Adayların YKS maratonu yarın başlıyor

AA |  14 Haziran 2019 Cuma - 11:32 | Son Güncelleme : 14 06 2019 - 11:32

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca düzenlenecek, 2,5 milyonun üzerindeki adayın katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yarın ve pazar günü yapılacak.


Üniversiteye girişte ilki geçen sene uygulanan ve bu yıl 15-16  Haziran'da yapılacak 2019 YKS, üç oturumdan oluşacak.
 
YKS'nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) 15 Haziran  Cumartesi günü saat 10.15'te gerçekleştirilecek. Bu oturumda adaylara 135 dakika  süre verilecek. TYT'de Türkçe testinde 40, sosyal bilimler testinde tarihten 5,  coğrafyadan 5, felsefeden 5, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe  sorularından 5'er olmak üzere toplam 20, temel matematik testinde 40, fizikten 7,  kimyadan 7 ve biyolojiden 6 sorunun yer aldığı fen bilimleri testinde de 20 soru  yöneltilecek.
 
Alan Yeterlilik Testi (AYT) 16 Haziran Pazar günü saat 10.15'te,  Yabancı Dil Testi (YDT) ise 15.45'te uygulanacak. AYT'de "Türk dili ve edebiyatı-  sosyal bilimler-1" testi 40 sorudan oluşacak. Bu testte adaylar, Türk dili ve  edebiyatından 24, tarih-1'den 10, coğrafya-1'den 6 soru yanıtlayacak.
 
AYT'nin "sosyal bilimler-2" testi 40, matematik testi 40, fen  bilimleri testi de 40 sorudan oluşacak. Sosyal bilimler testinde tarih-2'den 11,  coğrafya-2'den 11, felsefe grubundan 12, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ek  felsefe sorularından 6 soru yer alacak. Fen bilimleri testindeki dağılım ise  fizik 14, kimya 13 ve biyoloji 13 soru şeklinde olacak.
 
YDT'de de Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde  toplam 80 soru yer alacak.
 
 En az bir saat önce sınav binalarında hazır olun
 
Adayların sınav saatinden en az bir saat önce sınav binalarında hazır  olması gerekiyor. Adaylar, sınavın sabah oturumlarında 10.00, öğleden sonra  oturumlarında saat 15.30'dan sonra sınav binalarına alınmayacak. YKS'ye girecek  adaylardan, T.C. kimlik kartını kaybeden, nüfus cüzdanı olmayan veya nüfus  cüzdanında TC kimlik numarası, fotoğraf, soğuk damga bulunmadığı için sınava  kabul edilmeyecek durumda olanlar için bazı il ve ilçe nüfus müdürlükleri açık  tutulacak.
 
188 sınav merkezinde uygulanacak YKS'ye 2 milyon 528 bin 110 aday  katılacak. 5 milyon adet kitapçığın basıldığı sınavda 692 bin 978 kişi görev  alacak. 2018 YKS'de TYT puanı 200 ve üzerinde olan adaylardan 2019 TYT'ye  girmeden bu puanları kullanmak için başvuran aday sayısı ise 13 bin 19 olarak  belirlendi.
 
Kimlik belgesi ve sınava giriş belgesini unutmayın
 
Sınava girişte geçerli kimlik belgesi ve sınava giriş belgesinin  bulundurulması gerekirken, sınavın ilgili oturumuna ait sınava giriş belgesi  yanlarında olmayan adaylar binalara giremeyecek.
 
Adayların, fotoğraflarının bulunması gereken sınava giriş belgelerinin  yazıcıdan dökümünü edinirken belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına  dikkat etmeleri gerekiyor. Ayrıca ÖSYM tarafından belirlenmiş bilgiler haricinde  belgenin ön ve arka yüzde herhangi bir yazı, resim, işaret vesaire bulunduğu  taktirde adayların sınavları geçersiz sayılacak.
 
