Afrin Harekatı'nda 52. gün! Merkeze son adım

12 Mart 2018 Pazartesi - 10:43 | Son Güncelleme : 12 03 2018 - 11:26

Afrin Harekatı'nda bugün 52. güne girildi. TSK ve ÖSO dün tam 18 bölgeyi teröristlerden temizledi. Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk gününden bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı 3347'ye yükseldi. Batı cephesinde yer alan Cinderes'in kuzeyindeki Zındıkan, Kile, Gümüş Burç ve Kibar köyleri bu sabah YPG'den alındı. Canlı yakalanan iki teröristin görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. YPG'li teröristlerden biri kadın.


Afrin'e Zeyin Dalı Harekatı'nda bugün 52. güne girildi. Afrin'e 1.5 kilometrelik bir mesafe kaldı. Dün stratejik önemi olan Bableit Hava Üssü de terör örgütünden temizlendi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nce, Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından bu yana 3347 teröristin etkisiz hale getirildiği bildirildi.
 
4 KÖY DAHA PKK'DAN TEMİZLENDİ
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye  Ordusu (ÖSO), Afrin'de 4 köyü daha teröristlerden kurtardı. 
 
Sahadaki AA muhabirlerinin bildirdiğine göre, TSK ve ÖSO, Afrin'in  ilçe merkezine bağlı Kibar köyü ile ilçenin güneybatısındaki Cinderes beldesine  bağlı Zındıkan, Kile ve Gümüşburç köylerini YPG/PKK-DEAŞ'tan arındırdı.
 
TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu  yana YPG/PKK-DEAŞ'ın işgalindeki Afrin'de 5'i belde merkezi, 155'i köy ve 33'ü  kritik nokta olmak üzere toplam 193 bölgeyi kontrolü altına aldı.
 
AA'nın harita alan ölçümlerine göre, harekatta kurtarılan alanın  büyüklüğü bin 100 kilometrekareyi aştı.
 
Terör örgütü YPG/PKK'nın yığınak ve savunma hatları, büyük ölçüde  Afrin ilçe merkezinde bulunuyor. Beldelerdeki sivilleri canlı kalkan yapabilmek  için nüfusu zorla ilçe merkezine yönlendiren terör örgütü, merkezden Beşşar Esed  rejimi ve askeri muhaliflerin kontrolündeki bölgelere gitmek isteyen Arap ve Kürt  nüfusa ise engel oluyor. Sivillerin alıkonulması, Birleşmiş Milletler'den de  tepki görüyor.
 
 
 
2 YPG'Lİ CANLI YAKALANDI
 
Bir günde 16 köyü kaybeden YPG'li teröristler bozguna uğradı, Afrin kent merkezine kalan mesafe an itibariyle yaklaşık 1 kilometre. Batı cephesinde yer alan Cinderes'in kuzeyindeki Zındıkan, Kile, Gümüş Burç ve Kibar köyleriköyleri bu sabah YPG'den alındı. Canlı yakalanan iki teröristin görüntüleri sosyal medyada paylaşıldı. YPG'li teröristlerden biri kadın.
 
 
 
AFRİN'DE MERKEZİN KUŞATILMASINA 1,5 KM KALDI
 
TSK  ve ÖSO, doğudan güneydoğuya doğru 1,5 kilometre daha ilerlediğinde Afrin ilçe  merkezini kuşatmaya alacak. AA, ÖSO hatlarından Afrin ilçe merkezini havadan  görüntüledi. Zeytin Dalı Harekatı'nda yaklaşık bin 100 kilometrekare alan  kurtarıldı
 
  
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve  Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) Afrin'i kuşatmaya almasına 1,5 kilometre kalırken,  AA cephe hatlarından ilçe merkezini havadan görüntüledi. 
 
  
TSK ve ÖSO, Zeytin Dalı Harekatı'nda dün gün içinde toplam 18 noktayı  terör örgütleri YPG/PKK-DEAŞ'tan kurtarmıştı.
 
  
AA'nın harita alan ölçümüne göre, harekatta terörden arındırılan  toplam alan yaklaşık bin 100 kilometrekareye ulaştı.
 
