Afrin’de Mehmetçik’e sıcacık anne yemeği

25 Mart 2018 Pazar - 2:30 | Son Güncelleme : 25 03 2018 - 2:30

Zeytindalı Harekatı’na katılan Mehmetçik teknolojik gıdalarla besleniyor. Afrin kahramanları dönerden tas kebabına, yaprak sarmadan tavuğa 100 farklı yemeği sıcak sıcak tüketiyor, anne yemegi lezzetindeki bu mönüler moralleri de yükseltiyor.


Zeytindalı Harekatı devam ederken hep akıllarda bir soru vardı, Mehmetçik Afrin’de ne yiyor ne içiyor? Öyle ki harekat sürerken vatandaşlar evindeki pişen yemeği Mehmetçik’e ikram etmek için bölgeye göndermeyi bile düşündü, çünkü vatan evlatlarının o zor şartlarda ne yiyip içtikleri herkesin aklındaki en önemli soru idi. 
 
Gebze’deki Unifo Gıda 20 yıldır TSK’nın elit birliklerine yemek üretiyor. Şirket Genel Müdür Yardımcısı Emir Osman Aksoy, “Yiyeceklerin ilerde kullanmak için saklanması insanlık tarihi kadar eskidir. Aile geleneklerimizden de bildiğimiz gibi mevsiminde lezzetli olan birçok yiyeceği farklı yöntemlerle ileride tüketmeye hazırlamak yaşamın bir parçasıdır. Teknoloji geliştikçe bu yaklaşım çok farklı, büyüklerimizin hayal dahi edemeyeceği proseslerle yepyeni bir hayat bulmuştur. Bizde bu yeni teknolojilerle birleştirdiğimiz usta aşçılarımızın geleneksel tariflerini 20 yıldır hem Mehmetçiğimizin sahada görevli personeli, hem de tüketicilerimiz için üretimini gerçekleştiriyoruz. Etli kuru fasülye, et döner, tas kebabı, bulgur pilavı, yaprak sarma gibi 100’den fazla çeşit üretiyor ve askerlerimizin ‘anne yemeği’ tadındaki katkı ve koruyucu madde içermeyen bu yemekleri sahada sıcak yemesini sağlıyoruz. 100 çeşit onaylı yemek var mönümüzde, çorbalardan düğün çorbası, ezogelin, tarhana, mercimek.. Operasyondaki Mehmetçiğe bu sıcak ve lezzetli yemekler hem moral hem de güç veriyor” diyerek kahraman askerlerin Afrin’deki öğünlerini anlatıyor. 
 
Dönerden, kuru fasulyeye, salsa soslu tavuktan, kıymalı makarnaya, et kavurmadan, bulgur pilavına kadar paketlerde 100 farklı yemek alternatifi bulunuyor. Yemekler askeriyenin belirlemiş olduğu şartname esaslarına göre kaliteli hammadde, yüksek hijyen koşulları ve büyük bir özen ile hazırlanıyor. Aksoy, “Operasyondaki asker sıcak yemekle moral buluyor. Dağ başında pilav üstü döner yemek operasyondaki Mehmetçiğe büyük moral destek ve kuvvet veriyor” diyor. 
Peki bu yemekler askerler sahada görev yaparken nasıl hazırlanıyor? Emir Osman Aksoy bunun formülünü de anlatıyor, “Usta aşçılarımızın geleneksel tarifleri ile hazırlanan yemekler, ön pişirilme yapıldıktan sonra otomatik olarak kaplara doldurulmakta ve oksijen ile teması kesilmektedir. Daha sonra buharlı kazanlarda pişirme işlemi uygulanarak geleneksel damak tadımıza uygun yemekler üretilmektedir. Bu sayede katkı ve koruyucu madde içermeden oda koşullarında uzun raf ömrü süresince taze, sağlıklı ve leziz olarak saklanmakta olan yemeklerimiz ta!da! markası ile hem tüketiciler, hem de Mehmetçik ile buluşuyor. Yemekleri ısıtmak ve ayrıca çay kahve içmek için sıcak su ısıtmaya yarayan kullanımı pratik, alevsiz ısıtıcı kitleri ile askerlere büyük kolaylık sağlanıyor. Bu teknolojik yöntem ile yemek paketleri ısıtma torbasına atılıyor 5-10 dakika bekletildikten sonra benmari yöntemi ile buharla ısınan yemekler ilk günkü lezzeti ile asker tarafından yeniyor. Bu oturduğumuz yerde çok önemli bir şey gibi görünmese de günlerce dağlarda operasyonda kalan Mehmetçik için bu inanılmaz bir moral desteği.” 
 
