ABD'nin İran yaptırımı muafiyeti kararına Türkiye'den sert tepki

22 Nisan 2019 Pazartesi - 17:53 | Son Güncelleme : 22 04 2019 - 18:07

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,"Tek taraflı yaptırımları ve komşularımızla nasıl ilişki kuracağımız konusundaki dayatmaları kabul etmiyoruz" dedi.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,  ABD yönetiminin, daha önce İran petrol  yaptırımlarından muaf tutulan 8 ülkeye yeni muafiyet hakkı verilmeyeceğini  açıklamasının ardından Twitter hesabından paylaşımda bulundu.
 Çavuşoğlu paylaşımında, "ABD’nin İran'dan petrol ithali yasağına  getirilen muafiyetlere son vermesi bölgesel barış ve istikrara hizmet etmeyecek  ve İran halkına zarar verecek. Tek taraflı yaptırımları ve komşularımızla nasıl  ilişki kuracağımız konusundaki dayatmaları kabul etmiyoruz." ifadelerini  kullandı.
  
 
Beyaz Saray, daha önce İran petrol yaptırımlarından muaf tutulan 8  ülkeye yeni muafiyet hakkı verilmeyeceğini açıklamıştı. Açıklamada, ABD, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin  (BAE) ortak şekilde küresel enerji piyasalarına tedarik konusunda güvence  verdikleri kaydedilerek, "İran petrolü piyasadan çekildikten sonra da küresel  talebin karşılanacağını garanti etmek üzere bu vakitli adımı atma konusunda  mutabık kaldık." değerlendirmesine yer verilmişti.
 
    
 

ETİKETLER