ABD'nin Kudüs kararına Türkiye'den peş peşe sert tepkiler!

14 Mayıs 2018 Pazartesi - 15:04 | Son Güncelleme : 14 05 2018 - 16:26

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, ABD'nin elçiliğini Kudüs'e taşıması kararını değerlendirdi. Bozdağ konuyla ile ilgili 'Bölgedeki çatışmaları daha da arttıracak. Bu katliamdan İsrail hükümeti kadar ABD yönetimi de sorumludur.' açıklamasını yaptı.
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da İsrail askerlerinin Filistinlileri öldürmesiyle ilgili "bugünkü katliamı kınamak yetmez, artık ortak adımlar atmak gerekiyor." dedi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: "İsrail’in işgal altındaki Filistin'de şehit ettiği her bir Filistinli, İsrail’in utanç duvarına eklenen yeni bir cinayet, yeni bir lekedir." dedi.


Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü  İbrahim Kalın, "Bugün İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında şehit  ettiği her bir Filistinli, İsrail’in utanç duvarına eklenen yeni bir cinayet,  yeni bir lekedir." ifadesini kullandı. 
 
Kalın, sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabından, "Bugün  İsrail’in işgal altındaki Filistin topraklarında şehit ettiği her bir Filistinli,  İsrail’in utanç duvarına eklenen yeni bir cinayet, yeni bir lekedir. Dünyanın bu  sistematik yok etme barbarlığı karşısındaki sessizliği de ayrı bir utanç  tablosudur." paylaşımında bulundu.
 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının var olan huzursuzluğu, güvensizliği,  istikrarsızlığı, kriz ve çatışmaları daha da artıracağını bildirdi. 
 
Bozdağ, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Kudüs'ün Miraç  Mucizesi'nin şahidi, Müslümanların ilk kıblesi, Hz. Muhammed'in ziyaretini  tavsiye ettiği üç mescidden Mescid-i Aksa'nın bulunduğu şehir ve Filistin  Devleti'nin başkenti olduğunu belirtti.
 
Kudüs'ün Müslümanların şanlı tarihinin şahidi olduğunu ifade eden  Bozdağ, şu değerlendirmede bulundu:
 
"Kudüs, üç ilahi dinin de değer verdiği kutlu şehirdir. Tarihe,  uluslarası hukuka, uluslararası anlaşmalara ve Birleşmiş Milletler Güvenlik  Konseyi (BMGK) kararlarına göre de Kudüs, Filistin Devletinin tartışmasız  başkentidir. İsrail'in Kudüs'ü haksız işgali ile ABD'nin imzaladığı anlaşma ve  BMGK kararları hilafına, büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması; Kudüs'ün kudsiyetini,  tarihi statüsünü, uluslarası hukuku, uluslararası anlaşmaları ve BMGK kararlarını  değiştirmez/değiştiremez, haksız işgali haklı kılmaz. ABD'nin İsrail  büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması, bölgeye, huzur, güven, barış ve istikrar  getirmeyecektir. Var olan huzursuzluğu, güvensizliği, istikrarsızlığı, krizleri  ve çatışmaları daha da artıracaktır ve öngörülmeyen pek çok olumsuzluğu da  tetikleyecektir."
 
 
"Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak"
 
Bugün çıkan olaylarda İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu çok  sayıda Filistinlinin hayatını kaybettiğine, yüzlerce Filistinli de yaralandığına  dikkati çeken Bozdağ, şu ifadeleri kullandı:
 
"Hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar  diliyoruz. Bu katliamlardan dolayı İsrail'i ve aldığı haksız/hukuksuz kararla bu  hadiselere ve ölümlere neden olan ABD yönetimini kınıyorum. Kudüs'ün tarihi,  manevi ve akdi statüsü, oldu bittiyle değişmez/değiştirilemez. Bu katliamdan,  İsrail hükümeti kadar ABD yönetimi de sorumludur. ABD yönetiminin büyükelçiliğini  Kudüs'e taşıması, bölgedeki barış ihtimalini yok etmiştir, bölgede daha nice  insanın can kaybına ve yaralanmasına, bölgede yıkıma ve felakete neden olacak  fitili ateşlemiştir. Filistin ve Kudüs davasında, artık hiçbir şey eskisi gibi  olmayacaktır. ABD/İsrail ne yaparsa yapsın, hangi adımı atarsa atsın, yaptıkları  ile attıkları adımlar, Türkiye için yok hükmündedir. ABD'nin ve İsrail'in oldu  bitti kararları ve adımları, Kudüs'ün tarihi statüsünü, mukaddes şehir vasfını,  uluslarası hukuk, anlaşma ve kararlarla sabit halini yok edemez."
 
"ABD, kendini yalnızlaştırmaya devam ediyor"
 
Bozdağ, Kudüs'ün eninde sonunda tam özgürlüğüne kavuşacağını  belirterek, ABD ve İsrail'in eninde sonunda Kudüs'ü gerçek sahiplerine bırakmak  mecburiyetinde kalacağını vurguladı.
 
Haksızlıklar ve yanlışlıkların ABD ve İsrail'e kalıcı bir şey  kazandırmayacağının, kaçınılmaz son olan Kudüs'ün kurtuluşunu hızlandırıcağının  altını çizen Bekir Bozdağ, şunları kaydetti:
 
"ABD, yanlış politika ve kararlarla kendini yalnızlaştırmaya devam  ediyor. ABD'yi sadece terör örgütlerinin ve halka dayanmayan yönetimlerin  müttefiki haline getirmek, bütün halkları ve halka dayanan yönetimleri  kaybetmektir. Bu, ABD'yi yalnızlaştırır, uzun vadede ABD'ye kaybettirir. Türkiye,  doğruyu yapmaya ve hak bildiği yolda dosdoğru yürümeye devam edecektir. Kudüs ve  Filistin konusunda, tüm dünya sussa da Türkiye susmayacaktır. Kudüs konusundaki  oldu bittiyi herkes kabul etse de Türkiye kabul etmeyecektir. Türkiye, Filistin  ve Kudüs davasının daimi müdafisidir."
 

ÇAVUŞOĞLU: İSRAİL GÜÇLERİNİ LANETLİYORUM, BU BİR KATLİAM

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gazze'deki Kudüs protestosunda yaşanan can kayıplarıyla ilgili konuştu. Çavuşoğlu, İsrail'in tutumunu 'devlet terörü' olarak tanımlarken, yaşananlar için 'katliam' ifadesini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, A Haber'de Kudüs'te yaşananlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

" İsrail güçlerini ve İsrail hükümetini lanetliyorum. Burada bir katliam var. Bunun sebebi ABD'nin tüm dünyaya rağmen, ben karar aldım yaparım anlayışıyla attığı adımlar. ABD, hukuk dışı bir şekilde Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıdı. Uluslararası hukukun temel ilkelerini ve tarihsel gerçekleri hiçe saydılar. Bu ABD'nin inandırıcılığı ve itibarına da zarar verdi.

Avrupa Birliği'nin bu konuda bizimle aynı düşündüğünü biliyoruz. Fakat aynı düşünmek yetmez, bir an önce adımlar atılmalı. Ve ABD'nin aldığı karara karşı güçlü bir şekilde durmak gerekiyor. ABD bu karar sonrasında birçok ülkeyi tehdit etti.

 

Herkes sussa biz susmayız. Filistin davasının savunucusu olacağız.

 

Filistinliler bomba atmıyor, roket atmıyor. Sivil bir şekilde yürüyorlar. Burada bir devlet terörü var. Şu anda 37 şehidimiz var, bu sayı da artabilir. Bu bununla da sınırlı kalmayabilir. Bu yanlışlara devam edilirse, korkarım ki bölge felakete doğru sürüklenebilir. Emareler de bunu gösteriyor."

 

ETİKETLER