Afganistan'da düğün salonunda patlama

AA |  17 Ağustos 2019 Cumartesi - 23:38 | Son Güncelleme : 18 08 2019 - 10:36

Afganistan'ın başkenti Kabil'de dün gece bir düğünde düzenlenen intihar saldırısında aralarında kadın ve çocukların olduğu 63 kişinin hayatını kaybettiği, 182 kişinin yaralandığı bildirildi.


Hükümet Sözcüsü Feruz Beşari, Kabil'in 6. güvenlik bölgesindeki düğün  salonu Kasri Dubai'de düzenlenen intihar saldırısında 63 kişinin hayatını  kaybettiğini, 182 kişinin yaralandığını açıkladı.
 
Yerel saatle 22.40'ta gerçekleşen saldırıda, intihar bombacısının,  üzerindeki düzeneği müzisyenlerin bulunduğu, çocukların ve düğüne katılanların  eğlendiği sahneye yakın bölümde patlattığı belirtildi.
 
Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Sadık Sıddıki, Twitter'da  yayımladığı mesajda, terör saldırısını kınarken "Kabil'de düğün salonunda  düzenlenen intihar saldırısı hepimizi derinden üzdü. Bu, halkımıza karşı işlenmiş  menfur bir suçtur. Bir insanı eğitip, git kendini bir düğünde patlat demek nasıl  mümkün olabilir?" ifadelerini kullandı.
 
Başkent Kabil'de Şii hazara topluluğunun yoğun yaşadığı batı kesiminde  düzenlenen saldırı, Afganistan'da bu yılın başından beri gerçekleştirilen en  kanlı terör saldırısı oldu.
 
Terör saldırısını henüz hiçbir grup üstlenmezken, terör örgütü Taliban  da saldırıyı kınayan açıklamalar yaptı.
 
Düğün salonunun olduğu caddede 7 Ağustos'ta meydanda bulunan güvenlik  güçlerine bomba yüklü araçla saldırı düzenlenmiş, 14 kişi ölmüş, çevrede bulunan  çoğu sivil 145 kişi yaralanmıştı.
 
Terör saldırılarının Afganistan'da son dönemde ABD ile Taliban  arasında, ülkede kalıcı bir barışa ulaşmak üzere barış görüşmelerinin yürütüldüğü  bir dönemde yapılması dikkati çekiyor.
 
Amerikalı yetkililer ile Taliban temsilcileri arasında sürdürülen  görüşmelerde tarafların Afganistan'da 18 yıldır süren çatışmaları durdurmak üzere  anlaşmaya yakın olduğu, hatta bu ay başında sonuçlanması beklenen anlaşmanın  yalnızca teknik detaylarının şekillendirilmeye çalışıldığı ifade edilmişti.
 
 
 
 

ETİKETLER