Adil Öksüz'le ilgili bomba iddia: Orada görüldü

13 Haziran 2018 Çarşamba - 11:06 | Son Güncelleme : 13 06 2018 - 13:31

FETÖ'nün sözde "Hava Kuvvetleri İmamı" darbeci Adil Öksüz’ün Almanya’nın başkenti Berlin'de örgüte ait bir evde saklandığı öne sürüldü. Konuyla ilgili açıklama yapan Çavuşoğlu, "Adil Öksüz konusu AA'ya yapılan bir ihbar. Almanya'daki yetkililerin evine gittiği bir olay değil. Biz Adil Öksüz dahil tüm FETÖ'cülerin peşindeyiz. Bize gelen duyumların ardından Almanya'yla temaslarda bulunduk. Değişik dedikodular çıkıyor, ABD'de olduğu da söyleniyor" dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, FETÖ'nün darbeci sözde "hava kuvvetleri imamı" Adil Öksüz'ün Almanya'da olduğu iddiasına ilişkin, "Elimizde bu bilgilere dönük resmi diyebileceğimiz bir bilgi yok ama Almanya’nın FETÖ terör örgütü mensuplarına dönük tutumundan duyduğumuz rahatsızlık ortada, bunu en üst düzeyde yetkililere ilettik" dedi.


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ)  darbeci sözde "Hava  Kuvvetleri İmamı" Adil Öksüz’ün Almanya’ya kaçtıktan sonra, örgütün Berlin’deki  hücre evlerinde kaldığı iddia edildi. 
 
Anadolu Ajansı’na ulaşan bir ihbar mektubunda, Adil Öksüz’ün  Almanya’nın başkenti Berlin’in Neukölln ilçesinde Friedelstr 48. 12047 adresinde,  S. Yaşar adına kayıtlı bir evde saklandığı belirtildi. Bu ihbar üzerine, söz konusu adrese giden AA muhabirleri, firari  Öksüz’ün izini sürdü. Çoğunlukla göçmenlerin yaşadığı ilçedeki eve ulaşıldığında, kapı  zilinde buranın ev sahibi olduğu tahmin edilen "Yaşar" isminin yazılı olduğu  görüldü.
 
 
Dairenin, apartmanın caddeye bakan cephesi yerine sadece arka bahçeyi  gören ve dışardan fark edilemeyecek bir cephede yer alması dikkati çekiyor.
 
AA’nın görüntülediği ve zilini çaldığı dairede kimsenin kapı açmaması  dikkati çekerken, apartmanın Alman sakinleri de S. Yaşar adında bir kişiyi  tanımadıklarını söyledi.
 
 
Kaçış ve barınma için örgütlü faaliyet
 
AA muhabirinin güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Öksüz'ü  saklayan kilit isim, Berlin'deki FETÖ yapılanmasının etkili unsurlarından firari  Ali A.
 
Berlin'de birçok gayrı menkulu bulunan Ali A., 15 Temmuz darbe  girişiminin ardından Türkiye’den çok sayıda FETÖ elebaşının yasa dışı yollarla  başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkelerine kaçışını ve barınmasını organize  etti.
 
Öksüz'ün de bu evlerden birinde saklandığı düşünülüyor.
 
Ali A’nın, S. Yaşar’a ait hücre evde birçok FETÖ elebaşını sakladığı,  görgü tanıklarının ifadelerine de yansıyor.
 
Öksüz'ün Ali A. tarafından korunduğu, bu kişinin yardımıyla dikkat  çekmeyecek şekilde Almanya içinde seyahat ettiği gelen bilgiler arasında.
 
Ali A., Türkiye'den kaçan birçok orta ve üst düzey FETÖ elebaşının  farklı evlerde barınmalarına da aracılık ederken, örgütün Polonya ve Kırgızistan  yapılanmasıyla bağlantısını sürdürüyor.
 
Türkiye'den kaçışlarda önce eski Doğu Bloku ülkelerine giden ve hemen  sonra Berlin'e geçen FETÖ üyeleri, bu kenti adeta ilk toplanma merkezi olarak  kullandı.
 
FETÖ’nün Almanya yapılanması
 
Avrupa’daki en büyük yapılanmasını Almanya’da kuran FETÖ’nün burada  çok sayıda dernek, şirket ve internet sitesi bulunuyor.
 
Birçok FETÖ'cü işadamının özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrası,  başkent Berlin başta olmak üzere pek çok yerde işyeri isimlerini değiştirdiği  biliniyor.
 
FETÖ'nün Almanya yapılanması, okullarına öğrenci bulmakta zorlanması  nedeniyle de mali darboğaza girdi. Bunun üzerine FETÖ elebaşları çareyi bazı okul  binalarını satmakta, bazılarını ise Suriye'den gelen sığınmacılar için  belediyelere kiralamakta buldu.
 
