ABD Senatosu'ndan Donald Trump'a Kaşıkçı için 'Magnitsky yasası' talebi!

AA |  11 Ekim 2018 Perşembe - 1:47 | Son Güncelleme : 11 10 2018 - 2:31

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Suudi Arabistan'ın İstanbul Konsolosluğuna girdikten sonra kendisinden haber alınamayan Cemal Kaşıkçı'nın akıbeti hakkında "Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası" kapsamında soruşturma açması talebinde bulundu


Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Tennessee Senatörü Cumhuriyetçi Bob  Corker, komitenin kıdemli üyesi New Jersey Senatörü Demokrat Bob Menendez, komite  üyesi Güney Carolina Senatörü Cumhuriyetçi Linsdey Graham ile komiteye bağlı  Dışişleri Tahsisatları Alt Komitesi Başkanı Vermont Senatörü Demokrat Patrick  Leahy, Cemal Kaşıkçı'nın akıbetiyle ilgili Başkan Trump'a bir mektup gönderdi.
 
Kentucky Senatörü Cumhuriyetçi Rand Paul dışında tüm komite üyelerinin  imzaladığı mektupta, "Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası  kapsamında Sayın Kaşıkçı'ya ilişkin herhangi bir ihlalde rolü olan yabancı  kişilere yönelik yaptırım uygulama konusunda karar vermenizi talep ediyoruz."  ifadesi kullanıldı.
 
Senatörlerin mektubunda, "Beklentimiz, kararınızı verirken Suudi  Arabistan hükümetinin en üst düzey yetkililerine ilişkin bilgileri de dikkate  almanızdır." ifadesi dikkat çekti.
 
Küresel Magnitsky İnsan Hakları Sorumluluk Yasası
 
Magnitsky Yasası, Dışilişkiler Komitesinden talep gelmesi durumunda  ABD Başkanının "ifade özgürlüğü hakkını kullanan bir kişiye yönelik yasa dışı  infaz, işkence ve diğer ağır insan hakları ihlallerini" soruşturma şartı  getiriyor.
 
Yasaya göre ABD Başkanının, komitenin talebinden itibaren 120 gün  içinde söz konusu taleple ilgili bulguları içeren rapor ve varsa insan hakları  ihlallerine karışmış yabancı kişi veya kişilere yönelik yaptırım kararını  açıklama zorunluluğu bulunuyor.
 
Hermitage Capital Management Fonu avukatlarından Sergey Magnitsky'nin,  2009 yılında Rusya'da gözaltındayken hayatını kaybetmesinin ardından ABD ve  Avrupa ülkeleri, Rusya'nın gözaltı süresince gerekli önlemleri almadığını  savunarak sorumlu bürokratların cezalandırılmasını istemişti.
 
Bu kapsamda 2012'de ABD'de kabul edilen Magnitsky Yasası, insan  hakları ihlallerinde bulunduğu belirtilen Rus bürokratların ABD'ye girişinin  engellenmesi de dahil bir dizi yaptırım getirmişti.
 
Kongrenin 2016'da yaptığı düzenlemeyle söz konusu yasa, ABD  yönetiminin dünyanın herhangi bir ülkesindeki insan hakları ihlalleri kapsamında  ilgili kişi ve kurumlara yaptırım kararı alabilmesine imkan tanıyacak şekilde  genişletilmişti.