Ahmedinejad'ın yardımcısı Meşai'ye gözaltı

AA |  17 Mart 2018 Cumartesi - 21:03 | Son Güncelleme : 17 03 2018 - 21:03

İran'ın eski cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminin cumhurbaşkanı yardımcısı İsfendiyar Rahim Meşai'nin Tahran Devrim Mahkemesinin başlattığı bir soruşturma kapsamında gözaltına alındığı bildirildi.


İran devlet televizyonunun haberine göre, Ahmedinejad'ın  cumhurbaşkanlığı döneminin cumhurbaşkanı yardımcısı ve dünürü Meşai, Tahran  Devrim Mahkemesinin bir soruşturması kapsamında gözaltına alındı.
 
Ahmedinejad'ın cumhurbaşkanlığı döneminde, kabinedeki en nüfuzlu kişi  ve yakın arkadaşı olan Meşai, 9'uncu ve 10'uncu hükumet dönemlerinde,  cumhurbaşkanlığı birinci yardımcısı ve danışmanı ile cumhurbaşkanlığı personel  şefi olarak görev yapmıştı.
 
Meşai, Ahmedinejad tarafından 2009 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden  sonra cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görevlendirilmiş ancak bir hafta içerisinde  İran lideri Ali Hamaney tarafından bu görevden alınmıştı.
 
Ahmedinejad grubunun adayı olarak 2013 cumhurbaşkanlığı seçimleri için  ön plana çıkan Meşai'nin adaylığı, İran Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından  veto edilmişti.
 
Mahkeme geçen yıl kasım ayında Meşai'yi, "lidere iftira, rejime karşı  propaganda, devlet imkanlarını yetkisiz kullanma, halkı kin ve düşmanlığa alenen  tahrik etme" suçlamasıyla ifadeye çağırmıştı.
 
Ahmedinejad, Kasım Süleymani'yi tehdit etmişti
 
İran'ın eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın yardımcısı Hamid Bakayi de  "yolsuzluk" iddiasıyla yargılandığı davada 15 yıl hapis ve 80 kırbaç cezasına  mahkum edilmişti. Kararın ardından Bakayi salı günü tutuklanarak cezaevine  konulurken, Ahmedinejad ise "asıl yolsuzluk yapanların yargı yetkilileri  olduğunu" iddia ederek tepki göstermişti.
 
Ahmedinejad, cumhurbaşkanlığı dönemindeki yardımcısının "yolsuzluk"  suçlamasıyla hapis cezasına çarptırılmasına sessiz kalmakla suçladığı Kudüs Gücü  Komutanı Kasım Süleymani'yi İranlı komutan ile arasındaki "iş ilişkilerini"  açıklamakla tehdit etmişti.
 
  
 
 
 
 

ETİKETLER