ABD ve İran'dan art arda Irak'a üst düzey ziyaret

AA |  10 Ocak 2019 Perşembe - 21:34 | Son Güncelleme : 10 01 2019 - 21:34

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, İran Petrol Bakanı Bijen Namdar Zengene ve beraberindeki heyeti başkent Bağdat'ta kabul etti.


Irak Başbakanlık resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya göre,  Abdulmehdi, Bakan Zengene ile gerçekleştirdiği görüşmede iki ülke arasındaki  derin ilişkilerin, her iki tarafın çıkarına hizmet edecek şekilde özellikle  petrol ve gaz alanlarında güçlendirilmesinde vurgu yaptı.
 
İranlı Bakan Zengene de ülkesinin Irak ile ilişkilerinden övgüyle  bahsederek bunun daha da güçlendirilmesini, iş birliğinin artırılmasını ve  Irak'ın gaz ihtiyacını karşılamayı arzuladıklarını ifade etti.
 
Zengene'nin ayrıca Abdulmehdi'yi kurduğu hükümet ile Irak ekonomisinin  istikrarı ve refahı için yürüttüğü mücadele dolayısıyla tebrik ettiği kaydedildi.
 
Pompeo'dan hemen sonra gelen ziyaret
 
İran Petrol Bakanı Zengene'nin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun  başkent Bağdat ve Erbil'de gerçekleştirdiği üst düzey görüşmelerden hemen bir gün  sonra Irak'a gelmesi dikkati çekti.
 
Pompeo, Abdulmehdi ile dün yaptığı basına kapalı görüşmede, ABD'nin  Irak'ın enerji bağımsızlığına destek verdiğini belirterek, dolaylı olarak  Bağdat'ın elektrik için Tahran'dan doğal gaz ithalatına işaret etmişti.
 
Irak, İran'dan doğal gaz ithal ediyor
 
Irak merkezi hükümeti, ülkenin elektrik ihtiyacını karşılamak için  İran'dan doğal gaz ithal ediyor.
 
ABD, İran'a karşı uygulamaya koyduğu enerji yaptırımından Irak'ı ilk  etapta 45 gün, daha sonra 90 gün muaf tutmuştu.
 
Irak hükümetine bağlı Güney Gaz Şirketi Müdürü Hayan Abdulganimi, 6  Aralık'ta gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkenin doğal gaz ihtiyacının  karşılanması ve piyasadaki açığın kapatılması için 2 yıl gerektiğini belirtmişti.
 

ETİKETLER