ABD, rejimle ittifak yapan YPG’yi destekliyor

15 Eylül 2018 Cumartesi - 2:30 | Son Güncelleme : 15 09 2018 - 2:30

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun New York Times editörlerine yazdığı mektupta, ABD yönetimini terör örgütü YPG ile Suriye rejimi arasında ittifakın derinleştiği yönünde uyardı


New York Times editörlerine mektup yazan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’yi Suriye’deki ittifaklar konusunda uyardı. Çavuşoğlu, özetle şu satırları kaleme aldı: “Suriye’de korkunç final beliriyor’ başlığıyla 9 Eylül’de yayımladığınız başyazı, Esed güçleri Suriye’de muhaliflerin son kalesi İdlib’e kanlı bir saldırıya hazırlanırken nelerin tehlikede olduğu konusunda haklıydı. İnsani bir felaket yaklaşmaktadır. Bir BM yetkilisi, 21’inci yüzyılın en büyük can kaybı olacağını, binlerce kişinin gidecek yeri kalmayacağını öngörmüştür.
 
İdlib’e YPG desteği
 
Ancak bu makale korkunç başka bir gelişmeyi atlıyor. Esed’in saldırılar yapan müttefikleri ABD tarafından destekleniyor. Yeni haberler, Suriye’de faaliyet gösteren ve ABD’lilerin ödediği vergilerle alınan silah ve yardımların ulaştırıldığı terör örgütü YPG’nin, Esed ile ittifakını geliştirdiğini ve temmuz ayında (Esed ve YPG/PKK arasında) yapılan anlaşmanın bir parçası olarak Esed’in İdlib’i muhaliflerden geri almasına yardım etmek için destek gönderdiğini gösteriyor.
 
PKK’nın Suriye kolu
 
Bu ittifak, YPG’nin başını çektiği SDGi’nin yöneticilerinin yeni Suriye’de kendilerine yer oluşturmak amacıyla Suriye rejimi ile resmi görüşmeler yaptığından beri daha da derinleşmiştir. YPG, Türkiye’de 30 yıldan uzun süredir terör saldırıları düzenleyen PKK’nın Suriye koludur. Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği, PKK’yı terör örgütü ilan etmiştir. Türkiye sınırının birkaç kilometre ötesinde YPG kuvvetlerinin Suriye’de faaliyet göstermesinin savunulacak hiçbir tarafı yoktur. Washington için bölgede gerçek müttefikinin kim olduğunu değerlendirme zamanı gelmiştir.”

ETİKETLER