ABD'nin skandal yaptırım kararına Türkiye'den sert tepki

AA |  01 Ağustos 2018 Çarşamba - 23:08 | Son Güncelleme : 02 08 2018 - 11:39

Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Türk bakanlara yaptırım kararına tepki göstererek, "ABD Hazine Bakanlığının ülkemizle ilgili olarak açıkladığı yaptırım kararını şiddetle protesto ediyoruz." ifadesini kullandı.


Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD Hazine Bakanlığının Türkiye  ilgili olarak açıkladığı yaptırım kararının şiddetle protesto edildiği  bildirildi.
 
"İki sayın bakanımızı hedef alan söz konusu karar ne devlet  ciddiyetiyle bağdaşmakta ne de hukuk ve adalet kavramlarıyla izah  edilebilmektedir." ifadesine yer verilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
 
"Hukuk sistemimize saygısızca müdahale niteliği taşıyan bu kararın ABD  ile ilişkilerimizin  özüne aykırı olduğuna ve iki ülke arasındaki sorunların  çözümü yönünde sürdürülen yapıcı çabalara büyük zarar vereceğine kuşku yoktur.  ABD yönetimini bu yanlış karardan geri dönmeye çağırıyoruz. Hiçbir amaca hizmet  etmeyecek söz konusu saldırgan tutumun karşılığı gecikmeksizin aynıyla  verilecektir."
 
 
 
Beyaz Saray'dan Türk yargısına müdahale eden yaptırım açıklaması
 
Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Türkiye'de yargılanmasına devam  edilen Amerikalı Papaz Andrew Brunson'ın serbest bırakılmamasını gerekçe  göstererek Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ile  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya  ABD'nin yaptırım getireceğini açıklamıştı.
 
Sanders, "Başkanın talimatıyla Hazine Bakanlığı, Papaz Brunson'ın  tutuklanması ve hapsedilmesinde rol oynayan Türk İçişleri ve Adalet bakanlarına  yaptırım getiriyor." ifadelerini kullanmıştı.
 
Sanders, söz konusu iki bakanın ABD'de bulunan olası mal varlıklarının  da bloke edileceğini ifade etmişti.
 
ABD Hazine Bakanlığı da yazılı açıklamasında, Gül ve Soylu'nun,  "Brunson'ın tutuklu olmasında rol oynayan kurumları yönettikleri için" yaptırım  listesine alındığını bildirmişti.
 
ABD kanunlarına göre yaptırım listesine alınan kişilerin ABD'deki  muhtemel mal varlıkları dondurulurken, Amerikalılarla ticari ilişki kurması da  yasaklanıyor.
 
 
Brunson hakkındaki iddianameden
 
Terör örgütleri FETÖ ve PKK adına 9 Aralık 2016'da suç işlediği  iddiasıyla tutuklanan ABD'li Papaz Brunson hakkında İzmir Cumhuriyet Savcısı  Berkant Karakaya tarafından hazırlanan iddianamede, Brunson'ın din adamı  görüntüsü altında söz konusu terör örgütleri adına suç işlediği ve genel  stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını  bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı belirtilmişti.
 
Brunson'ın FETÖ'nün üst düzey mensupları ile kod isimlerini bilerek  görüştüğü, bu kapsamda örgütün sözde eski Ege bölgesi imamı ve firari Bekir Baz  ve yardımcısı Murat Safa ile hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olmak"  suçlamasından dava açılan tutuklu sanık Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi  Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia  edilmişti.
 
Brunson'ın ABD'li bir askere gönderdiği 15 Temmuz 2016'daki darbe  girişiminin başarısız olmasından üzüntü duyduğuna ilişkin mesaj içeriklerine yer  verilen iddianamede, cep telefonundaki "Türkleri sallayacak bazı olayları  bekliyorduk. İsa'ya dönmek için gerekli koşullar oluştu. Darbe teşebbüsü bir  şoktu. Birçok Türk geçmişte de olduğu gibi askeriyeye güvendi ancak bu sefer çok  geçti. Ve darbe teşebbüsünden sonra bu başka bir sallama. Sanırım olaylar daha da  kötüye gidecek. Sonunda biz kazanacağız." mesajı da dosyaya eklenmişti.
 
Teknik incelemede de sanık Brunson'ın, görüşmediğini öne sürdüğü  FETÖ'nün sözde Ege bölge imamı firari sanık Bekir Baz ile birbirlerine çok yakın  yerde 293 kez GSM sinyali de tespit edilmişti.
 
 
 

 

 

ETİKETLER