T.C. kimlik kartı edinme sürecinde İçişleri Bakanlığı Nüfus ve  Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce verilen ve yeni kimlik kartları teslim  alınıncaya kadar geçerli olan fotoğraflı, imzalı ve mühürlü "Geçici Kimlik  Belgesi"nin aslı geçerli kimlik belgesi olarak kabul edilecek.
 
Sürücü belgesi, öğrenci kimlik kartları, basın kartı, avukat kimliği,  kurum kimlikleri ve ikamet izni sınava girişte belge olarak kabul edilmeyecek.
 
Piercing, başörtüsü iğnesi, şeffaf pet şişe içerisinde su ile sınava  katılabilirsiniz
 
Adaylar, cep telefonu, çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi, cep  bilgisayarı, bilgisayar özelliği bulunan cihazlar, çanta, cüzdan, kredi kartı  gibi her türlü manyetik kart, her türlü kesici ve delici alet ile ateşli silah,  her türlü saat, sözlük işlevi olan aygıtlar, müsvedde kağıt, defter, kitap,  sözlük, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dahil cam eşya, kalem, silgi,  kalemtraş, hesap cetveli, hesap makinesi, ehliyet ve kurum kimlik kartları,  kulaklık ile bluetooth özellikli cihazlar sınava giriş sırasında yanında  bulunduramayacak.
 
Basit olmayan her türlü ev ve araç anahtarı, anahtarlık ve plastik  içerikli eşya, yiyecek-içecek, bilezik, küpe, her türlü taşlı yüzük, broş ve  benzeri takılar ile ÖSYM'den resmi izin alınmamış ilaç, gıda ve her türlü  cihazlarla da sınava girişte yasak olacak.
 
Adaylar ve görevliler, yanlarında alyans, şeffaf numaralı gözlük,  başörtüsü için kullanılan boncuklu-boncuksuz toplu iğne, metal para,  anahtarlıksız basit ev anahtarı, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel  toka, basit piercing, şeffaf pet şişe içerisinde su ile sınava katılabilecek.
 
En az kaç puan gerekiyor?
 
ÖSYM tarafından hazırlanan YKS kılavuzuna göre, ön lisans  programlarını tercih edebilmek veya özel yetenek gerektiren lisans programlarına  ön kayıt yaptırabilmek için TYT'den en az 150 puan almak gerekiyor. Engelli  öğrenciler ise 100 ve üzeri puan aldıklarında özel yetenek gerektiren lisans  programlarına başvuru hakkını elde edebilecek.
 
Merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için  de ilgili puan türünde en az 180 puan alma kıstası bulunuyor.
 
 ÖSYM takvimine göre, YKS sonuçları, 18 Temmuz 2019'da açıklanacak.
 
Yerleştirme süreci
 
Yükseköğretim programlarına öğrenci alınmasında, ÖSYM tarafından  yapılan merkezi yerleştirme ile yükseköğretim kurumları tarafından yapılan özel  yetenek sınavıyla seçme olmak üzere iki farklı yöntem kullanılıyor.
 
Merkezi yerleştirmede adaylar yükseköğretim programlarına, YKS  puanları, varsa ek puanları, yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri ve  bu programların kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak ÖSYM tarafından  yerleştirilecek.
 
Adaylar, "2019-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları  Kılavuzu"na haziran ayının son haftası içinde ÖSYM'nin "http://www.osym.gov.tr"  internet adresinden erişebilecek.
 
Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra bu  programlara kaydolmama nedeniyle boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM'ye  bildirilecek. Merkezi yerleştirmede kontenjanı dolmayan veya kaydolmama nedeniyle  boş kalan kontenjanlara, ÖSYM tarafından ek yerleştirme yapılacak.
 
Özel yetenek gerektiren programların sınavları ile seçme ve  yerleştirme işlemleri ise yükseköğretim kurumlarınca gerçekleştirilecek.