeyeceği" yönünde  algılanıp algılanmaması sorusu üzerine Elitaş, şunları söyledi:
 
"Bu Cumhurbaşkanımızın takdirindedir. Cumhurbaşkanımız, TBMM'deki  aritmetik oranları da dikkate alarak, ne kadar milletvekilinin bakan  olabileceğiyle ilgili bilgileri var. Sayın Cumhurbaşkanımızın, parlamentodan  hiçbir milletvekili arkadaşımızı bakan yapmayabilir, tamamını dışarıdan  yapabilir. Milletvekili adaylığı yapmayan eski bakanlarımız var, onlardan  yapabilir. Sivil toplum örgütlerinden değerlendirmeler yapabilir.
 
Kanaatime göre bir veya iki (cumhurbaşkanı yardımcısı) olabilir. Bu,  Cumhurbaşkanının takdirinde. Çünkü anayasada sayının kaç olduğu belli değil.  Bekleyeceğiz, pazartesi günü göreceğiz. (Kabinede) Dışarıdan bakanlar muhtemelen  ağırlıklı olacak. Biliyorsunuz eski bakan arkadaşlarımızdan milletvekili  olmayanlar var. O arkadaşlarımızdan tercih edebilir. Eski milletvekili  arkadaşlarımız var, onlar da muhakkak olabilir. Hizmet makamla değil, hizmet her  yerde mümkündür. Sayın Cumhurbaşkanımızın bugünkü mesajı önemli bir mesajdır.  Sadece milletvekili, bakan olarak hizmet edilmez. Bu millete hizmet her ortamda  mümkündür. Biz bu ilkeyle bu şuurla hareket ettiğimiz sürece olur."
 
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nde çok kişiye yer bulunduğunu  anlatan Elitaş, "O kurullar, heyetler oluşacak. Şu anda baktığımda her kurulda 10  kişi çalışsa 150'den fazla, kurul başkanı ve üyelerine ihtiyaç var." dedi.
 
"YSK, teknik bir hatayı düzeltti"
 
Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), cumhurbaşkanı seçimine ilişkin tespitte  yer alan "13'üncü" ibaresinin kaldırılmasına yönelik kararının, Resmi Gazete'de  yayımlandığının hatırlatılması üzerine Elitaş, şunları kaydetti:
 
"YSK, teknik bir hatayı düzeltti. Şu andaki Cumhurbaşkanı (Erdoğan),  12. Cumhurbaşkanı. Atatürk, 1'inci Cumhurbaşkanı'ydı yani cumhurbaşkanlarının  sayısı olmaz, o sayının hukuki bir anlamı, niteliği yok. Sanıyorum YSK ilk defa  böyle bir yazı yazma ihtiyacı yaptı. Atatürk, 4 kez cumhurbaşkanlığı yaptı,  1'inci Cumhurbaşkanı'ydı. İsmet İnönü, 4 kez cumhurbaşkanlığı yaptı, 2'nci  Cumhurbaşkanı'ydı. Sayın Celal Bayar, 2 kez cumhurbaşkanlığı yaptı, 3'üncü  Cumhurbaşkanı'ydı. Bize tarih, yurttaşlık bilgisinde, 'Ülkemizin 5'inci   Cumhurbaşkanı kimdir' diye sorduklarında, biz Cevdet Sunay derdik. '8'inci  Cumhurbaşkanı kimdir' diye sorarlarsa herhalde Turgut Özal deriz. Bu kişilerle  kaim. Mesela ABD Başkanı Trump, 45'inci Başkan. 44'üncü Başkan Obama'ydı, 43'üncü  Başkanı Bush'du. Her biri de üçer dönem yaptı. Cumhurbaşkanlığına makamına gelen  kişiyle özdeşlemiş bir şeyi, o anlamda bir kişi iki kezden başka seçilemediği  için böyle değerlendirmek gerekir. YSK, Meclis Başkanlığının doğru bir uyarısını  dikkat almış ve düzeltme ihtiyacı hissetmişler. Doğru bir yaklaşım. Şu anda Sayın  Recep Tayyip Erdoğan, Cumhuriyet kurulduğundan bu yana 12'nci Cumhurbaşkanı,  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin de 1'inci Cumhurbaşkanı."
 
Pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak yeni sisteme  geçiş törenine, Meclis'teki siyasi parti temsilcilerinin de davet edilip  edilmemesine ilişkin soruya Elitaş, "O konuda bilgimiz yok. Çünkü onu tamamen  Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü, Protokol Müdürlüğü hazırlıyor, o şekilde  yapılacak." karşılığını verdi.

ETİKETLER