ABD'den art arda son dakika haberleri geliyor! Meğer FETÖ'cüler...

14 Haziran 2018 Perşembe - 12:00 | Son Güncelleme : 14 06 2018 - 15:58

Anadolu Ajansı ABD'de yaşayan FETÖ'cülerle ilgili peş peşe haberler yayınladı. FETÖ'cülerin kilisede buluştukları ortaya çıktı. Kaçak FETÖ'cü Adil Öksüz'ün kayınbiraderi de ABD bayrağını öperken görüntülendi. İşte detaylar...


ABD'nin New Jersey eyaletinde yaşayan bazı  Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ)  mensuplarının, düzenli olarak gittikleri bir  kiliseyi buluşma mekanına çevirdikleri ortaya çıktı. 
 
New Jersey eyaletinin Cliffside Park semtinde her akşam bir araya  gelen FETÖ mensupları, AA ekibi tarafından görüntülendi.
Bölgede yaşayan birçok FETÖ'cünün, 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde  Türk toplumuna ait  Bergen Diyanet Cami Kültür Merkezi bulunmasına rağmen Trinity  Episcopal Kilisesi’ni tercih etmesi dikkatleri çekti.
 
 
Gündüz ABD bayrağını öpüyor, gece kiliseye gidiyor
 
Kiliseye gelenler arasında, FETÖ darbe girişiminin kilit ismi firari  Adil Öksüz’ün kayınbiraderi Abdulhadi Yıldırım'ın işyerinde Amerikan bayrağını  öpen Türk çalışanının da yer aldığı görüldü.
 
Yıldırım'ın  New Jersey eyaletinin Manhattan manzaralı Edgewater  semtindeki lüks oto satışı ve tamiri yapılan işyerinde AA tarafından çekilen  görüntülerde, Abdulhadi Yıldırım’ın önce kendisinin Amerikan bayrağını öptüğü,  sonra yanındaki yeşil tişörtlü çalışanına öptürdüğü kameralara yansımıştı.  Yıldırım’ın aynı çalışanı daha sonra ABD bayrağını eline alarak coşkuyla  sallamıştı.
 
Kilisenin anahtarı FETÖ üyelerinde
 
Araçlarını kilisenin özel otoparkına bırakan FETÖ mensuplarının,  hiçbir görevlinin bulunmadığı kapalı durumdaki kilise kapısını bizzat  kendilerinin anahtarla açtıkları ve ana ayin salonununda toplandıkları  anlaşılıyor.
 
Bu arada kiliseye gelişleri esnasında  FETÖ üyelerinden birinin,  girişte bekleyenlere nizami şekilde asker selamı vermesi dikkat çekti.
 
FETÖ mensuplarının, dışarıdan da sesi duyulabilen konuşmalarını  tamamlamasının ardından kilisenin lambalarını söndürüp kapıyı kilitleyerek  mekandan ayrılmaları objektiflere yansıdı. 
 
 
FETÖ üyelerinin geçmişten bu yana kiliseyle yakın ilişkisi var
 
Toplantı mekanına çevrilen kilise ile FETÖ mensupları geçmişten beri  güçlü ilişkilere sahip.
 
FETÖ’nün Amerika’daki çatı örgütlerinden Türk Kültür Merkezi’nin New  Jersey şubesinin internet sitesinde FETÖ üyelerinin Trinity Episcopal Kilisesini  ziyaretleri ve katıldıkları ortak etkinliklere ilişkin bilgi ve fotoğraflar yer  alıyor.
 
Sitede FETÖ üyelerinin 26 Ocak 2015 tarihinde kilise papazı Willie J.  Smith’i ziyaret ederek;  dostluk yemeği, Türkiye’ye seyahat, pazar ayini ve  kahvaltı etkinliklerine katılım meselelerini konuştukları bilgisi bulunuyor.
 
Ayrıca FETÖ’nün kapatılan İngilizce gazetesi Today’s Zaman’ın  yazarlarından Arzu Kaya Uranlı ve Zaman Amerika internet sitesinin Genel Yayın  Yönetmeni Sıtkı Özcan gibi bazı FETÖ mensuplarının kilisede katıldıkları ortak  etkinliklerin görsellerine yer veriliyor.
 
Katolik kiliselerine göre daha liberal ve dinler arası diyaloğa açık  olmasıyla bilinen Trinity Episcopal Kilisesi’nin kendi internet sitesinde FETÖ  ile ilişkileri yansıtan içerikler yer alıyor.  
 