Yarım bardak suyla yemekler ısıtılıyor
 
Alevsiz Isıtıcı Kitleri “Hazır Yemek Paketlerini” ısıtmak amacıyla kullanılıyor. Bu kit fermuarlı ısıtma torbası, sıcak su ısıtma poşeti ve ısıtıcıdan oluşuyor.                                                                                                                           
- Fermuarlı ısıtma torbası, üst tarafındaki fermuarı açılarak, düz bir zemine dik duracak şekilde yerleştiriliyor. Isıtıcı parlak koruyucu ambalajı yırtılarak çıkarılır ve ısıtma torbasının taban kısmına yerleştiriliyor. 
- Isıtılmak istenen 1 veya 2 adet hazır yemek poşeti açılmadan, ısıtma torbası içine dik olarak konuluyor.
- Isıtma torbasının içine yarım su bardağı (100ml) su ilave edilip 
fermuarı kapatılıyor.
- Su ile temas eden ısıtıcı yaklaşık 1,5 dakika içinde ısıtmayı başlıyor ve 5-10 dakika içinde (Hazır yemek poşetlerinin ısıtma öncesi sıcaklığı ve yemek çeşidine bağlı olarak) yemek ısınmış olarak yenmeye hazır hale geliyor. Isınan yemekler ısıtma torbasından çıkarıldıktan sonra halen sıcak olan ısıtma torbasında, dış ortam hava sıcaklığına bağlı olarak daha fazla hazır yemek poşeti veya 
çay ve kahve yapmak için de özel su poşeti ısıtılabiliyor.
 
Yüzde 70’i kadın çalışan
 
Şirketin Pazarlama Müdürü Meral Tek yaptığı açıklama ile şirket personelinin yüzde 70’ten fazlası kadın olduğunu bu işi yaparken salt üretim olarak gerçekleştirmediklerini anne eli değmişçesine duygu ile de harmanladıklarını belirtti.  Bu işin duygusal hazzının tarif edilmez bir duygu olduğunu da vurguladı.
 

ETİKETLER


YAZARLAR Prof. Dr. Halim Hattat Prof. Dr. Halim Hattat
Penisin de “hisleri” var!
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Bahara merhaba diyen kitaplar
Ahmet Örs Ahmet Örs
Sosu bağlamak gerek…
Türkan Hiçyılmaz Türkan Hiçyılmaz
Çocuğa baskı yapmak okula uyum sürecini uzatır
Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan Dr. Yasemin Arslan Dt. Şule Arslan
Estetik dünyasında son gelişmeler
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta
Gıda intolerans testlerinin gerçek yüzü
Kürşad Zorlu Kürşad Zorlu
Bozkırda yeşeren başarı öyküsü…
Hasan Genç Hasan Genç
iPhone’larda Home tuşuna güle güle
Bahar Saygılı Bahar Saygılı
Federer’in şifreleri
Lütfü ÖZEL Lütfü ÖZEL
İşte karşınızda Selin Williams
Demet Sarova Demet Sarova
MasterChef’i sakın Ramsay görmesin!
Zeynep Kakınç Zeynep Kakınç
Bayram sofrasında büyük buluşma
Gül Yiğit Gül Yiğit
Mutlu ve başarılı insanların yaşam felsefesi
Güldeniz Ayral Güldeniz Ayral
Yeni jenerasyon modacılarımız
Murat Çelik Murat Çelik
İrlanda’nın ata sporu boks
Ayşe Kucuroğlu Ayşe Kucuroğlu
Ege’nin iki kardeş mutfağı buluştu
Ayşe Brav Ayşe Brav
Kınada şıklık yarışı
Berna Laçin Berna Laçin
Okullar açılırken veli dilekleri
Füsun Saka Füsun Saka
Tenten’den Birkin çantaya; Avrupa’yı Avrupa yapan değerler
Cem Ceminay Cem Ceminay
Çalıntı şarkıyı çalmışlar kopyasını yapmışlar
Teoman Hünal Teoman Hünal
Diyarbakır’ın eşsiz lezzetleri
Süha Derbent Süha Derbent
Yanı başınızdaki cennet Meis Adası
Tülay Gürler Kurtuluş Tülay Gürler Kurtuluş
Okunması gereken dünya klasikleri
Dr.Yasemin Bradley Dr.Yasemin Bradley
Sağlıklı oruç tutmanın yolları
Engin Akın Engin Akın
Korfu Adası'nda dalak dolması
Eylem Kaftan Eylem Kaftan
'Herkesin yarım kalmış hikayesi var'
Damla Doğan Damla Doğan
Aldırdığınız yağdan kök hücre üretiyorlar
Canan Tan Canan Tan
Şiddet mi, cinnet mi?
Güney Öztürk Güney Öztürk
21. yüzyılda ne ile karşı karşıyayız?
Barış Öztürk Barış Öztürk
75 yıllık efsane Jeep