ABD sınır muhafızları göçmenlere biber gazı sıktı

02 Ocak 2019 Çarşamba - 13:35 | Son Güncelleme : 02 01 2019 - 13:43

Meksika sınırında günlerdir bekleyen 150 Orta Amerikalı göçmenle sınır muhafızları arasında arbede çıktı.


Amerikalı yetkililerin, Meksika sınırında Orta Amerika  ülkelerinden yaklaşık 150 göçmene göz yaşartıcı gazla müdahale ettiği bildirildi. 
 
ABD Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) biriminden yapılan açıklamada,  Tijuana sınırındaki tel örgüleri aşmaya çalışan göçmenleri değil, taş atan  kişileri uzaklaştırmak için duman ve göz yaşartıcı gaz kullanıldığı savunuldu.
 
Açıklamada, sınırda taş atanların hedef alındığı gazdan çocukların ve  diğer göçmenin etkilenmediği belirtildi.
 
CBP yetkilileri, "küçük çocukların" dikenli tellerden zorla  geçirilmeye çalışıldığına ancak atılan taşlar nedeniyle bu çocuklara yardımcı  olunamadığına işaret etti.
 
Yetkililer, 25 göçmenin gözaltına alındığını, diğerlerinin ise  tellerin altındaki bir boşluktan Meksika tarafına geri döndüğünü kaydetti.
 
Associated Press (AP) ise foto muhabirinin, Tijuana plajının  yakınındaki sınırın Meksika tarafına, gazetecilerin yanı sıra aralarında kadın ve  çocukların da olduğu göçmenleri etkileyen 3 gaz kapsülü geldiğini ve ABD'li  yetkililerin göz yaşartıcı gaz kullanmasının ardından taş atıldığını gördüğünü  aktardı.
 
Meksika sınırındaki göçmen konvoyu
 
Orta Amerika'dan ABD'ye ulaşmak için yola çıkan 7 binden fazla kişinin  yer aldığı göçmen konvoyu geçen ay Meksika'nın sınır kenti Tijuana'ya varmıştı.
 
Guatemala, Honduras ve El Salvador'dan yoksulluk, şiddet ve zulüm  nedeniyle kaçtıklarını ifade eden göçmenlerin birçoğunun hedefi, gözaltına  alınacaklarına dair uyarılara rağmen ABD'ye giriş yapmak.
 
ABD sınır muhafızları geçen ay sınırı geçmeye çalışan, aralarında  çocukların da bulunduğu göçmenlere göz yaşartıcı gazla müdahale etmişti.
 
ABD Başkanı Donald Trump, Orta Amerika'dan ABD'ye ulaşmak için yola  çıkan göçmen konvoyundan hiç kimsenin, mahkeme emri olmadan ülkeye alınmayacağını  belirtmişti.