Açıklamalar art arda geldi! Bu illerde okullar tatil...

AA / İHA |  08 Ocak 2019 Salı - 17:33 | Son Güncelleme : 09 01 2019 - 0:55

Yoğun kar yağışı, aşırı don ve buzlanma nedeniyle birçok ilde eğitime ara verildi


Etkisini sürdüren yoğun kar yağışı, aşırı don ve buzlanma nedeniyle bugün birçok ilde okullar tatil edildi.
 
İşte o iller:
 
DÜZCE
 
Düzce'de etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime bir gün ara verildi. Valilik'ten yapılan açıklamada, yoğun kar yağışının kent genelinde devam ettiği belirtildi. 
 
Açıklamada, "Meteorolojik verilere göre, gün boyu süren yoğun kar yağışı ve geç saatlerde oluşması muhtemel buzlanma nedeniyle ulaşımda yaşanabilecek aksaklıklar göz önünde bulundurularak, 9 Ocak Çarşamba il genelinde ilk ve orta dereceli okullar ile liselerde eğitime bir gün süreyle ara verilmiştir." ifadesi kullanıldı. 
 
SİVAS
 
Sivas'ta etkili olan yoğun kar yağışı, buzlanma ve şiddetli rüzgar nedeniyle yarın il genelinde ilk ve orta dereceli okullarda eğitime ara verildi.
 
Valilikten yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji Müdürlüğünün hava tahmin raporlarında bildirilen meteorolojik veriler doğrultusunda gün boyu aralıklarla kar yağışının devam edeceği ve kuvvetli buzlanma, don olayı ile rüzgar beklendiği belirtildi. 
 
Bu nedenle öğrencilerin sağlığı ve ulaşım güvenliği için il merkezi ile ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi-özel örgün ve yaygın eğitim kurumları, özel eğitim ile rehabilitasyon merkezleri, özel eğitim kursları ile diğer kamu, kurum kuruluşlarına ait kreş ve okul öncesi eğitim kurumlarında yarın eğitime ara verildiği bildirildi. 
 
Açıklamada, hamile, engelli, diyaliz hastası, kalp ile böbrek yetmezliği, kanser ve başka kronik ağır hastalığı bulunan kamu personelinin de izinli sayılacağı aktarıldı.
 
BİTLİS
 
Bitlis'te olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde eğitime yarın ara verilecek.
 
Valilikten yapılan açıklamada, yoğun kar yağışı nedeniyle 9 Ocak Çarşamba günü il genelinde eğitime ara verileceği bildirildi.
 
TOKAT
 
Tokat'ta etkili olan kar yağışı nedeniyle yarın, il genelinde ilk ve orta dereceli okullarda eğitime ara verildi.
 
İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, yoğun kar yağışı nedeniyle 9 Ocak Çarşamba günü il genelinde ilk ve orta dereceli okullarda eğitim yapılmayacak.
 
MUŞ
 
Muş'ta olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde eğitime yarın ara verilecek. 
 
Valilikten yapılan açıklamada, yoğun kar yağışı, buzlanma, fırtına, tipi ve çığ beklentisi nedeniyle 9 Ocak Çarşamba günü il genelinde eğitim yapılamayacağı bildirildi. 
 
NİĞDE
 
Niğde'de olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde okullara yarın ara verildi.  
 
Vali Yılmaz Şimşek, kar yağışı nedeniyle il genelinde okulların tatil edildiğini sosyal medya hesaplarından duyurdu.
 
Şimşek, "Kar, bir şehre ancak bu kadar yakışır. Sevgili çocuklar, kar yağışı nedeniyle 09.01.2019 Çarşamba günü eğitime bir gün süreyle ara verilmiştir. Bu muhteşem manzaranın tadını çıkarırken sağlığınıza dikkat etmeyi unutmayın. Geleceğimizin teminatı olan sizler, bizim her şeyimizsiniz." paylaşımında bulundu.
 
Hamile ve engelli kamu personeli de yarın idari izinli sayılacak.
 
