ABD Senatosundaki kritik Yemen tasarısı kabul edildi

AA |  14 Mart 2019 Perşembe - 2:35 | Son Güncelleme : 14 03 2019 - 2:35

ABD yönetiminin, Yemen'de devam eden savaşa dahil olan ya da savaşı etkileyen tüm askeri unsurlarını 30 gün içinde geri çekmesini öngören yasa tasarısı, Senatoda kabul edildi.


ABD Senatosu Genel Kurulunda yapılan oylamada 46'ya karşı 54 evet oyu  ile kabul edilen tasarı, ABD Başkanı Donald Trump'ın Suudi Arabistan politikasına  önemli bir karşı çıkış olarak nitelendirildi.
 
Söz konusu tasarıda, El Kaide ile savaşanlar hariç olmak üzere,  Yemen'deki savaşa dahil olan ya da savaşı etkileyen tüm Amerikan askeri  unsurlarının 30 gün içinde geri çekilmesi öngörülüyor.
 
Temsilciler Meclisine gidecek
 
Söz konusu tasarının, ABD Başkanı Trump'ın önüne gidebilmesi için  Kongrenin diğer kanadı olan Temsilciler Meclisinden de geçmesi gerekiyor.  Demokratların çoğunluğunun elinde tuttuğu Temsilciler Meclisinde tasarının kabul  edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.
 
ABD yönetiminin Suudi Arabistan'a Yemen'de devam eden savaşta verdiği  destek uzun süredir Kongrede tartışmalara neden olmuş, geçen aralık ayında  Senatoda kabul edilen benzer bir tasarı, o zaman Cumhuriyetçilerin çoğunlukta  olduğu Temsilciler Meclisinde kabul edilmemişti.
 
Kasım ayında yapılan Kongre ara seçimlerinin ardından yenilenen Senato  ve Temsilciler Meclisinde söz konusu Yemen tasarısının yeniden gündeme geleceği  belirtilmişti.
 
Şubat ayı içinde, ABD'nin Yemen'de devam eden savaşta Suudi  Arabistan'a verdiği askeri desteği kesmesini öngören ayrı bir yasa tasarısı,  Temsilciler Meclisinde kabul edilmişti.

ETİKETLER