Adliyeye alınacak personel listesi FETÖ'den gelmiş

AA |  05 Nisan 2019 Cuma - 12:28 | Son Güncelleme : 05 04 2019 - 12:28

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında yargılanan eski hakim, örgütün bölge toplantılarında, adliyeye alınacak personel isimlerinin yer aldığı listenin komisyon başkanları ve başsavcılara verildiğini itiraf etti.


Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY'ye yönelik soruşturma  kapsamında hakkında dava açılan eski adalet komisyonu başkanı sanık Ş.Y'nin  dosyasında, ifadesi yer alan eski adalet komisyonu başkanı A.K, örgütün yargıdaki  usulsüzlüklerini anlattı.
 
A.K, örgütle 1990'da dershanesine giderek tanıştığını, İstanbul  Üniversite'nde hukuk fakültesini tamamlayıp hakim olduğunu anlattı.
 
Kısa sürede hakimlik görevinin ardından mahkeme başkanlığı görevine  terfi ettiğini ifade eden A.K, bu süreçte FETÖ ile örgütsel anlamda bir bağının  olmadığını sadece işine konsantre olduğunu ifade etti.
 
Çeşitli illerde görev yaptıktan sonra adalet komisyonu başkanlığına  atandığını aktaran A.K, yeni görev yerinde mahkeme başkanı olan L.Ş'nin bir  davetine katıldığını belirterek, şunları kaydetti:
 
"Burada hakim savcıların yanı sıra meslekten olmayan kendisini Enes  ismiyle tanıtan sivil bir şahıs vardı. Evde bir müddet oturup sohbet ettikten  sonra bu toplantının cemaat denilen yapının toplantısı olduğunu anladım. Beni  davet eden L.Ş'ye (eski mahkeme başkanı) sivil şahsı sorduğumda, 'bize bakan abi'  dedi. Dini içerikli sohbet yaptı. Çantasından bir tablet çıkardı, Fetullah  Gülen'in 15-20 dakikalık bir konuşmasını dinletti."
 
A.K, komisyon başkanlığı döneminde, personel alımı için sınav  yapılmadan önce örgütün bölge toplantısında L.Ş'nin alınacak personel sayısının  yarısı kadar liste verdiğini belirterek, "L.Ş, sınavlara yakın dönemde toplantıya  katılan bütün komisyon başkanı ve başsavcılara Ankara'dan, FETÖ örgütünün sözde  imamları olduğunu belirttiği kişilerden kendisine iletildiğini söylediği  listeleri elden veriyordu. Bu listeyi bize uygulama sınavından önce veriyordu.  Bunları önem sırasına göre sıralandırılmış şekilde verirdi." ifadelerini  kullandı.
 
Yine eski mahkeme başkanı L.Ş'nin evinde düzenlenen sohbet  toplantısında FETÖ elebaşının gönderdiği 1 dolarlık banknotların verdiğini itiraf  eden A.K, "Zannedersem 2012 yılı içerisindeydi. Burada (dönemin) başsavcısı M.Ş,  komisyon başkanları Ş.Y. ve S.A. bulunduğu sırada L.Ş, bize Amerika'dan o dönem  'hocaefendi' diye söylenen FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'den hatıra olarak  gönderildiğini söylediği 5 adet 1 dolar verdi." bilgisini paylaştı.
 
FETÖ'den HSYK seçimleri için bütçe
 
A.K, yine benzer bölge toplantısına katıldığını ve gündemin HSYK  seçimleri olduğunu belirterek, şunları aktardı:
 
"L.Ş, 2012 yılından 17-25 Aralık sürecine kadar Ankara'da görüştüğü  FETÖ/PDY terör örgüt üyeleri olan kişinin toplantılarına gelen ünvanlılara (ACM  başkanı ve başsavcı) verilmek üzere her ay 500'er TL verildiğini, bu parayla  adliyedeki hakim savcılara hediye alınmasını, yemeklere götürülmesini yani sevgi  ve hatır kazanılmasını söylüyordu. Ancak bu paranın da sonradan seçimler  sırasında seçim yatırımı olduğunu anlamıştım."
 
A.K, 2015'in yazından sonra sohbet toplantılarına gitmeyi bıraktığını  ancak adliyedeki odasına örgüt mensuplarının ziyaretlerinin devam ettiğini  belirtti.
 
Cezaevinde televizyon izlenmesini engellemişler
 
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminden sonra, hakkında soruşturma  açıldığını öğrenip teslim olduğunu ve tutuklandığını belirten A.K, şu bilgileri  paylaştı:
 
"Cezaevinde koğuştaki diğer arkadaşlarla darbe teşebbüsü olayını  mütalaa ettik. Bazı arkadaşlar televizyon izlememizi istemiyorlardı. Televizyon  izleyip etkileneceğimizi düşünerek, televizyonu açmıyorlardı. Koğuşa gelen  gazetelerden okuduğum kadarıyla darbe gecesi ve öncesi yaşananları daha iyi  anlama fırsatına kavuştum. Onları okuduktan sonra tümüyle bu işin FETÖ örgütünün  işi olduğuna kanaat getirdim. Yine televizyonu kapatan bu arkadaşlar, darbe  girişiminin Amerikan, İngiliz oyunu olduğundan bahsedip, cemaat dedikleri bu  yapının bununla ilgisi olmadığını belirtiyorlardı."
 
Emekli hakim albay Ahmet Zeki Üçok'un hipnoz yönetemiyle işkence  iddiasıyla ilgili yargılandığı Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nce mahkumiyet  kararı verilmesi hakkında da bilgi veren A.K, "Daha önceden iki dosyada  mahkumiyet kararı verilmişti. Yargıtay tarafından her iki dosya aralarında  bağlantı olduğundan birleştirilerek, görülmesi gerektiği gerekçesiyle bozulmuştu.  Ben de 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki dosyanın daha eski tarihli olduğunu, bu  nedenle dosyaların 2. Ağır Ceza Mahkemesinde birleştirilmesi gerektiğini  mahkemenin başkanı L.Ş'ye söyledim. O da uygun gördü. Her iki dosya  birleştirildikten sonra 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülüp tekrar mahkumiyetine  sonuçlandırıldı." ifadelerini kullandı.
 
Ahmet Zeki Üçok hakkındaki dava
 
Ahmet Zeki Üçok, 2009'da Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri Savcısı  olduğu dönemde Kayseri'de "Fetullah Gülen Grubu" diye bilinen oluşumla ilgili  soruşturma yürütmüş, bazı TSK personelini "Ergenekon" örgütü üyesi göstermek  amacıyla sahte emirler ürettikleri iddiasıyla 3 astsubay hakkında soruşturma  açmıştı.
 
Astsubayların tutuklanmasından yaklaşık 9 ay sonra Ahmet Zeki Üçok,  söz konusu soruşturma sırasında astsubaylara hipnozla işkence yapmakla suçlanarak  tutuklanmıştı.
 
L.Ş başkanlığındaki Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesinin 17 Nisan 2012'de  Üçok hakkında işkence suçundan verdiği 7,5 yıl hapis cezası kararı, Yargıtay 8.  Ceza Dairesince onanmış, Üçok'un başvurusu üzerine Anayasa Mahkemesi,  yargılamanın yeniden yapılmasına karar vermişti.
 
Yapılan yeniden yargılamada, Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 27 Kasım  2018'de Üçok'un delil yetersizliğinden beraatine hükmetmişti.