KARAMAN
 
Karaman'da, yoğun kar ve olumsuz hava koşulları  nedeniyle eğitime bir gün ara verildiği açıklandı. 
 
Karaman kent merkezinde ve ilçelerinde yoğun kar yaşamı olumsuz  etkiledi.
 
Kar nedeniyle Karaman merkez, Ermenek, Sarıveliler, Başyayla, Ayrancı  ve Kazımkarabekir ilçelerindeki okullarda eğitime yarın ara verildi.
 
Ayrıca, kamu kurum ve kuruluşlarında görevli hamile ve engelli  personelin de aynı tarihte idari izinli sayılacağı belirtildi.
 
BİNGÖL
 
Kar yağışı nedeniyle bugün eğitime ara verilen Bingöl'de  okulların yarın da tatil edildiği bildirildi. 
 
Valilikten yapılan açıklamada, yoğun kar yağışı nedeniyle il merkezi  ve ilçelerdeki ilk ve orta dereceli okullarda yarın eğitime ara verildiği  belirtildi.
 
Açıklamada, kamudaki engelli ve hamile çalışanların da idari izinli  sayılacağı aktarıldı.
 
Valilik, bugün de okulların tatil edilmesine karar vermişti.
 
SAMSUN
 
Samsun'un Havza ve Vezirköprü ilçelerinde yoğun kar  yağışı nedeniyle yarın eğitime ara verildi. 
 
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, yoğun  kar yağışı ve buzlanma nedeniyle 9 Ocak Çarşamba günü Havza ve Vezirköprü  ilçelerindeki tüm okullarda eğitim yapılmayacak.
 
NEVŞEHİR
 
Nevşehir’de yağan kar yağışı ve buzlanma nedeniyle il genelinde okullar 9 Ocak Çarşamba günü tatil edildi.
 
Nevşehir Valiliği tarafından 9 Ocak Çarşamba günü il genelinde okullar tatil edildi. Valilikten yapılan açıklamada, “Kar yağışının devam etmesi ve buzlanma beklentisi nedeniyle Nevşehir il genelinde 9 Ocak 2019 Çarşamba günü ilk ve orta dereceli okullarda eğitime bir gün ara verilmiştir. Ayrıca, hamile ve engelli personelimiz de aynı gün idari izinli sayılacaktır” ifadelerine yer verildi. 
 
YOZGAT
 
Yozgat’ta etkili olan kar yağışı nedeniyle yarın il genelinde eğitime 1 gün ara verildi. 
 
Yozgat Valiliğinden yapılan açıklamaya göre kar yağışı, tipi ve buzlanma nedeniyle çarşamba (yarın) günü il genelindeki Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm özel ve resmi eğitim kurumlarında 1 gün süreyle eğitime ara verildiği belirtildi. Ayrıca hamile ve engelli kamu personellerinin de Çarşamba günü idari izinli sayılacağı duyuruldu. 
 
ERZURUM
 
Erzurum’da akşam saatlerinden itibaren etkili olan yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 1 gün süre ile ara verildi. 
 
Erzurum Valiliğinden yapılan açıklamada, “Olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde bulunan tüm okul öncesi, ilköğretim okulları, liseler ve özel eğitim ve öğretim kurumları 9 Ocak 2019 Çarşamba günü 1 gün tatil edilmiştir. Kurum ve kuruluşlarda çalışan engelli personel ile hamile bayanlar da idari izinli sayılacaktır” denildi. 
 
KAYSERİ
 
Kayseri'de etkili olan kar nedeniyle okullar yarın da tatil edildi.
 
Sabah saatlerinde başlayan ve etkisini sürdüren kar nedeniyle bugün öğleden sonra eğitime ara verilen kentte, yarın da okulların tatil edildiği açıklandı. Engelli ve hamile personelin de 1 gün idari izinli sayılacağı belirtildi.
 
AMASYA
 
Amasya’da etkili olan kar yağışı ve olumsuz hava şartları dolayısıyla yarın il genelindeki okulların bir gün süreyle tatil edildiği bildirildi.
 
