Peş peşe operasyonlar: Çok sayıda gözaltı

AA |  11 Haziran 2019 Salı - 6:45 | Son Güncelleme : 11 06 2019 - 11:52

Adana Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY'nin yeni eğitim yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 56 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Soruşturma kapsamında 49 zanlı gözaltına alındı.

Öte yandan Ankara'da Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda FETÖ terör örgütü ile irtibatları tespit edilen ve 48'i hala görevde olan 50 astsubay ile 2 mahrem imam gözaltına alındı.


 Adana Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamaya göre,  FETÖ/PDY'nin yeni eğitim yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında MİT Bölge  Başkanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube  Müdürlüğü ekiplerince, örgütün yeni eğitim yapılanmasına yönelik çalışma  başlatıldı.
 
 Savcılığın başlattığı soruşturma kapsamında harekete geçen ekipler,  örgütün kapatılan dershanelerine alternatif olarak açıldığı iddiasıyla Adana Hatay ve Mersin'de 6 özel eğitim ve etüt merkezine operasyon düzenledi. Hakkında gözaltı kararı verilen 54 şüpheliden 49'u gözaltına alındı.
 
Firari 5 şüphelinin arandığı bildirildi.
 
 Açıklamada, FETÖ/PDY'nin yeni eğitim yapılanması çerçevesinde,  dershanelerin kapanmasının ardından örgüt üyeliğinden işlem yapılan ve Kanun  Hükmünde Kararnameler ile ihraç edilen öğretmenlere maddi kaynak sağlamak, eleman  temin etmek amacıyla örgütsel işlem yapılmayan şahıslar üzerinden etüt merkezleri  açıldığı belirtilerek bu merkezlerde darbe girişiminin ardından ihraç edilen ve  haklarında arama kararı bulunan şahısların kayıt dışı olarak çalıştırıldığının  değerlendirildiği kaydedildi.
 
 
 
ANKARA'DA ASTSUBAYLARA OPERASYON 
 
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturmada, Kara Kuvvetleri Komutanlığı   karargahında 50 astsubayın, FETÖ'nün mahrem imamlar ile örgüt mensubu askerler arasında iletişim yöntemi olarak kullandığı, ankesörlü, kontörlü büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştikleri belirlendi. FETÖ terör örgütü ile irtibatları saptanan 50 astsubay ve 2 mahrem imam hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin yaptığı çalışma sonucu şüphelilerin tamamı gözaltına alındı. Gözaltına alınan asker şüphelilerden 48'inin görevde olduğu, diğerleri hakkında soruşturma kapsamında idari tedbir uygulandığı bildirildi.
 
10 İLDE AYNI ANDA BAŞLADI 
 
FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün TSK yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen 15 şüphelinin yakalanması için Kocaeli merkezli 10 ilde eş zamanlı operasyon başlatıldı. Edinilen bilgilere göre, Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 14 askeri personel ve askeri personelden sorumlu 1 mahrem abi olmak üzere toplam 15 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Şahısların yakalanması için Kocaeli Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekiplerince Kocaeli merkezli İstanbul, Ankara, İzmir, Kütahya, Muğla, Kahramanmaraş, Balıkesir, Eskişehir ve Mersin’de operasyon düzenlendi.
 
 

ETİKETLER

adana fetö operasyon