ABD savaş uçakları rejim güçlerini vurdu!

AA |  12 Şubat 2020 Çarşamba - 14:12 | Son Güncelleme : 12 02 2020 - 16:13

ABD savaş uçakları, Haseke’de Esed rejimi güçleriyle yaşadıkları gerginliğin ardından rejime ait 2 askeri noktayı vurdu. ABD askerleri, Suriye’nin Haseke bölgesinde kendilerini durduran Esed rejimi güçleriyle yaşadıkları arbedede 1 rejim unsurunu öldürdü.


ABD askerleri, Suriye’nin Haseke bölgesinde kendilerini  durduran Beşşar Esed rejimi güçleriyle yaşadıkları arbedede 1 rejim unsurunu  öldürdü.  AA'nın güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre, sabah saatlerinde  rejim yanlısı çok sayıda "Şebbiha", Haseke-Kamışlı yolu üzerinde Hırbet Ammo  köyünde Esed rejimine ait bir kontrol noktasında ABD konvoyunun geçişine engel  olmaya çalıştı.
 
 Kaynaklar, devriyenin yolunu kesen milislerin bazılarının silahlı  olduğunu ve taraflar arasında yaşanan gerginliğin ardından bir milisin ABD'li  askerlerin açtığı ateş sonucu öldüğünü belirtti.
 Bunun üzerine Şebbihalar da havaya ateş açarak karşılık verdi. Olayın ardından ABD askerleri araçlarıyla Haseke kent merkezine  dönerken, sivil kılığındaki Şebbihalar da dağıldı.
 
ABD hava saldırısı yaptı
 
Olayın ardından Haseke'deki Tel Beyder üssünden havalanan ABD'ye ait 2  savaş uçağı, Hırbet Ammo bölgesinde rejim güçlerinin 2 askeri noktasına saldırı  düzenledi. ABD askerlerinin devriye hattında, rejim ordusu ve İran destekli  yabancı terörist gruplara ait bazı askeri noktalarının olduğu biliniyor.
ABD güçleri, geçen hafta Haseke'de gerginliğin yaşandığı bölgeye yakın  2 yerde yeni üs ve askeri nokta kurma çalışmaları başlatmıştı. Öte yandan rejimin haber ajansı SANA, olaya ilişkin geçtiği son dakika  haberde, ABD güçlerinin açtığı ateş sonucu bir sivilin öldüğü ve birinin  yaralandığını iddia etti.
 
  ABD, petrol sahalarında varlık gösteriyor
 
 ABD, Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasıyla harekat bölgesindeki  üslerini boşaltırken petrol sahaları civarında yerleşmeye öncelik vermişti. YPG/PKK'ya desteğini sürdüren ABD güçleri, halihazırda Suriye'de  Haseke, Rakka ve Deyrizor illerinde örgüt işgalindeki bölgelerde toplam 11 üs ve  askeri noktada varlık gösteriyor.  Washington, YPG/PKK'lı teröristlerin işgalindeki petrol sahalarında  bulunan askeri üs ve noktalarına da sürekli takviye asker gönderiyor. ABD Başkanı Donald Trump da ülkenin doğusundaki petrol sahalarını  güvence altına aldıklarını ve burada bir miktar ABD askerinin kalacağını ifade  etmişti. Terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölge son dönemde ABD-Rusya  çekişmesine sahne oluyor. ABD güçleri, 18 Ocak'tan bu yana, Haseke'nin  kuzeydoğusundaki Rümeylan petrol sahasına ulaşmak isteyen Rus askerlerinin yolunu  5 kez keserek dönmelerine sebep olmuştu.