AK Parti'den bir açıklama daha: Belgeli birtakım usulsüzlükler söz konusu

AA |  01 Nisan 2019 Pazartesi - 18:56 | Son Güncelleme : 01 04 2019 - 20:06

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "Oy sayım döküm çizelgeleri sandık kurulunda sandık başkanı ve kurul üyeleri tarafından imzalanıyor. Sonra oradaki rakamlar sandık sonuç tutanağına aktarılıyor, partililere veriliyor. Bir örneği de ilçe seçim kuruluna götürülüyor. İşte tam oraya aktarılırken kaydırmalar yapılmış. Bunun sonucunda 309 sandıkta 17 bin 410 oy bizim adayımıza, AK Parti'ye yazılması gerekirken başka partilere yazılmıştır." dedi.


AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan  Yavuz, AK Parti İstanbul İl Başkanlığında, 31 Mart 2019 Mahalli  İdareler Genel Seçimlerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
Bir seçimi geride bırakmalarına rağmen, sürece ilişkin işlemlerin  devam ettiğini dile getiren Yavuz, "Peş peşe açıklamalar yapıldı, diğer  partilerden. Biz de birtakım açıklamalar yapıyoruz. Sabah İstanbul Büyükşehir  Belediye Başkan adayımızın açıklamaları oldu. Ondan sonra da İstanbul İl  Başkanımızın açıklamaları geldi. Ben de birtakım hususları sizlere aktarmak adına  buradayım. Her birimizin amacı İstanbul'un  milli iradenin doğru düzgün tecelli  etmesini sağlamaktır. Milletimizin bize emanet ettiği oylara sahip çıkmaktır.  Kesinleşen sonuçlara da saygı duymak yine hepimizin görevidir." diye konuştu.
 
Yavuz, sistemlerine ve bilgilerine güvendiklerini aktararak, şöyle  devam etti:
 
"Çünkü bir süredir sonuç alım sistemi üzerinden sonuçları takip  ediyoruz ve çok hızlı bir şekilde sonuç alma ve bu sonuçları da son derece  gerçekçi bir şekilde derleme ve toparlama şeklinde gerçekten önemli bir  noktadayız. Bilgilerimize çok güveniyoruz dedik ve bu bilgilerimize baktığımızda  İstanbul'u AK Parti kazanıyor büyükşehirde. Ama ne hikmetse Yüksek Seçim  Kurulundan girilen sonuçlar geldikçe bu biraz bizim aleyhimize döndü. Sistemimize  güvendiğimiz için bütün unsurlarımızla geceli gündüzlü bir şekilde  hazırlıklarımıza başladık, çalışmalarımızı yapıyoruz."
 
Teşkilatlara destek için İstanbul'da çalışmalara katıldıklarını ifade  eden Yavuz, bugüne kadar rastlanmayan türde usulsüzlüklere şahit olduklarını  söyledi.
 
Yavuz, İstanbul'da geçersiz oyların yüksekliğine dikkati çekerek, şu  değerlendirmelerde bulundu:
 
"Hele AK Parti'nin yüksek oy aldığı yerlerde geçersiz oy oranlarının  yüksek olması daha da dikkat çekici ama özellikle maddi hatalar ki bunların bir  kısmını il başkanımız öğleden önce sizlere aktardı. Bundan sonra da aktarımlar  devam edecek ve göreceksiniz ki son derece belgeli bir şekilde birtakım  usulsüzlükler söz konusu. Ben de bunların bir tanesine özellikle vurgu yapmak  istiyorum. Mesela, 309 sandıkta bir karşılaştırma yaptık. Bu karşılaştırmayı,  Yüksek Seçim Kurulu Sandık Sonuç Tutanaklarını müşahitlerimiz alıyor, sonra ilçe  seçim kurulları sistem üzerinden giriyor ve partilere gönderiyor. Her partide de  var bunlar. Biz de görüyoruz başka partiler de görüyor. Yeni aynı şekilde partili  görevliler almıyor ama bütün partilerin YSK tarafından uç vermesiyle gördüğü bir  de seçim sonucu sayım döküm çizelgesi var. Bu çizelgeleri ilçe seçim kurulları  sisteme yükledikçe biz ve diğer partiler görüyor. Biz de karşılaştırma yapıyoruz.
 
Çok enteresan bir tespit ve çarpıcı bir örnek aktarmak istiyorum.  Sadece 309 sandıktaki karşılaştırmada, sandık sonuç tutanağıyla oy sayım döküm  çizelgelerinin karşılaştırılması. Oy sayım döküm çizelgeleri sandık kurulunda  sandık başkanı ve kurul üyeleri tarafından imzalanıyor. Sonra oradaki rakamlar  sandık sonuç tutanağına aktarılıyor, partililere veriliyor. Bir örneği de ilçe  seçim kuruluna götürülüyor. İşte tam oraya aktarılırken kaydırmalar yapılmış.  Bunun sonucunda 309 sandıkta 17 bin 410 oy bizim adayımıza, AK Parti'ye yazılması  gerekirken başka partilere yazılmıştır. Buradan bakıldığında baştan beri ileri  sürdüğümüz iddiaların ne derece haklı olduğunu siz de müşahede ediyorsunuz.  Bekleyin, yeni ve çarpıcı açıklamalarımız devam edecek. Hak ne ise o yerini  bulsun."

ETİKETLER