Açıklama geldi! Askıya alındı

AA |  30 Ekim 2018 Salı - 0:33 | Son Güncelleme : 30 10 2018 - 2:40

Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Filistin Merkez Konseyi 30. dönem toplantısında, Tel Aviv yönetimi Filistin devletini tanıyıncaya kadar İsrail’i tanıma kararını askıya aldı.


Söz konusu kararın, hayata geçebilmesi için Filistin Devlet Başkanı  Mahmut Abbas ve FKÖ Yürütme Konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.
 
İşgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde dün "Han el-Ahmer ve  İlkeleri Savunma" gündemiyle toplanan FKÖ'ye bağlı Filistin Merkez Konseyinin,  toplantının son gününde Tel Aviv rejimi Filistin'i devlet olarak tanıyıncaya  kadar İsrail'i tanıma kararını askıya aldığı belirtildi.
 
 Filistin Merkez Konseyi, FKÖ ile Filistin yönetiminin, Tel Aviv'in,  1967 sınırları üzerinde başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletini tanıyıncaya  kadar İsrail'i tanımaları ve İsrail ile yapılan tüm anlaşmalara bağımlı kalma  yükümlülüğünü sona erdirdi.
 
Kararları uygulama yetkisi Abbas ve FKÖ Yürütme Konseyinde
 
Konseyin sonuç bildirgesinde, bu kararın, "İsrail'in imzalanan  anlaşmalar ve müteakip yükümlülükleri yerine getirmemeyi sürdürmesi ve geçiş  evresinin artık mevcut olmadığı dikkate alınarak" verildiğine vurgu yapıldı.
 
Sonuç bildirgesinde, Konseyin, İsrail ile Filistin yönetimi arasındaki  güvenlik koordinasyonunun tüm biçimlerini ve ekonomik ilişkileri de durdurma  kararı aldığı aktarıldı.
 
Bildirgede, Konsey tarafından alınan tüm kararların uygulanması  yetkisinin Filistin Devlet Başkanı Abbas ile FKÖ Yürütme Konseyine verildiği  kaydedildi.
 
Hamas'a iç bölünmeyi bitiren anlaşmalara uyma çağrısı
 
 Filistin Merkez Konseyi bildirgede, Filistin iç işlerine ilişkin,  Gazze Şeridi'ni kontrol eden Hamas'ı, son olarak 22 Aralık 2017'de Mısır'ın  başkenti Kahire'de imzalanan anlaşma da dahil olmak üzere bugüne kadar iç  bölünmüşlüğü bitirmeyi amaçlayan tüm anlaşmalara uymamakla suçladı.
 
Bildirgede Konsey, Hamas'a Mısır'ın ara buluculuğunda iç bölünmeyi  bitiren tüm anlaşmalara uyma çağrısı yaptı.
 
Filistin'in coğrafi bütünlüğünü hedef alan, Gazze Şeridi, Batı Şeria  ve Doğu Kudüs'ü sosyolojik anlamda da bölmeyi amaçlayan tüm "kirli" projelerin  reddedildiği kaydedilen bildirgede, söz konusu projelerin tamamının Yüzyılın  Anlaşması planının bir parçası olduğuna dikkat çekildi.
 
Bildirgede ayrıca, İsrail ile herhangi bir anlaşma yapılması  yetkisinin "Filistin halkının tek meşru temsilcisi" FKÖ'ye ait olduğu ve  Filistinli grupların tek başlarına böyle bir karara kalkışamayacağı vurgusuna yer  verildi.
 
Uluslararası hukuk ve sözleşmelere işaret edilen bildirgede, işgale  karşı "her tür" direnişin uluslararası hukuk bağlamında Filistin halkının hakkı  olduğu vurgulandı.
 
Ramallah'ta iki gün süren Filistin Merkezi Konseyi toplantısı,  Hamas Hareketi, Filistin İslami Cihad Hareketi, Filistin Demokratik Halk Kurtuluş  Cephesi (FDHKC), Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) ve Ulusal Girişim Partisi  olmak üzere Filistin'in beş önemli direniş grubu tarafından boykot edilmişti.
 
Kudüs'ün ABD yönetimi tarafından "İsrail'in başkenti" olarak kabul  edilmesinin ardından toplanan Filistin Merkez Konseyi, FKÖ Yürütme Konseyine  "İsrail'i devlet olarak tanınması" kararını askıya alması yönünde talimat  vermişti. Yine o dönem alınan kararlar arasında İsrail ile güvenlik koordinasyonu  ve ekonomik ilişkilerin durdurulması çağrısı gibi önemli konular yer almıştı.
 
Arap Barış Planı ve müzakereler
 
 FKÖ Ulusal Konseyi bünyesinden çıkan daimi bir heyet olan Filistin  Merkez Konseyi, Filistin halkını temsil eden en yüksek yasama organı olarak kabul  ediliyor.
 
 Arap Birliğinin Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta 2002'de düzenlediği  zirvede, "1967 sınırlarında başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin  kurulması, Filistinli mültecilerin sorununa adil çözüm bulunması, İsrail'in,  Suriye'de Golan Tepeleri ile Lübnan'ın güneyinde işgal ettiği topraklardan  çekilmesi, karşılığında da Arap ülkelerinin İsrail'i tanıması ve ilişkilerini  normalleştirmesini" öngören Arap Barış Planı kabul edilmişti.
 
İsrail ile Filistin arasındaki barış görüşmeleri, İsrail'in "1967  sınırlarını, zorunlu göçe maruz bırakılan Filistinlilerin geri dönüş hakkını ve  yeni Yahudi yerleşim birimlerinin inşasına son vermeyi kabul etmemesi" nedeniyle  Nisan 2014'te durmuştu.
 
Filistin ile İsrail arasındaki barış anlaşması çabalarının çerçevesini  çizen Oslo Anlaşması, 13 Eylül 1993'te dönemin İsrail Dışişleri Bakanı Şimon  Peres ile o zaman FKÖ'nün müzakereci ismi Mahmud Abbas tarafından Washington'da  imzalanmıştı.
 
Anlaşma töreninde dönemin ABD Başkanı Bill Clinton, Dışişleri Bakanı  Warren Christopher, Rusya Dışişleri Bakanı Andrei Kozyrev ile daha sonra  Filistinlilerle barış çabaları nedeniyle İsrailli bir sağcının suikastı sonucu  yaşamını yitiren İsrail Başbakanı İzak Rabin ile FKÖ Başkanı Yasir Arafat da  hazır bulunmuştu.
 
Anlaşma gereğince Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde Filistinliler için  özerk yönetim kurulmuştu.
 
  
 

ETİKETLER