Sitede, New Jersey bölgesindeki Yahudiler ve Türkler arasındaki  "dinler arası diyalog" ilişkisinin sürdürüldüğü kaydedilirken, FETÖ üyeleri ve  kilisenin ortaklaşa düzenlediği  dinler arası şükran günü ve aşure günü  kutlamaları gibi çeşitli etkinliklerin fotoğrafları görülebiliyor.
 
FETÖ’nün önemli isimlerinden Aslandoğan da kilisede
 
Kilisedeki buluşma sonrası görüntülenen FETÖ’nün ABD'deki çatı  örgütlerinden Ortak Değerler İttifakı'nın (Alliance for Shared Values) başkanı  Alp Aslandoğan,  örgütün Amerika faaliyetlerinde öne çıkan isimlerinden biri  olarak biliniyor.
 
FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in Pensilvanya’daki çiftliğinde yaptığı  açıklamalarda tercümanlığını üstlenen, yabancı basına verdiği röportajlarda  yanında bulunan ve medya organizasyonlarında aktif rol alan Aslandoğan,  Dinlerarası Diyalog Enstitüsü ve Gülen Enstitüsü gibi FETÖ kuruluşlarında üst  düzey görevlere sahip.
 
ABD Kongresinde Türkiye’yi şikayet etmişti 
 
FETÖ adına uluslararası medyaya açıklamalar yapan Aslandoğan, 9 Aralık  2016’da ABD Kongresinde Helsinki Komisyonu tarafından düzenlenen etkinlikte, 15  Temmuz başarısız darbe girişimiyle ilgili çeşitli iftiralarda bulunarak  Türkiye'yi ABD'li karar alıcılara şikayet etmişti.
 
 
Aslandoğan’ın AP’de konuşması iptal edilmişti
 
FETÖ'nün Avrupa Parlamentosu’nda (AP)  Yeşiller grubunun adını  kullanarak  2017 yılının mart ayında düzenlemek istediği etkinlikte Aslandoğan ve   İngiltere'de faaliyet gösteren Dialogue Derneği Başkanı Özcan Keleş'in konuşmacı  olması planlanmıştı.
 
Ancak örgütün AP'de kendilerini aklamaya dönük etkinlik düzenleme  girişimi, Türkiye'nin, AP Başkanlığı ve Genel Sekreterliği ile Yeşiller grubu  nezdinde yaptığı girişimler ve FETÖ'ye ilişkin bilgilendirmeden sonra iptal  edilmişti.
 
Yeşiller grubundan yapılan açıklamada, böyle bir etkinlik  planlamadıkları ve FETÖ'nün toplantısına sponsor olmadıkları belirtilmişti.  Ayrıca bir grup yetkilisi de onayları olmadan isimlerinin FETÖ tarafından  "sinsice" kullanılmasından rahatsızlık duyduğunu dile getirmişti.

Adil Öksüz’ün kayınbiraderi ABD bayrağını öperken görüntülendi!

FETÖ darbe girişiminin kilit ismi Adil Öksüz’ün kayınbiraderi  Abdulhadi Yıldırım, ABD'deki işyerinde Amerikan bayrağını öperken  görüntülendi.
 
Anadolu Ajansı ekipleri,  Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimindeki kilit ismi  firari Adil Öksüz’ün kayınbiraderi Abdulhadi Yıldırım'ı, ABD'nin New Jersey  eyaletinde görüntüledi. 
 
 
Öksüz’ün kayınbiraderi Yıldırım'ın, New Jersey eyaletinin Manhattan  manzaralı Edgewater semtindeki lüks oto satışı ve tamiri yapılan işyerinde  müşterilerle ilgilenirken ve çalışanlarıyla konuşurken çekilen görüntüleri AA  objektiflerine yansıdı.
 
Hudson Nehri'nin kenarındaki River Road (caddesi) üzerinde bulunan  Edgewater Motors isimli işyerinin önünde, çeşitli markalarda çok sayıda lüks  otomobilin yer alması dikkat çekti.
 
Yıldırım'ın New Jersey'in lüks semtlerinden Ridgefield semtinde  oturduğu yaklaşık 550 bin dolar değerindeki üç katlı evinin önünde de çeşitli  markalarda 3-4 ayrı araç bulunuyor.
 
Adil Öksüz'ün eşi, Yıldırım’ın ise kardeşi olan Aynur Öztürk'te evin  önünde AA tarafından görüntülenmiş ve kendisine tahsis edilen Chevrolet Cruze  marka arabayı kullandığı kameralara 
yansımıştı.
 