Sosyal paylaşım sayfasından açıklamada bulunan Vali Dr. Osman Varol, “Değerli öğrencilerimiz, sevgili gençler; il merkezi ve ilçelerimizde devam etmekte olan yoğun kar yağışı ve soğuk havaya bağlı olumsuz koşullar nedeniyle sağlığınız ve güvenliğiniz için, 09 Ocak Çarşamba günü il genelindeki okullarımızda eğitime bir gün ara verdik” ifadelerini kullandı.
 
Varol, kamu kurumlarında görev yapan engelli ve hamile personelin de bir gün süreyle idari izinli sayılacağını belirtti.
 
AKSARAY
 
Aksaray'da olumsuz hava koşulları nedeniyle il  genelinde eğitime yarın ara verildi. 
 
Valilikten yapılan açıklamada, yoğun kar yağışı dolayısıyla 9 Ocak  Çarşamba günü il genelinde eğitime ara verildiği bildirildi.
 
ADIYAMAN
 
Adıyaman’ın Besni, Gölbaşı ve Tut ilçelerinde ilk ve orta dereceli okullar yarın tatil edildi.  
 
Okulların 9 Ocak Çarşamba günü tatil edildiği  belirtilen açıklamada hamile, yaşlı ve engelli çalışanların da idari izinli olarak sayılacağı duyuruldu.
 
DENİZLİ
 
Denizli'nin Acıpayam ve Çardak ilçesinde, aşırı buzlanma nedeniyle okullar yarın tatil edildi.
 
Acıpayam ilçesinde dün başlayan ve gece boyunca aralıklarla devam eden kar, bugün yerini soğuk havaya bıraktı. Hava sıcaklığının sıfırın altına düşmesiyle yollar buz tuttu. Bu nedenle Acıpayam ve Çardak ilçesindeki okullar yarın tatil edildi.
 
KAHRAMANMARAŞ
 
Kahramanmaraş'ın bazı ilçelerinde kar yağışı nedeniyle eğitime yarın için ara verildiği bildirildi. 
 
Kahramanmaraş'ın Göksun, Afşin, Elbistan, Ekinözü, Nurhak ve  Çağlayancerit ilçelerinde yoğun kar  yağışı nedeniyle eğitime 1 gün süreyle ara verildi.
 
ÇANAKKALE
 
Çanakkale'nin Yenice ilçesinde, olumsuz hava şartları  nedeniyle ilk ve orta dereceli okullarda eğitime yarın ara verildi.    
 
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kentte 5 gündür  etkili olan kar yağışı nedeniyle, Yenice genelindeki tüm ilk ve orta dereceli  okullarda bir gün süreyle eğitime ara verildiği belirtildi.
 
Öte yandan meteoroloji yetkilileri, olumsuz hava koşullarına karşı  tedbirli olunması uyarısında bulundu.
 
ÇORUM
 
Çorum'da yoğun kar yağışı ve buzlanma sebebiyle 7 ilçede eğitime ara verildi.  
 
İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, yaptığı açıklamada, "Alaca, Sungurlu, Mecitözü, Ortaköy ,Boğazkale, Oğuzlar, Laçin ilçelerimizde 9 Ocak 2019 Çarşamba günü kar yağışı ve buzlanma  nedeniyle eğitime 1 gün ara verilmiştir" dedi.
 
ELAZIĞ
 
Meteorolojinin uyardığı yoğun kar yağışı Elazığ’da etkili olmaya başladı. Akşam saatlerinde başlayan kar yağışı ve tipi nedeniyle göz gözü görmez hale geldi. Valilikte okulların yarın için tatil edildiğini bildirdi.
 
Valilik açıklamasında, "Yoğun kar yağışı nedeniyle 09 Ocak 2018 Çarşamba günü ilimiz genelindeki tüm ilk ve orta dereceli okullarda eğitime 1 gün ara verilmiştir" denildi.
 
Açıklamada kamuda çalışan hamile ve engellilerin de izinli sayıldığı belirtildi.
 
KARS
 
Kars'ta olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde  okullarda yarın eğitime ara verildi. 
 
