Adnan Oktar ve örgütüne dev operasyon: Çok sayıda gözaltı var

11 Temmuz 2018 Çarşamba - 6:55 | Son Güncelleme : 11 07 2018 - 13:50

Kamuoyunda "Adnan Hoca" olarak bilinen Adnan Oktar ve grubuna yönelik İstanbul merkezli 4 ilde yürütülen soruşturma kapsamında haklarında gözaltı kararı çıkartılan 235 şüpheliden aralarında Adnan Oktar'ın da bulunduğu 166 kişi gözaltına alındı.Gözaltına alınanlar arasında Oktar Babuna da var.

Çengelköy’deki evine baskın yapılan Adnan Oktar'ın özel arabasıyla Sarıyer'e kadar kaçtığı öne sürüldü. Oktar ve korumalarının emniyet güçlerine mukavemet gösterdiği ve polis tarafından zor kullanılarak gözaltına alındığı öğrenildi.

Oktar ve grubuna yapılan suçlamalar arasında organize suç örgütü kurmak, uluslararası ajanlık ve küçük çocuklara taciz, çocuk alıkoyma, iftira, suç isnat etme, dinin inancın suistimaliyle dolandırıcılık, rüşvet ve ruhsatsız silah bulundurma yer alıyor.

Soruşturma kapsamında Adnan Oktar ile birlikte 235 şüphelinin mal varlığına el konuldu, şirket, dernek ve vakıflarına kayyum atandı.


Kamuoyunda "Adnan Hoca" olarak bilinen Adnan Oktar ve  grubuna mensup 129 erkek, 106 kadın olmak üzere toplam 235 şahsa yönelik İstanbul'da 22 İlçede, toplam 115 adreste, Ankara'da  2 ilçede toplam 3 adreste, Muğla'da 1 adreste, Antalya 1 adreste olmak üzere toplam 120 adrese,  sabah  saat 05: 00'te baskın düzenlendi. 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, Adnan Oktar ve grubuna yönelik,  "suç işlemek amacıyla örgüt kurma, çocukların cinsel istismarı, cinsel saldırı,  reşit olmayanla cinsel ilişki, çocuğun kaçırılması veya alıkonulması, cinsel  taciz, şantaj, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, tehdit, cebir, siyasi ve askeri  casusluk, dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle dolandırıcılık,  suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, özel hayatın gizliliğini  ihlal, resmi belgede sahtecilik, Terörle Mücadele Kanunu'na muhalefet, iftira,  halkı askerlikten soğutma, hakaret, suç uydurma, yalan tanıklık, nitelikli  dolandırıcılık, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na muhalefet, Vergi Usul Kanunu'na  muhalefet, rüşvet, eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi, eziyet, suçtan  kaynaklı mal varlığı değerlerini aklama, özel hayatın gizliliğinin ihlali,  kişisel verilerin kaydedilmesi, siyasi hakların kullanılmasının engellenmesi,  Terörle Mücadele Kanunu'na muhalefet, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin  Önlenmesine Dair Kanun'a muhalefet" suçlarından soruşturma başlatıldı.
 
2 YIL SÜRDÜ 
 
 Soruşturma kapsamında İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü  ekiplerinin yaklaşık 2 yıl süren çalışması ve MASAK'ın yürüttüğü inceleme  sonucunda, yurt dışından gelen kayıt dışı paralarla suç gelirlerinin aklandığı  tespiti yapıldı.  Bunun üzerine haklarında gözaltı kararı verilen 106'sı kadın 235  şüphelinin yakalanması için İstanbul'da 22 ilçedeki 115 adres, Ankara'da 2  ilçedeki 3 adres, Muğla ve Antalya'da birer adres olmak üzere 120 adrese  operasyon düzenlendi.
 
  
GÖZALTI SAYISI 166'YA YÜKSELDİ 
  
Operasyonda, ''suç örgütü elebaşı" olduğu iddiasıyla hakkında gözaltı  kararı verilen Adnan Oktar ile Oktar Babuna'nın da bulunduğu 166 şüpheli  gözaltına alındı. Gözaltına alınan şüphelilerin bir kısmı, Haseki Eğitim ve Araştırma  Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirildikten sonra İstanbul Emniyet  Müdürlüğü'nün Vatan Caddesi'ndeki yerleşkesine götürüldü.
 
OKTAR'IN TÜM MAL VARLIKLARINA EL KONULDU
 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine, Sulh Ceza  Hakimliği'nce şüphelilerin mal varlıklarına el konulmasına hükmedildi.  Hakimlik, ayrıca arama yapılan yerlerde ele geçirilen kıymetli her  türlü mal ve eşya hakkında da kazanç müsaderesine tabi olabileceği gerekçesiyle  el koyma kararı verdi.
Bu arada, emniyet kaynakları da şüphelilerin şirket, vakıf ve  derneklerine kayyum atandığını bildirdi.
 