Almanya'daki FETÖ yapılanması elindeki tüm imkanları halihazırda, 15  Temmuz darbe girişiminden sonra Türkiye’den ve dünyanın farklı ülkelerinden gelen  FETÖ’cülere destek olmak için seferber ediyor.
 
15 Temmuz darbe girişiminden bu yana 4 binden fazla FETÖ’cünün,  Almanya’daki örgüt üyeleri tarafından korunduğu, kendilerine kalacak yer temin  edildiği, oturum ve iltica talepleri konularında destek sağlandığı öğrenildi.
 
ADİL ÖKSÜZ İDDİASINA HÜKÜMETTEN İLK AÇIKLAMA
 
Konuyla ilgili açıklama yapan Çavuşoğlu, "Adil Öksüz konusu AA'ya yapılan bir ihbar. Almanya'daki yetkililerin evine gittiği bir olay değil. Biz Adil Öksüz dahil tüm FETÖ'cülerin peşindeyiz. Bize gelen duyumların ardından Almanya'yla temaslarda bulunduk. Değişik dedikodular çıkıyor, ABD'de olduğu da söyleniyor. 
 
Yakalandıktan sonra Almanya'yla tabi ki anlaşmamız var. Eğer yakalanırsa iade talebi yapacağız. Almanya Adil Öksüz'ü vermezse, FETÖ'yü vermeyen ABD durumuna düşer. Almanya olsun, ABD olsun bu hainleri bize vermelidir. Hem darbe girişiminde bulunacaksanız, ondan da sonra hesap vermeden elini kolunu sallayarak gezeceksiniz. Yunanistan bu kişileri vereceğini bize söylemişti. Yunan siyasetçilerin vermek istediklerini biliyoruz. Fakat Yunan yargısına Batı'dan çok ciddi baskı geldi. Yunanistan bize bunları vermezse, yarın bu tip konularda bizim tutumumuz da çok farklı olur. Bazı DHKP-C'lileri Yunanistan tutuklamıştı fakat bu darbeyle ilgili konularda farklı tutum gösterdiler. "
 
AK PARTİ SÖZCÜSÜ'NDEN İLK AÇIKLAMA
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü  Mahir Ünal, FETÖ'nün darbeci sözde "hava kuvvetleri imamı" Adil Öksüz'ün  Almanya'da olduğu iddiasına ilişkin, "Elimizde bu bilgilere dönük resmi  diyebileceğimiz bir bilgi yok ama Almanya’nın FETÖ terör örgütü mensuplarına  dönük tutumundan duyduğumuz rahatsızlık ortada, bunu en üst düzeyde yetkililere  ilettik." dedi. 
 
Ünal, TGRT Haber'in canlı yayınında gündeme ilişkin soruları  yanıtladı.
 
Öksüz'ün Almanya'da olduğuna yönelik haberlerin basında yer aldığının  hatırlatılması üzerine Ünal, haberin Anadolu Ajansı tarafından geçildiğini ve  bunun Ajansa yapılan ihbara dönük bir haber olduğunu söyledi.
 
  "Elimizde bu bilgilere dönük resmi diyebileceğimiz bir bilgi yok ama  Almanya’nın FETÖ terör örgütü mensuplarına dönük tutumundan duyduğumuz  rahatsızlık ortada, bunu en üst düzeyde yetkililere ilettik." ifadesini kullanan  Ünal, konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Birçok eski FETÖ’cü yargı-emniyet mensubunun Almanya'da olduğuna dair  elimizde bilgiler var, bunlarla ilgili de Almanlarla görüşüyoruz. Önümüzdeki  günlerde Alman hükümetinden bu konuda olumlu adımlar bekliyoruz. Sadece Almanya  değil AB ve Amerika'da da Türkiye'nin bu konulardaki kararlı tutumunu ve bu  konudaki ısrarcı bilgilendirmeleri nedeniyle gelişmelerin olmasını bekliyoruz.  Artık bu yapının gerçek yüzü anlaşılmaya başlandı. Amerika'da da bu hain yapıyla  ilgili çatlak sesler çıkmaya başladı. Bu durumdan son derece de muzdaripler.  Şimdi bunun altını çizelim, 'terör örgütlerinin inlerine gireceğiz' dedik.  PKK'nın durumu, DEAŞ'ın durumu ortada, bugün dünyanın değişik yerlerinde FETÖ  mensuplarını istihbarat ekiplerimiz paketleyip getiriyor. Bu konuda büyük bir  diplomasi yürütüyoruz."