Kentte ve ilçelerinde etkili olan yoğun kar yağışı ve tipi hayatı  olumsuz etkiledi. Akşam saatlerinde etkili olan yoğun tipi sürücülere zor anlar  yaşattı.
 
İl Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  olumsuz hava koşullarının kentte etkisini sürdürdürdüğünü ifade ederek, "Kars  genelinde etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle kent merkezi ve ilçelerinde  eğitim-öğretime yarın ara verildi." dedi.
 
TUNCELİ
 
Tunceli'nin Pülümür, Nazimiye, Mazgirt ve Ovacık ilçelerindeki okullar, kar nedeniyle yarın tatil edildi.
 
Valilikten yapılan açıklamada, "Aşırı kar yağışı ve buzlanma nedeniyle Pülümür, Nazimiye, Mazgirt ve Ovacık ilçelerindeki kreş, anaokulu, ilkokul, ortaokul ve liselerde 09 Ocak 2019 Çarşamba günü bir gün süre ile eğitim ve öğretime ara verilmiştir" denildi.
 
Açıklamada, hamile ve engelli kamu çalışanlarının da izinli sayılacağı belirtildi.
 
KONYA
 
Konya'da, yoğun kar nedeniyle il merkezi ve bazı ilçelerde eğitime yarın ara verildi.
 
Yoğun kar kentte hayatı olumsuz etkilerken, bugün il merkezi ile bazı ilçelerde eğitime ara verilmişti. Olumsuz hava koşulları nedeniyle merkez Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerinde eğitime verilen ara bir gün daha uzatılarak, yarın da okullar tatil edildi. İl merkeziyle birlikte; Ahırlı, Altınekin, Akören, Akşehir, Beyşehir, Bozkır, Cihanbeyli, Çeltik, Çumra, Derbent. Doğanhisar, Emirgazi, Ereğli, Hadim, Hüyük, Güneysınır, Kadınhanı, Karapınar, Ilgın, Sarayönü, Taşkent, Tuzlukçu, Yalıhüyük ve Yunak ilçelerinde de eğitime yarın ara verildi. Okulların yanı sıra kreş, gündüz bakım evleri, çocuk kulüpleri, rehabilitasyon merkezleri, özel eğitim kurslarında da 1 gün tatil edildi. Hamile ve engelli kamu çalışanları, harp malulü ve gazilerinde idari izinli sayılacağı belirtildi.
 
ERZİNCAN
 
Erzincan Valiliğinden yapılan açıklamada, akşam saatlerinde başlayan kar yağışı ve yollarda oluşacak buzlanma nedeniyle öğrencilerin mağduriyet yaşamaması için eğitime yarın için ara verildiği bildirildi. Ayrıca, yoğun kar yağışı sebebiyle Erzincan-Gümüşhane karayolu ulaşıma kapandı.
 
MUŞ
 
Muş Valiliği olumsuz hava şartları ve beklenen yoğun kar yağışı sebebiyle il merkezi, ilçe ve köylerde eğitime yarın için bir gün ara verildiğini bildirdi. Valilik, 9 Ocak Çarşamba günü hamile ve engelli personelin de izinli sayılacağını açıkladı.
 
AĞRI
 
Ağrı da Eleşkirt Kaymakamlığı okulları tatil etme kararı aldı. 9 Ocak Çarşamba günü engelli ve hamile kamu personeli de izinli sayılacak.
 
ARDAHAN
 
Ardahan'da olumsuz hava koşulları nedeniyle yarın  eğitime ara verildi. 
 
İl Milli Eğitim Müdürü Fikret Çerkezoğlu, AA muhabirine yaptığı  açıklamada, kentte devam eden yoğun kar yağışının ulaşımı aksattığını belirtti.
 
Çerkezoğlu, "Kar yağışının devam etmesinden dolayı, yarın il genelinde  okullarımızın tamamında eğitime ara verdik." dedi.
 
Çerkezoğu, eğitim öğretimin 10 Ocak Perşembe günü yeniden  başlayacağını bildirdi.
 
Yarın hamile ve engelli kamu personeli de izinli sayılacak.
 