 
FETÖ'cü Yıldırım'ın Amerikan bayrağı aşkı
 
Adil Öksüz’ün kayınbiraderi Yıldırım’ın işyerine ABD bayrağı asmaya  çalışırken bunu önce kendisinin öptüğü, ardından yanındaki yeşil tişörtlü  çalışanına öptürdüğü görülüyor.
 
Yıldırım’ın Türk çalışanı daha sonra ABD bayrağını eline alarak  coşkuyla sallıyor.
 
Abdulhadi Yıldırım ve çalışanının sevgi gösterisinin ardından bayrak,  işyerinin dış kısmına asılıyor.
 
 
Yıldırım, Batmaz ile Öksüz arasındaki ilişkide kilit isim
 
 
Lüks yaşamı ile dikkat çeken Yıldırım'ın, FETÖ darbe girişiminin iki  kilit ismi Adil Öksüz ve Kemal Batmaz arasındaki ilişkide güçlü bir rol oynadığı  biliniyor.
 
Öksüz'le akrabalık ve örgüt bağının yanı sıra sözde sivil imam Kemal  Batmaz’la iş ilişkisi ortaya çıkan Yıldırım, başarısız darbe girişiminin  planlayıcıları olan FETÖ'cü iki imamın Amerika'daki faaliyetlerinde önemli  lojistik destekler sağladı.
 
Yıldırım’ın FETÖ’nün finans kaynağı olduğu gerekçesiyle hakkında  soruşturma yürütülen ve Kemal Batmaz'ın yöneticilik yaptığı Kaynak Holding  bünyesindeki firmalarda ortaklık ilişkisine girdiği ifade ortaya çıkmıştı.
 
Abdulhadi Yıldırım’ın Kaynak Holding'e bağlı Garnet A.Ş. isimli  şirkette bir dönem hisse sahibi olduğu tespit edilmişti.
 
17 Haziran 2008 tarihli Ticaret Sicili Gazetesi’ne göre, 1 milyon TL  sermayeli şirkette Abdülhadi Yıldırım’ın yüzde 4’e tekabül eden 40 bin liralık  hissesi kayda geçmişti.
 
Ayrıca Kaynak Holding'e yönelik soruşturma kapsamında "silahlı terör  örgütüne üye olma" suçundan 27 şüpheliye ilişkin hazırlanan fezlekede, holdingin  örgüt bağlantısına yönelik ilginç tespitler yer almıştı.
 
Fezlekede, Adil Öksüz ile Kemal Batmaz ve Harun Biniş'in Kaynak  Holding ile ilgili bağlantılarına yönelik yapılan araştırmalara yer verilmişti.
 
Sözde "Hava Kuvvetleri imamı" Kemal Batmaz'ın Kaynak Holding  bünyesinde faaliyet gösteren ve kayyum ataması yapılan Garnet Tıbbi ve Teknolojik  Sistemler A.Ş., Gürmed Tıbbi ve Teknik Sistemler Sanayi ve Ticaret A.Ş., Kaynak  Dış Ticaret A.Ş., Kaynak Kağıt A.Ş., Kaynak Medya A.Ş. gibi şirketlerde sermaye  ortağı olduğu veya yönetim kurulu üyeliği görevi yaptığı fezlekede yer alan  bilgiler arasındaydı.
 
Fezlekede, firari örgüt imamı, darbe yöneticisi Adil Öksüz'ün,  holdingde cari hesap kaydının bulunduğu ve yazdığı iddia edilen "Ceza Hükümleri  Açısından Tevrat ve Kur'an" kitabının satışının da holding bünyesinde  yapıldığının tespit edildiği belirtilmişti.
 
Ayrıca fezlekede Öksüz'ün kullandığı "34 SIR 49" plakalı aracı kayyum  ataması yapılan Garnet Tıbbı ve Teknolojik Sistemler A.Ş.'den satın aldığının  belirlendiği aktarılmıştı. 
 
Batmaz’la bin 100 kez görüştü
 
Darbe girişimiyle ilgili yargılamada Kemal Batmaz’ın Adil Öksüz  tarafından kullanıldığı tespit edilen telefon hattı üzerinden 2010 yılı  itibarıyla 925 kez görüşme yaptığı tespit edilmişti.
 
Batmaz'ın, FETÖ üyesi Yıldırım'ın kullandığı hatla 2010 yılı  sonrasında bin 100 kez telefon görüşmesi gerçekleştirdiği ortaya çıkmıştı.
 