 
SİLAHLAR, ÇELİK YELEK VE ZIRHLI ARAÇ ELE GEÇİRİLDİ
 Operasyon düzenlenen adreslerde yapılan aramalarda,  50'nin üzerinde  tabanca ve tüfek bu silahlara ait ile çok sayıda mermi, çelik yelek ve bir zırhlı  cip  zırhlı araç ele geçirildi.
 

OPERASYONDA ŞOKE EDEN DETAYLAR

Aralarında yaşları 11 ile 40 arasında değişen 20'nin üzerinde kadın ve kız çocuğunun cinsel istismar suçlamasıyla Oktar ve cemaati hakkında mağdur olarak  suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi. Hakkında gözaltı kararı verilenlerin 106'sı kadın olduğu belirtildi.

 
POLİSİ GÖRÜNCE SARIYER'E KADAR KAÇTI
Kendisini gözaltına almaya gelen polisi Çengelköy'deki evinin kapısında görünce özel arabasıyla Sarıyer'e kadar kaçan ve orada yakalanıp gözaltına alınan Oktar ve cemaatine yönelik olarak yöneltilen "askeri casusluk" suçlamasının ise Türkiye'ye dair gizli belge ve bilgilerin İsrail İstihbarat örgütü MOSSAD üzerinden İsrail'e yapıldığı iddia ediliyor.
 
OKTAR BABUNA DA GÖZALTINDA 
 
Adnan Oktar örgütüne yönelik operasyon kapsamında Oktar Babuna'nın da gözaltına alındığı öğrenildi. Babuna, adına yapılan ilik bulma kampanyasıyla tanınmıştı.
1962 doğumlu Oktar Babuna adına yapılan ilik bulma kampanyasıyla tanındı.
Oktar Babuna adını, 1999 yılında kan kanseri olduğu ve tedavi için ilik nakli gerektiğini duyuran gazete ilanı ve başlattığı ilik kampanyası ile duyurdu. Kampanyada 160 bin kişiden ilik ve kan örneği alınmasının ardından örneklerin 120.000'inin kaybolması suçlamasıyla yargılandı.
 
 

ADNAN OKTAR: İNGİLİZLERİN OYUNU

İstanbul Emniyet Müdürlüğünce sabaha karşı düzenlenen operasyonda gözaltına alınan Adnan Oktar sağlık kontrolü için hastaneye getirildi. Hastaneye getirilişi sırasında basın mensuplarının suçlamalarla ilgili  soruları üzerine, Oktar, "İngiliz derin devletinin oyunları bunlar, hepsi yalan."  dedi.  Oktar, hastanedeki işlemlerin ardından emniyete götürüldüğü sırada,  buradaki bazı vatandaşlar tarafından yuhalandı.

EMNİYET'TEN AÇIKLAMA: OPERASYON BAŞLATILDI
 
İstanbul Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada ''Adnan Oktar Suç Örgütü'ne yönelik operasyon başlatılmıştır. Adnan Oktar Suç Örgütü'ne yönelik 235 şüpheli hakkında operasyon başlatılmıştır'' denildi.
 
 
 
 
İŞTE ADNAN OKTAR VE ÖRGÜTÜNE İSNAT EDİLEN SUÇLAR
 
Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, çocukların cinsel istismarı, cinsel saldırı, reşit olmayanla cinsel ilişki, çocukların kaçırılması ve alı konulması, cinsel taciz, şantaj, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma, siyasi ve askeri casusluk, dini inanç ve duyguların istismar edilmesiyle dolandırıcılık, kara para aklama, hakaret, suç uydurma, yalan tanıklık, tehdit, iftira, rüşvet, eğitim hakkının engellenmesi, eziyet, kişisel verilerin kaydedilmesi.
 
 
ÇOK SAYIDA ŞİKAYET VAR
 
Adnan Oktar ve yanındakiler hakkında Emniyet'e çok sayıda şikayette bulunulduğu öğrenildi. Şikayette bulunanların arasında küçük yaşta kız çocuklarının aileleri, dolandırılanlar, örgütten ayrıldığı için iftira ve şantaja uğrayanların yer aldığı ileri sürülüyor.
 
 
    İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine, Sulh Ceza  Hakimliği'nce şüphelilerin mal varlıklarına el konulmasına hükmedildi.  Hakimlik, ayrıca arama yapılan yerlerde ele geçirilen kıymetli her  türlü mal ve eşya hakkında da kazanç müsaderesine tabi olabileceği gerekçesiyle  el koyma kararı verdi.
      Bu arada, emniyet kaynakları da şüphelilerin şirket, vakıf ve  derneklerine kayyum atandığını bildirdi.