SAKARYA
 
Sakarya'da olumsuz hava koşulları nedeniyle 5 ilçedeki  taşımalı okullarda eğitime ara verildi. 
 
İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, kent genelinde  etkisini devam ettiren kar yağışı nedeniyle bazı ilçelerde eğitimin tatil  edilmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.
 
Bu kapsamda, Taraklı, Akyazı, Karasu, Hendek ve Kocaali ilçelerinde  taşımalı eğitim kapsamındaki öğrenciler için eğitime yarın ara verildiği  kaydedildi.
 
Açıklamada, diğer ilçelerde ise eğitimin devam ettiği bildirildi.
 
KIRŞEHİR
 
Kırşehir merkez ve ilçelerinde, tipi ve buzlanma  tehlikesinin devam etmesi nedeniyle eğitime yarın ara verilmesi  kararlaştırıldı. 
 
Valilikten yapılan yazılı açıklamada, kar yağışının tipi şeklinde  devam etmesi ve kuvvetli buzlanma sebebiyle yarın il genelindeki resmi ve özel  tüm eğitim kurumlarının tatil edildiği duyuruldu.
 
Açıklamada, hamile ve engelli kamu personelinin de idari izinli  sayılacağı ifade edildi.
 
BOLU
 
Bolu'nun Gerede ilçesinde yoğun kar yağışı nedeniyle eğitime 1 gün süreyle ara verildi.  
 
Edinilen bilgiye göre, Gerede ilçesinde kar yağışı ve gece saatlerinde yaşanabilecek buzlanma nedeniyle 1 gün süreyle eğitime ara verildi.
 
MALATYA
 
Malatya'da yoğun kar yağışının yaşandığı 5 ilçede eğitim ve öğretime 1 gün ara verildi.  
 
Kar yağışının etkisini sürdürdüğü Malatya'da özellikle yüksek kesimli bölgelerde tipi ve fırtınanın da etkisiyle birçok köy yolu ulaşıma kapandı. Kar yağışının yoğun olduğu Arapgir, Arguvan, Doğanşehir, Pütürge ve Doğanyol ilçelerinde eğitime 9 Ocak 2019 günü bir günlük ara verildiği açıklandı. Aynı gün 5 ilçede ayrıca engelli ve hamile kamu görevlerinin de idari izinli sayılacağı belirtildi.
 
ORDU
 
Ordu İl Milli Eğitim Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada,  meteorolojik verilere göre kentte yoğun kar yağışının devam edeceği belirtildi.
 
Açıklamada, öğrenci ve vatandaşların mağduriyet yaşamaması için Akkuş,  Aybastı, Çamaş, Çatalpınar, Çaybaşı, Gölköy, Gürgentepe, İkizce, Kabadüz,  Kabataş, Korgan, Kumru, Mesudiye ve Ulubey ilçesinde Milli Eğitim Bakanlığına  bağlı her türlü eğitim kurumu ile özel eğitim kurumlarında eğitime 9 Ocak  Çarşamba ara verildiği belirtildi.
 
Altınordu ilçesinde ise Gerce İlkokulu, Cumhuriyet Ortaokulu, Gökömer  İlkokulu-Ortaokulu, Öceli İlkokulu-Ortaokulu, Saraycık İlkokulu-Ortaokulu, Eyüplü  Şehit Sezar Aydın İlkokulu-Ortaokulu, Yağızlı Şehit Zafer Gülseren  İlkokulu-Ortaokulu, Kökenli İlkokulu-Ortaokulu, Bayadı İlkulu-Ortaokulu, Kayabaşı  İlkokulu-Ortaokulu, Karacaömer İlkokulu-Ortaokulunda, Fatsa ilçesinde Aslancami,  Geyikçeli, Hatipli, Ilıca, Demirci ve İslamdağ Mahallelerindeki okullarda, Ünye  ilçesinde Yeşilkent, Yenikent, Fatih Meydan,Tekkiraz, Pelitliyatak, Erenyurt ve  İnkur Mahalleleri'nde yer alan okullarda eğitime ara verildiği ifade edildi.
 