Batmaz, daha sonra değiştirdiği ifadesinde "Ben Adil Öksüz'ün  kayınbiraderi olduğunu öğrendiğim Abdulhadi Yıldırım ile yaklaşık 8-10 yıldır  tanışırım. Fakat Adil Öksüz'ü tanımam. Ancak kendisini hangi ortamda ve hangi  vesile ile tanıdığımı hatırlamıyorum. Yıldırım'ın en son ABD'de oto galeri işi  yaptığını biliyorum." demişti.  
 
“Öksüz’ü kayınbiraderi Yıldırım'ın yanında 3-4 kez gördüm” 
 
Adil Öksüz’le ilişkisi konusunda yargılandığı davalarda sürekli  çelişkili ifadeler veren Kemal Batmaz, Öksüz’ü kayınbiraderi Abdulhadi  Yıldırım’ın yanında 3-4 kez gördüğünü itiraf etmişti.
 
Savunmasında Kemal Batmaz, "ABD'ye gidiş geliş yaptığım uçakta Adil  Öksüz isimli kişi de vardı. Öksüz'ü, kayınbiraderi Abdulhadi Yıldırım'ın yanında  daha önce 3-4 kez görmüştüm. Yıldırım ile de ortağım Mehmet Sungur vasıtasıyla  tanışıyorum. Sungur benim GARNED ve GÜRMED isimli tıbbi malzemeler işi yaptığımız  şirkette ortağımdı.” ifadelerini kullanmıştı.
 
Darbe girişiminden 3 gün önce Adil Öksüz’le New York’tan İstanbul’a  aynı tarihte aynı uçakla geldiğine ilişkin bilgilerin ve görüntülerin ortaya  çıkması üzerine ise Batmaz,  “tesadüf” açıklamasını yapmıştı.
 
Batmaz, "İstanbul'a 13 Temmuz 2016'da uçakla indiğimde, iniş  işlemlerinin yapıldığı sırada Adil Öksüz ile merhabalaştım. Bunun haricinde bir  şey konuşmadım. Adil Öksüz'ün benim gittiğim uçakta ABD'ye gidip gelmesi tamamen  tesadüftür. " ifadesini kullanmıştı.  
 
Batmaz’ın Yıldırım’la iş ilişkisini eşi de itiraf etmişti
 
Kemal Batmaz'ın eşi Gonca Batmaz da yargılandığı davada hakkında  hazırlanan iddianamedeki ifadesinde, Adil Öksüz'ü tanımadığını, eşi ile irtibatı  olup olmadığını bilmediğini ileri sürmüştü.
 
Ancak Gonca Batmaz, Yıldırım’la  eşi arasındaki ilişkiyi şu sözlerle  itiraf etmişti: “Abdulhadi Yıldırım (Öksüz'ün kayınbiraderi) isimli kişiyle  eşimin iş ilişkisi olduğunu hatırlıyorum. Beni ve çocuklarımı mağdur eden,  terörist olarak anılan birinin eşi olarak hayatıma devam etmek istemiyorum.  Boşanmak için avukatıma vekalet vereceğim.” 
 
Kemal Batmaz, ABD’ye girişlerinde Yıldırım’ın adresini  bildirmiş 
 
FETÖ darbe girişimiyle ilgili yargıma süreci içerisinde Batmaz’ın  ABD’ye ziyaretlerinde Öksüz’ün kayınbiraderi Abdulhadi Yıldırım’ın adresini  gösterdiği ortaya çıkmıştı.
 
Bu durum Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, FETÖ'nün 15 Temmuz darbe  girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan Kemal Batmaz'ın,  savcılıkça alınan ifadelerine de yansımıştı.
 
Batmaz ifadesinde  Yıldırım'ın, Öksüz'ün kayınbiraderi olduğunu  bilmediğini, kendisini Kaynak Holding'te stajer olarak çalıştığı dönemden  tanıdığını öne sürerek, ABD'ye giderken adres vermek gerektiğini, kayıtlarda bu  nedenle ortak adreste kaldıklarının görülebileceğini söyledi.
 
  
Batmaz’dan  Pensilvanya adresi  inkarı
 
Bu arada Kemal Batmaz, ABD'ye FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile  kalacağını söyleyerek girdiğini ortaya çıkaran ABD İç Güvenlik Bakanlığı  belgelerini de inkar etmişti. 
 
Söz konusu belge Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz  Kurumları kampüsündeki salonda görülen duruşmalar sırasında okunmuştu.   Batmaz’ın 2016 ocak ayında Amerika’ya yaptığı ziyaret sırasında havaalanında   ABD’li görevliler tarafından yapılan sorgulamasında FETÖ elebaşı Gülen’in  yanında kalacağını söylediği ortaya çıkmıştı.
 
