ABD'ye göre FETÖ elebaşı Fetullah Gülen "din adamı"

AA |  20 Eylül 2018 Perşembe - 1:00 | Son Güncelleme : 20 09 2018 - 1:02

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan Terörizm 2017 Ülkeler Raporu'nun Türkiye bölümünde Fetullahçı Terör Örgütünden (FETÖ) bahsedilirken, geçen yıl raporda yer alan terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD/YPG ile ilgili bölümü rapordan çıkarıldı.


ABD Dışişleri Bakanlığı, her yıl açıkladığı terörizm ülkeler raporunun  2017 yılına ait versiyonunu yayımladı.
 
Raporun Türkiye bölümünde, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da  "Türkiye'nin FETÖ'yü terör örgütü olarak tanımladığı" belirtilerken, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen için "din adamı" ifadesi kullanıldı.
 
"Türkiye'nin terörle mücadele çabalarının FETÖ'ye yönelik soruşturma  nedeniyle etkilendiği" iddia edilen raporda, FETÖ soruşturmaları dolayısıyla  yapılan bazı operasyonlar üstü kapalı olarak eleştirildi.
 
YPG İLE İLGİLİ İBARELER ÇIKARILDI
 
Türkiye’nin içeride PKK, dışarıda da DEAŞ ile mücadele ettiği  vurgulanan raporda, geçen yıl "Türkiye'nin YPG'yi PKK'nın uzantısı olarak  gördüğü" şeklindeki ibarelerin bu yılki metinden çıkarılması dikkati çekti.
 
Raporda, Türkiye'nin 2017 yılında DEAŞ'a karşı düzenlediği ve 3 bin 60  DEAŞ militanını öldürdüğü Fırat Kalkanı Harekatı, koalisyona olan katkısı ve hava  sahasını açmak suretiyle özellikle DEAŞ'e büyük darbe vurulmasıyla uluslararası  terörle mücadelede aktif bir rol aldığına vurgu yapıldı.
 
Türkiye'nin, DEAŞ'e katılmak için ülkeye giriş yapmak isteyen 145  ülkeden toplam 53 bin 781 kişiye ülkeye giriş yasağı getirdiği ve terör  gruplarıyla iltisaklı olduğu tespit edilen 5 bin 446 kişiyi sınır dışı ettiği  aktarıldı.
 
TERÖR SALDIRILARI DÜNYA GENELİNDE YÜZDE 23 AZALDI
 
Terör grupları tarafından yapılan terör saldırıları hakkında da bilgi  verilen raporda, dünya genelinde gerçekleştirilen terör saldırılarının yüzde 23  oranında azaldığı bildirildi. Raporda, söz konusu düşüşün Irak'ta sıkça  saldırılar düzenleyen DEAŞ'in büyük oranda yenilgiye uğratılmasından  kaynaklandığı ifade edildi.
 
Rapora göre terör saldırılarından ortaya çıkan can kayıpları da yüzde  27 oranında azaldı.
 
ABD öncülüğündeki koalisyon tarafından düzenlenen operasyonlar sonucu  DEAŞ ve El Kaide gibi terör gruplarına karşı büyük ilerleme kaydedildiği  anlatılan raporda, dağılan bu grupların yapılan askeri operasyonlara karşı daha  hazırlıklı hale gelmek için yeni koşullara uyum sağladıkları savunuldu.
 
TERÖRÜ DESTEKLEYEN ÜLKELER BÖLÜMÜ
 
Raporun "Terörizmin Devlet Sponsorları" bölümünde İran, Sudan, Suriye  ve Kuzey Kore'nin "terör sponsoru" kategorisinde yer aldı. Raporda, Kuzey  Kore'nin nükleer silahlarla bölgeyi ve komşularını tehdit etmesinin yanı sıra  başka ülke sınırlarında suikastlar düzenlettiği ileri sürüldü.
 
Raporda İran için ise "1984'ten beri terör destekçi ülke olarak  belirlenmiş olan İran, Lübnanlı Hizbullah ve Gazze'deki terör gruplarının yanı  sıra, Suriye ve Irak'taki çeşitli grupları destekleyerek 2017'de de terör  bağlantılı aktivitelerine devam ediyor." değerlendirilmesinde bulunuldu.