GİRESUN
 
Giresun'da da kar yağışı nedeniyle Şebinkarahisar ilçesinde yarın  eğitime ara verildi.  
 
Valilikten alınan bilgiye göre, Şebinkarahisar ilçesinde etkili olan  kar yağışı nedeniyle tüm okullar 9 Ocak Çarşamba tatil edildi.
 
Çamoluk ve Dereli ilçelerinde ise köy okullarında eğitime ara  verilirken, taşımalı sistemde yer alan öğrenciler yarın izinli sayılacak.
 
ISPARTA
 
Isparta'da etkisini sürdüren soğuk havanın yaratabileceği olumsuzluklara karşı Şarkikaraağaç, Atabey, Gönen, Keçiborlu, Yenişarbademli, Gelendost ve Yalvaç ilçelerinde de eğitim ve öğretime 1 gün ara verildi. Daha önce okulların tatil edildiği Isparta merkezde hamile ve engelli kamu çalışanlarının da yarın bir gün idari izinli sayılacağı belirtildi.
 
KOCAELİ
 
Kocaeli'de buzlanma tehlikesi nedeniyle taşımalı il  genelinde taşımalı eğitime ara verildiği bildirildi. 
 
Kocaeli Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, olumsuz hava  koşulları ve buzlanmanın etkisini sürdürdüğü kaydedildi.
 
Açıklamada, "Olumsuz hava koşulları nedeniyle il genelinde taşımalı  okullarımızda çarşamba günü eğitime ara verilmiştir." denildi.
 
BAYBURT
 
Bayburt’ta etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle eğitime bir gün ara verildi.
 
Bayburt Valiliğinden yapılan açıklamada, “İlimizde devam eden kar yağışı, şiddetli rüzgar nedeniyle özellikle yüksek mevkilerde oluşan yoğun tipi ve aşırı buzlanma nedeniyle herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için 9 Ocak Çarşamba günü eğitime bir gün ara verilmiştir. Aynı gün kamu kurumlarımızda çalışmakta olan hamile ve engelli personelimiz idari izinli sayılacaktır” denildi.
 
ZONGULDAK
 
Zonguldak'ta kar nedeniyle eğitime bir gün ara verildi.  
 
İl Milli Eğitim Müdür Vekili Murat Kapıcı, 9 Ocak 2019 günü de eğitime bir gün ara verildiğini açıkladı. Zonguldak merkez ilçe, Kilimli, Kozlu ilçelerinin yanı sıra Alaplı ve Devrek ilçelerinde de eğitime 9 Ocak 2019 günü ara verildiğini açıkladı. Kapıcı, "Sevgili öğrenciler Zonguldak Merkez,Kozlu ve Kilimli ilçelerinde oluşabilecek buzlanma nedeniyle siz öğrencilerimizin emniyeti açısından eğitim öğretime Çarşamba günü Valimiz Erdoğan Bektaş'ın emriyle ara verilmiştir. Sınavlarınıza iyi çalışın" açıklamasında bulundu.
 
GÜMÜŞHANE
 
Gümüşhane Valiliği, il genelinde akşam saatlerinde etkili olan kar yağışı nedeniyle okulların 9 Ocak Çarşamba günü bir gün süreyle tatil edildiğini duyurdu.  
 
Kurumun web sitesinden yapılan açıklamada meteorolojik verilere dayalı olarak yapılan değerlendirme sonucu, il merkezi ve ilçelerde yaşanan aşırı soğuklara bağlı buzlanma ve beklenen kar yağışı nedeniyle herhangi bir olumsuzluğa veya mağduriyete meydan vermemek amacıyla tüm resmi, örgün ve yaygın eğitim kurumları ile özel eğitim veren resmi ve özel okul, kreş ve kurumların tamamında eğitim-öğretime 9 Ocak 2019 Çarşamba günü 1 gün süre ile ara verilmesi uygun görüldüğü kaydedildi.
 
Açıklamada ayrıca aynı gün kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engelli personel ile hamile personel idari izinli sayılacağı kaydedildi.

ETİKETLER