Belgeye göre, Kemal Batmaz  ile 1 Ocak 2016'da ABD'nin New Jersey  eyaletinin Newark Havaalanı'ndaki memurla görüşme yaptığı, ABD'ye çok sık gidip  geldiği görülen ve üzerinde 7 bin ABD doları bulunan ve sorguya alındığı Batmaz'a  bu parayı nerede kullanacağının sorulduğunu kayıtlara geçmişti.
 
Batmaz'ın, Yavuz Ulusoy adlı arkadaşıyla "İmam Muhammed Fetullah  Gülen" ile kalacağını söylediği kayıtlarda yer almıştı.
 
Yargılama süreci boyunca çelişkili ifadeleri dikkat çeken Batmaz,  belgeye rağmen Gülen’in yanına gittiğini kabul etmeyerek, bu ifadelerin tercüme  hatasından kaynaklanmış olabileceğini ileri sürmüştü.  
 
 
Paravan şirket üzerinden Clinton’a bağış
 
Adil Öksüz'ün 22 Aralık 2010 ve 25 Nisan 2011'de iki işlemde "Harmony  Enterprises LLC" isimli şirkete 200 bin ABD doları gönderdiği, bahse konu  şirketin ise 8 Kasım 2016'da ABD başkanlık seçimlerinde Hillary Clinton'a  finansman sağlamak amacıyla kurulduğu tepsit edilmişti.
 
Harmony Enterprises adlı şirketinin kağıt üretimi yapmak üzere New  Jersey eyaletinde kurulmasına rağmen hiç faaliyet göstermediği ya da bir süre  sonra kapandığı, bağışları yapanların adreslerine, şirketlerine dair kayıtların  da bulunmadığı belirlenmişti.
 
Şirket üzerinden başta Adil Öksüz olmak üzere bazı FETÖ’cü isimler  tarafından toplamda 62 bin dolar bağış yapıldığı anlaşılmıştı.
 
Gruptakiler aynı zamanda Clinton’ın başkanlık kampanyası ve Clinton  Küresel Girişimi adlı vakfın da bağışçıları arasında yer aldı.
 
New Jersey eyaletinin Lodi beldesinde yer alan ve AA tarafından daha  önce de görüntülenen şirket adresi de karayolu üzerinde yer alan otoparkta  çıkarken, sitede yer alan telefon numarası ise kullanım dışı.
 
Yıldırım FETÖ'cü kuruluşlara 36 bin doların üzerinde kaynak aktadı
 
Öte yandan Öksüz'ün Harmony Enterprises LLC şirketi dışında New  Jersey'deki Lodi beldesinde yer alan ve ikinci el araba alım satımı işiyle  uğraştığı belirtilen Under 70 Auto Sales adlı şirket de Clinton için çalışan  siyasi eylem komitesine (PAC) aynı gün 7 bin 500 dolar bağış yaptı.
 
Under 70 Auto Sales adlı şirketinde Öksüz'ün kayınbiraderi Abdülhadi  Yıldırım'a ait olduğu kaydedildi. Yıldırım'ın profesyonel iletişim ağı  LinkedIn'de kendisini "Harmony Enterprises'da yetkili müdür" olarak tanıttığı  tespit edildi.
 
Ayrıca Adil Öksüz'ün kayınbiraderi Abdulhadi Yıldırım'ın  FETÖ’nün  ABD’deki kuruluşları olan Hudson Türk Amerikan Kültür Derneği ve Barış Adaları  Enstitüsüne (Peace Islands Institute) 9 işlemde toplam 36 bin 379 ABD doları  gönderdiğinin de anlaşıldığına Akıncı Üssü iddianamesinde yer verilmişti.
 
Bu arada Adil Öksüz'ün kayınpederi (Abdulhadi Yıldırım’ın babası)  Cevat Yıldırım ile baldızı Emine Şennur Şen'in (Abduhadi Yıldırım’ın kız kardeşi)  yargılandığı davada sanıklar, "FETÖ üyesi olmak" suçundan 6 yıl 3'er ay hapis  cezasına çarptırılmıştı.
 
Ayrıca FETÖ'nün "Rusya İmamı" olduğu iddia edilen Yıldırım'ın kardeşi  Ali Sami Yıldırım ile eniştesi, gazeteci Erdal Şen ise ''silahlı terör örgütüne  üye olma'' suçundan açılan dava suçlu bulunmuştu. Mahkeme heyeti, Ali Sami  Yıldırım'ın 7 yıl 6 ay, Erdal Şen'in ise 6 yıl 3 ay hapis cezasına  çarptırılmasına karar vermişti.
 

ETİKETLER