TSK ve ÖSO, Afrin ilçe merkezinin doğu-güney hattında, doğudan  güneydoğuya doğru 1,5 kilometre daha ilerlediğinde merkezi tam kuşatmaya almış  olacak.
 
İlçe merkezinin güneyinden çevrelenmesine ise 3,5 kilometre kaldı.
 
ÖSO savaşçılarının TSK'yla koordineli operasyonları sürüyor.
 
  
TSK ve ÖSO unsurlarının bulunduğu noktalardan artık kolaylıkla  görülebilen Afrin ilçe merkezini, AA havadan görüntüledi.
  
Diğer yandan, Afrin'in 6. belde merkezi olan ve ilçe merkezinin  kuzeybatısına düşen Mabatlı'ya yönelik operasyonlar henüz başlamadı.
  
Kuşatmanın tamamlanmasının ardından, Afrin ilçe merkezini çevreleyen  hatların genişletilerek sıklaştırılması bekleniyor.   
 
TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu  yana YPG/PKK-DEAŞ'ın işgalindeki Afrin'de 5'i belde merkezi, 151'i köy, 31'si  kritik nokta olmak üzere toplam 189 bölgeyi kontrolüne aldı.
 
YPG/PKK'nın yığınak ve savunma hatları, büyük ölçüde Afrin ilçe  merkezinde bulunuyor. Beldelerdeki sivilleri canlı kalkan yapabilmek için nüfusu  zorla ilçe merkezine yönlendiren örgüt, merkezden Beşşar Esed rejimi ve askeri  muhaliflerin kontrolündeki bölgelere gitmek isteyen Arap ve Kürt nüfusa ise engel  oluyor. Sivillerin alıkonulması, Birleşmiş Milletler'den de tepki görüyor.
 
 
 
50 MAYINA DAYANIKLI KİRPİ AFRİN'E GÖNDERİLDİ
 
Zeytin Dalı Hareketi 52'inci gününde sürerken, TSK ile Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) ilerleyişi sürüyor. Afrin kent merkezinin kuşatması için Fırat Kalkanı bölgesinden 50 araçlık mayını dayanıklı kirpi Suriye'ye sevk edildi.
 
SÖZDE ÖZEL KUVVETLERE AİT ÜS KISA BİR ÇATIŞMA İLE ELE GEÇİRİLDİ
 
Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin ilçe merkezine ilerleyen Özgür Suriye Ordusu (ÖSO), terör örgütü YPG/PKK'nin sözde özel kuvvetlerine ait üssü kısa bir çatışmadan sonra ele geçirdi.
 
AA'nın aktardığına göre, TSK ve ÖSO birlikleri, harekat kapsamında Afrin ilçe merkezine ilerlemeye devam ederken, ilçe merkezinin 2 kilometre kuzeydoğusundaki "135. Alay" olarak bilinen askeri üs, teröristlerden temizlendi.
 
Terör örgütü YPG/PKK'nın Afrin ilçe merkezinin çevresindeki en önemli askeri noktalarından birisi olan ve örgütün sözde özel kuvvetleri (HAT) tarafından kullanılan noktanın kısa bir çatışmanın ardından alınmasıyla teröristlere ağır darbe indirildi.Ele geçirilen üste, yer altına inen tünel girişleri ile tepenin içindeki büyük bir mağaraya park edilmiş çok sayıda araç bulundu.
 
Mağarada ayrıca çok sayıda askeri mühimmata rastlandı."135. Alay" üssü, daha önce Beşşar Esed rejimi tarafından kullanılıyordu. Rejimin bölgeden çekilmesiyle üs, örgütün en önemli askeri noktalarından biri haline gelmişti.
 
ABD'nin Fırat Nehri batısındaki HAT unsurlarına uzun süredir askeri eğitim verdiği biliniyor.Diğer taraftan, TSK ve ÖSO'nun ele geçirdiği YPG/PKK'ya ait askeri noktalarda karaborsa ve kaçakçılığa konu malzemeler bulunmaya devam ediyor.Son olarak Merani bölgesinde teröristlere ait bir binada yapılan aramalarda askeri malzemelerin yanı sıra koliler dolusu kaçak sigara ve karaborsada satılmak üzere bekletilen gıda maddeleri ele geçirildi.