Af yok, ceza indirimi var

09 Aralık 2007 Pazar - 22:24 | Son Güncelleme : 09 12 2007 - 22:24

Yeni düzenleme, lider kadroyu kapsamayacak. Suça ikinci derecede karışmış olanların cezalarında önemli ölçüde indirime gidilecek


İŞTE HÜKÜMETİN DAĞDAN İNDİRME PLANI:
Başbakan Erdoğan’ın Lizbon yolunda açıkladığı “PKK’yı dağdan indirme planı” nın ana hatları belli oldu. Kısa sürede yürürlüğe sokulması öngörülen düzenlemeyle, PKK’nın büyük oranda çözülmesi hedefleniyor. Başbakan’ın açıkladığı, PKK’yı dağdan indirme planının ayrıntılarını VATAN’a anlatan yetkililer, şunları söyledi:

2003’te direnç vardı

“Eve Dönüş Yasası olarak bilinen Topluma Kazandırma Yasası, 6 Ağustos 2003’te yürürlüğe girdiğinde hem toplumda direnç vardı, hem de ’af çıkardınız’diye tartışıldı. İyi anlatılamadığı için istenilen sonucu vermedi. Altı aylık bir dönemi içeren yasa, 6 Şubat 2004’te de yürürlükten kaldırıldı.

Şimdi, o dönem işlemeyen bu yasa yeniden gözden geçiriliyor. Günün şartlarına uygun olarak yeniden düzenlenecek, revize edilecek. O günkü şartlarla bugünkü şartlar arasında büyük farklılıklar var. Bugün PKK tam anlamıyla köşeye sıkıştırılmış durumda. Şartlar daha elverişli olduğu için, bu yeni düzenlemeyle, örgütte daha büyük bir çözülme sağlanabilir.”

Düzenlemenin, lider kadrosunu kapsamayacağı ve kesinlikle af içermediğine dikkat çekilirken, en kısa sürede yürürlüğe konulmasının öngörüldüğü ifade edildi.

Genelkurmay, MİT, Emniyet başta olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlardan görüş alınarak, düzenlemenin ana çerçevesinin oluşturulduğu, önümüzdeki günlerde de Adalet Bakanlığı tarafından son şeklinin verilerek, Başbakanlığa sevkedileceği bildirildi. Sözkonusu düzenlemeyle, yurtiçi ve yurtdışında sayıları 5 bini bulan PKK’lıların büyük bölümünün yeni yasadan yararlanabileceği ve böylelikle örgütte büyük ölçüde çözülme sağlanabileceği vurgulanıyor.

İki kritik husus

Düzenlemenin öngördüğü iki kritik husus ise şöyle aktarıldı:

SUÇA KARIŞMAYANLAR: Dağlarda çok sayıda suça karışmamış olan militan var. Bunlar teslim olduklarında, haklarında gerekli yasal işlem yapılıp, serbest bırakılacaklar.

İKİNCİ DERECE FAİLLER: Yardım, yataklık yapan, yani ikinci derece fail olarak suça karışmış olanlarlar teslim olduklarında, cezalarında önemli oranlarda indirime gidilecek.

İLGİLİ HABER

Cezaevindekiler yararlanmak istedi
ETİKETLER

0