Ablasının hayallerine kardeşi umut oldu

AA |  14 Mart 2019 Perşembe - 15:55 | Son Güncelleme : 14 03 2019 - 15:55

Kardeşinden yapılan böbrek nakliyle hayata tutunan 38 yaşındaki Şerife Akkaş, sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor.


Konya'da 7 yıl önce böbrekte protein kaçağı teşhisi konulan üç çocuk  annesi Şerife Akkaş'ın hastalığı, uygulanan tedavilere rağmen ilerledi.
 
Halsizlik, yorgunluk, iştahsızlık ve kilo kaybı yaşayan Akkaş'ın  sağlına kavuşabilmesi için böbrek nakli olması önerildi. Akdeniz Üniversitesi  Hastanesi Organ Nakli Merkezi'ne başvuran Akkaş'ın, 27 yaşındaki kardeşi Gökhan  Çakır, ablasını yaşatmak için gönüllü oldu.
 
Tahlillerde dokular uyumlu çıkınca Akkaş'a, Akdeniz Üniversitesi  Hastanesi Organ Nakli Merkezi Müdürü Prof. Dr. Bülent Aydınlı başkanlığındaki  ekip tarafından, kardeşinden böbrek nakli yapıldı.
 
Sağlığına kavuşunca sevinç gözyaşları döken ev hanımı Akkaş, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, hastalığı her geçen gün ilerlediği için ümitsiz  olduğunu, çocuklarını bırakıp gitmekten korktuğunu dile getirdi.
 
 "Artık hayallerim var"
 
Son iki yıldır hayatın kendisi için zor geçtiğini belirten Akkaş,  şöyle konuştu:
 
 "Ayakta durmakta güçlük çekiyordum. Halsizlik, yorgunluk, yiyip  içememek mahvediyordu. 'Bugün mü yarın mı diyalize gireceğim, acaba yaşayacak  mıyım' diyordum. Her günüm korkuyla geçiyordu. Kardeşlerim 'abla seni yaşatalım'  dediler. Yedi kardeşiz, bu kardeşimin dokuları uydu. Allah razı olsun, çok  sevinçliyim, yeniden hayata döndüm. Ne zaman öleceğim diye düşünüyordum. Artık  hayallerim var. Sağlığıma kavuşmam rüya gibi. Çocuklarıma sıkıca sarılacağım  artık. Ne olacaklar diye düşünmüyorum. Kimse korkmasın, bağış yapsın, umut  olsun."
 
Özel sektörde çalışan Gökhan Çakır da ablasını sağlıklı görünce mutlu  olduğunu, dünyasının aydınlandığını söyledi.
 
 Ablası hastayken sürekli üzgün olduğunu belirten Çakır, "Ameliyattan  sonra ilk kez yüzümüz güldü. Tek böbrekle de yaşarım, yeter ki ablamın yüzü hep  gülsün. Ablam sağlığına kavuştu ya dünyalar benim oldu. Bağış yapmaktan  korkmayın, gerçekten bir şey olmuyor." dedi.
 
 "Kamu hastanelerinde en fazla böbrek nakli yapan merkeziz"
 
Prof. Dr. Aydınlı, merkezlerinde böbrek naklinin ileri düzeyde  yapıldığını, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi olarak hem kapalı hem robotik  sistemle nakiller yaptıklarını aktardı.
 
Türkiye'de kamu hastaneleri içerisinde en fazla böbrek nakli yapan  merkez olduklarına dikkati çeken Aydınlı, yıllık 250 böbrek nakli yaptıklarını,  bu hedefi de geçeceklerini bildirdi.
 
Farklı ülkelerden de nakil için hastaların geldiğini vurgulayan  Aydınlı, şunları kaydetti:
 
"Çocuk böbrek nakillerinde de çok iyiyiz. Merkezimizde, 37 yılda beş  binin üzerinde böbrek nakli yapıldı. Altyapısı, akademik kadrosu yönünden her  zamankinden güçlü durumdayız. Sadece Dünya Böbrek Günü'nde değil, her zaman  hatırlamak lazım. Türkiye'de 20 binin üzerinde böbrek nakli bekleyen hasta var.  Herkesin bir vericisi yok. Özellikle beyin ölümü olan hastaların bağış yapılması  çok önemli."
 

ETİKETLER