ABD'nin dünyayı şaşkına çeviren kararı sonrası peş peşe açıklamalar geldi!

AA/İHA |  02 Şubat 2019 Cumartesi - 7:17 | Son Güncelleme : 02 02 2019 - 7:31

ABD Başkanı Donald Trump, ülkesinin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler (INF) Anlaşması'ndan çekilmesini, "Rusya'nın uzun zamandır süren ihlallerine" bağlayarak Moskova'yı suçladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova ABD’nin Rusya’nın ihlalleri gerekçesi ile ABD’nin Kısa ve Orta Menzilli Füze Anlaşması’ndan (INF) çıkması hakkında, “Tweetleriniz dışında herhangi bir delil sunabilir misiniz?”dedi.


ABD Başkanı Donald Trump dünyada şok etkisi yapan karar ile ilgili açıklama yaptı. Trump, yaptığı yazılı açıklama ile ABD'nin, INF Anlaşması'ndan  çekilmesine açıklık getirdi.Donald Trump, açıklamasında, "Müttefiklerimize ve dışarıdaki  birliklerimize doğrudan tehdit teşkil eden füze sistemlerini gizlice geliştiren  Rusya, çok uzun zamandır Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'nı ihlal  ediyor ve bu durum cezasız kalıyordu." değerlendirmesinde bulundu.
 
ABD, 6 AY SONUNDA TAMAMEN AYRILMIŞ OLACAK
 
ABD'nin, 2 Şubat'tan itibaren INF Anlaşması kapsamındaki  yükümlülüklerini artık yerine getirmeyeceğini vurgulayan Trump, Rusya'nın  yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde 6 aylık sürecin sonunda anlaşmadan  tamamen ayrılmış olacaklarını belirtti."Tüm NATO müttefiklerimiz bu konuda bizi desteklemektedir. Çünkü  onlar, Rusya'nın ihlallerinin meydana getirdiği tehdidi anlıyorlar." ifadesini  kullanan Trump, ABD'nin 30 yılı aşkın süredir anlaşmaya uyduğunu, fakat artık  Rusya'nın sorumluluğunu yerine getirmemesine katlanmayacaklarını kaydetti.
 
Trump, açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:"Bu anlaşmayla ya da diğer anlaşmalarla bağlı dünyadaki tek ülke  olamayız. Kendi askeri seçeneklerimizi geliştirmek üzere ilerleyeceğiz ve  Rusya'nın, kanunsuz uygulamalarından herhangi bir askeri avantaj sağlamasına  karşı çıkmak için NATO'daki ve diğer müttefiklerimizle birlikte çalışacağız."
 
Nükleer silahların etkili şekilde kontrolü konusunda ilgili tüm  ülkelerin üzerine düşen yükümlülüğü yerine getirmesi gerektiğini belirten Trump,  "Bu kriterleri yerine getiren silah kontrol müzakerelerini yapmak üzere Rusya ile  temas kurmaya hazırız. Daha da önemlisi bu gerçekleşirse belki de tarihte ilk kez  (Rusya ile) ekonomik, ticari, siyasi ve askeri düzeyde olumlu ilişkiler  geliştirebiliriz. Bu, hem Rusya ve ABD için fantastik, hem de dünyanın kalanı  için harika bir şey olurdu." görüşünü dile getirdi.
 
RUSYA'DAN SERT YANIT!
 
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD’nin INF’den çekilme kararı hakkında açıklama yaptı. Rusya Devlet Kanalı Russia 1 kanalına konuşan Zaharova, ABD’nin Rusya’nın ihlalleri gerekçesi ile anlaşmadan çıktığını duyurmasına sert tepki gösterdi. Bahsi geçen ihlaller hakkında hiçbir kanıtın olmadığını belirten Zaharova, ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik, “Bunun nasıl yapıldığı, ihlalin nasıl gerçekleştiği konusunda tweetleriniz dışında herhangi bir delil sunabilir misiniz?” dedi. Zaharova Rusya’nın anlaşmayı ihlal etmediğini vurgulayarak, “Tek bir delil, tek bir uydu görüntüsü, tek bir sızıntı, tek bir tanıklık yok" dedi. 
Açıklamalarının devamında ABD ile diyaloğa devam etmek istediklerini de belirten Zaharova, “ABD’nin Rusya’yı INF konusunda yalancılıkla suçlamasına şaşırıyoruz. Bu durumda, ‘bize sormak istediğiniz bir şey var mı?' diyoruz. Yanıtları, ‘Soru yok, her şeyi imha edin' şeklinde” ifadelerini kullandı. 
 
 
ORTA MENZİLLİ NÜKLEER KUVVET ANLAŞMASI NEDİR?
 
ABD Başkanı Ronald Reagan ve Sovyetler Birliği lideri Mihail Gorbaçov  tarafından 1987 yılında imzalanan anlaşma, karadan havaya atılabilen ve 500 ile 5  bin 500 kilometre arasında orta menzilli nükleer füzelerin yasaklanmasını  öngörüyor. Anlaşma, denizden ateşlenen füzeleri kapsamıyor.
INF Anlaşması, nükleer silahlı füzeleri 30 yılı aşkın süredir Avrupa  topraklarından uzak tutuyordu. Anlaşmanın ana amacı, Doğu ve Batı Almanya'daki  kamplaşma döneminde Avrupa'da nükleer savaş riskini azaltmaya yönelikti. Nükleer  savaş tehdidini ortadan kaldırmayı hedefleyen anlaşma kapsamında, 4 yılda  yaklaşık 2 bin 700 füze imha edilmişti.
 
Anlaşmanın bozulması halinde, ABD'nin, NATO müttefiklerini zorlayacağı  ve şubat ayından sonra füzelerini yeniden Avrupa topraklarına konuşlandıracağı  ihtimali üzerinde duruluyor.Bu bağlamda, yeni füze yapımı zaman alacağından ABD cephaneliğindeki  mevcut ve karadan fırlatmaya daha hızlı uyarlanabilecek orta menzilli silahların  kullanılacağı belirtiliyor.
 
ABD yönetimi, Rusya'nın, Rusya yönetimi ise ABD'nin INF Anlaşması'nı  ihlal ettiğini savunuyordu.
ABD yönetimi, NATO tarafından SSC-8 olarak adlandırılan Rusya'nın yeni  orta menzilli Novator 9M729 füzesinin anlaşmayı ihlal ettiğini ileri sürerken,  Moskova yönetimi de ABD'yi, Romanya ve Polonya'da Aegis füze savunma sistemi  konuşlandırarak, INF Anlaşması'nı ihlal etmekle suçluyordu.
 
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Aralık 2018'de Brüksel'de yapılan  NATO Dışişleri Bakanları toplantısında, Rusya'ya INF Anlaşması'na uyması için 60  günlük süre verdiklerini açıklamıştı. ABD'nin verdiği süre bugün itibarıyla  doldu. ABD, 6  aylık sürede anlaşmadan tamamen çekilmiş olacak.
 

ETİKETLER

ABD Trump INF Rusya Zaharova