ABD'nin Suudi Arabistan'a nükleer reaktör satacağı iddiası

03 Mart 2019 Pazar - 10:55 | Son Güncelleme : 03 03 2019 - 10:55

New York Times gazetesi, Donald Trump yönetiminin, Suudi Arabistan'a nükleer silah yapımında kullanılabilecek nükleer reaktör satma planının olduğunu iddia etti.


Gazetede Nicholas Kristof imzasıyla yayımlanan haberde, ABD Başkanı  Donald Trump'ın başdanışmanı Jared Kushner'in Suudi Arabistan ziyaretinde Veliaht  Prens Muhammed bin Selman ile Suudi nükleer programı ve Amerikan yardımını  görüşmüş olabileceği belirtildi.
 
Kuzey Kore ve İran'ın nükleer silahlardan arınmasını isteyen Trump  yönetiminin Suudi Arabistan'a nükleer silahlanma konusunda yardım ediyor  olabileceği ifade edilen haberde, Trump yönetiminin Suudi Arabistan'a nükleer  silah yapımında kullanılabilecek nükleer reaktörler satma planının olduğu öne  sürüldü.
 
Haberde, Trump'ın damadı Kushner'in ailesinin Manhattan'da 666 Fifth  Avenue isimli oldukça pahalı bir mülk yüzünden emlak işinin sallantıda olduğu  ancak geçen ağustos ayında Suudi Arabistan'a reaktörler satmaya çalışan ve  nükleer servis işiyle de uğraşan Brookfield Varlık Yönetimi tarafından 1,1 milyar  dolar ödenerek kurtarıldığı belirtildi.
 
Suudi Arabistan'a nükleer reaktörler satma planının aralarında eski  Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in de bulunduğu bir grup emekli ulusal  güvenlik yetkililerince ortaya atıldığı öne sürülen haberde, önce Suudi  Arabistan'da 40 nükleer santral oluşturulması kararı alındığı ancak şimdilik  sadece iki nükleer santral ile başlanmasının planlandığı kaydedildi.
 
Suudi Arabistan'ın nükleer santralleri elektrik üretimi için  istediğini iddia ettiği belirtilen haberde, Suudi yönetimi yurt dışından daha  ucuza almak yerine kendi nükleer yakıtını üretmekte ısrar etse de nükleer yakıt  üretmenin ''haydut'' ülkelerin gizli nükleer programları için bir yol olduğu  ileri sürüldü.