Adnan Ballı yönetim stratejisini anlattı

22 Nisan 2011 Cuma - 20:48 | Son Güncelleme : 22 04 2011 - 20:48

İş Bankası’nı rodeo değil bir süvari vizyonuyla yöneteceğiz


İŞ Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Devraldığımız varlığı İş Bankası’nın yerleşmiş kurumsal kültürünün çizgisini takip ederek kısıtlı bir rodeo vizyonu yerine, geniş ufuklara yöneltecek bir süvari vizyonuyla yöneteceğiz” dedi. Bali, ekip olarak bundan önceki dönemde olduğu gibi daha dinamik, daha interaktif ve yaptıklarının daha fazla fark edildiği bir İş Bankası için çalışmayı sürdüreceklerini belirtti.

Göreve geldikten sonra ilk röportajını veren Adnan Bali, İş Bankası Genel Müdürlüğü görevinin profesyonel yaşamda ve iş hayatında gelinebilecek belki de en anlamlı görevlerin başında olduğunu vurguladı. İş Bankası’nın kendi gelenekleri bulunduğunu ve dışarıdan yönetici transfer etmediğini hatırlatan Bali, “Kendi kaynaklarımızla yürüyoruz. Kendi kaynaklarımızla ölçek itibarıyla yeterli, verimli, etkin çözümler üretmek bize bugüne kadar yetti, şu ana kadar olduğu gibi bundan sonra da yeteceğine inanıyorum” diye konuştu.

Kendi ekibim yok, bankanın ekibi

Bali, bankanın ölçekleri dikkate alındığında dışında kalacakları bir finansal alan düşünülemeyeceğini, ülkenin her kesimine mutlaka hitap etmek durumunda bir kuruluş olduklarını, bu yönüyle bakıldığında bireysel bankacılığın yanı sıra, bankaya iş dünyasının da atfettiği önemli bir ticari hüviyetin söz konusu olduğunu söyledi. Atanmasıyla birlikte bankanın üst yönetiminde gerçekleştirilen değişikliklere dair de Bali, şu değerlendirmeyi yaptı: “Kendi ekibim yok, İş Bankası’nın ekibi var. Hep böyle ola gelmiştir. Yeni atanan 7 genel müdür yardımcımız... Bu kişiler, bankada en kıdemsizi 20 yıldır çalışan en kıdemlisi de 25 yıldır çalışan, bu ülkenin seçkin okullarından mezun, bireysel bankacılığın her alanında farklı görevler yapmış, şube deneyimlerinden geçmiş, başka finansal kuruluşta, bürokrasi ya da endüstriyel işletmelerde her zaman çalışabilecek altyapıya sahip.”

Başarının ekip ve ekol işi olduğunu, buna göre bir çalışma biçimini benimseyeceklerini dile getiren Bali, şöyle konuştu: “İnanıyorum ki kendi alanınızda ne kadar virtüoz olursanız olun, harmoni içinde olmayan bir orkestrada kaybolup gidebilirsiniz. Kalıcı başarıların sihrinin bireysel kahramanlıklara dayanmamasında olduğunu düşünüyorum. Disiplinli, özverili ve ekip halinde bir çalışma biçimi benimseyeceğiz. Görevlerimizi de yaratıcı bir tarzda, yeni açılımlarda bulunarak, rutin sorumluluklardan ibaret saymayarak yerine getireceğiz. Ekip olarak daha dinamik, daha interaktif ve yaptıklarının daha fazla fark edildiği bir İş Bankası için çalışacağız. Devraldığımız varlığı kısıtlı bir rodeo vizyonu yerine, geniş ufuklara yöneltecek bir süvari vizyonuyla yöneteceğiz.Zaten İş Bankalı olmak bunları gerektirir.”

Yakın coğrafyadaki bütün ülkelerle ilgiliyiz

ADNAN Bali, Bank Sofia için Rusya’daki yetkili makamlardan bütün izinleri tamamladıklarını, şu anda hisse devir işlemlerinin sürdüğünü, dolayısıyla başka özel bir aksilik olmazsa bu konuda kısa süre içinde sonuç almayı düşündüklerini belirtti. Yurtdışı alımlarında büyük ölçüde Türkiye’nin ciddi ticari işbirliği içinde bulunduğu ülkelere yöneldiklerini belirten Bali, şöyle konuştu: “Balkanlar, Orta Doğu dahil yakın coğrafyamızda yer alan diğer ülkeleri de izliyoruz. İş GmbH’nın yüzde 100’üne sahip olduğumuz Almanya’daki bankamızın Fransa, Hollanda ve İsviçre’de toplam 15 şubesi var. Bankamız, Bulgaristan’da bir şube açmak üzere. Londra, Bahreyn ve Şubat’ta faaliyete geçen Erbil şubeleri var. KKTC’de en fazla şubesi olan özel banka biziz. Bir şube daha planlıyoruz, bununla birlikte 14’e çıkıyoruz. Suriye’de temsilcilik çalışmalarımız sürüyor. Azerbaycan’da şube için çalışıyoruz. İş Bankası’nın yurtdışı misyonu da en az yurtiçi kadar ve onunla bütüncül mahiyette yönetilmektedir.”

Ticari kredilerde açık ara öndeyiz

Adnan Bali, İş Bankası’nın toplam kredilerdeki rakamlarının benzer ölçekli bankaların rakamlarına yakın gibi görünmesine karşın, ticari kredilere bakıldığında açık ara fark görüldüğünü, İş Bankası’nın en yakın bankadan 1 milyar dolar, izleyen 2 bankadan ise 7 milyar dolar önde olduğunu vurguladı. Kriz sırasında işi bozulan, krizden etkilenen, ödeme niyeti olduğu halde probleme düşmüş olan müşterileri için her tür esnek çözümü yarattıklarını dile getiren Bali, “Biz 12 bin adedin üzerinde ticari müşterimizin 1.2 milyar TL’nin üzerinde ticari kredisini yapılandırdık. Her vaka hangi ihtiyacı gösteriyorsa ona göre yapılandırdık” dedi.

Bankacı olmayı hayal etmiyordum

Çocukken bankacı olmayı hayal etmediğini, çocuk yaşlarından itibaren okumaya çok hevesli olduğunu anlatan Adnan Bali, “ODTÜ’de 1980’lerde tam laboratuvar gibi bir ortamda ekonomi okuduk. O yıllar serbest rekabetin en hızlı uygulamalarının hayata geçirildiği dönemdi. O sırada bankacılığa da ilgi duymaya başladım. Ankara’da okuduğum için İş Bankası, biraz daha fazla akla gelen bir alternatifti. Oraya girmek, okuldaki arkadaşlar arasında da önemli hedefti. Çalıştık, hazırlandık. Sonuç, buraya kadar geldi. Zaten İş Bankası’na girdikten sonraki yolculuk adeta bağımlılık gibidir. Ama bu göreve gelmeyi en baştan kurguladığımı söylersem yanlış olur” diye konuştu.

Kitap okuyarak stres atıyorum

Özel hayatıyla iş hayatı arasındaki dengeyi iyi kurabildiğini belirten Adnan Bali, “Dengeyi bozacak majör bir probleme yol açacak bir hata yapmamaya çalışırım. İkisi arasındaki ilişki hassastır. Yapılabilecek hatalar bir süre sonra süreci probleme dönüştürebilir. Onun için iyi yönetmek lazım” dedi. Bali, iş stresini ise doğada vakit geçirerek ve kitap okuyarak atmaya çalıştığını söyledi.

ETİKETLER

0