ABD'nin ardından İsrail de F-35 uçuşlarını durdurdu

AA |  11 Ekim 2018 Perşembe - 23:01 | Son Güncelleme : 11 10 2018 - 23:04

ABD'nin tüm F-35 savaş uçaklarının uçuşunu askıya almasının ardından İsrail de elindeki aynı tipteki uçakların uçuşlarını durdurma kararı aldı.


İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, "İsrail Hava  Kuvvetlerinin tüm testler tamamlanıncaya kadar elindeki F-35I tipi savaş  uçaklarının uçuşlarını askıya aldığı" duyuruldu.
 
ABD'nin Güney Carolina eyaletinde 28 Eylül'de  düşen savaş uçağının  F-35B tipi olduğuna işaret edilen açıklamada, İsrail'in elindekilerin ise F-35I  olduğu hatırlatıldı.
 
İsrail Hava Kuvvetleri envanterindeki F-35I tipi uçaklarda şimdiye  kadar herhangi bir teknik arıza rapor edilmediği ifade edilirken, yapılacak  testlerin günlerce sürebileceği kaydedildi.
 
Açıklamada ayrıca, İsrail ordusunun herhangi bir operasyonda ihtiyaç  duyması halinde F-35'lerin tam kapasiteyle göreve hazır olduğu belirtildi.
 
ABD Savunma Bakanlığı, geçen ay Güney Carolina eyaletinde bir F-35B  tipi savaş uçağının düşmesi sonrası bugün dünya genelinde tüm F-35 uçuşlarını  durdurma kararı almıştı.
 
ABD'den 50 adet F-35 sipariş eden İsrail, şimdiye kadar 12 tanesini  teslim aldı.
 
İsrail ordusu mayıs ayında yaptığı açıklamada, elindeki F-35 savaş  uçaklarını iki kez iki farklı hedefe yönelik saldırılarda kullandığını duyurmuş  ve İsrail'in F-35'leri ilk kez bir operasyonda kullanan ülke olduğunu ifade  etmişti.
 
 
F-35B uçaklarında birçok teknik arıza söz konusu
 
ABD'nin Güney Carolina eyaletinde bulunan Deniz Piyadelerine ait  Beaufort Hava Üssü'nden kalkan bir F-35B uçağı, 28 Eylül'de üsse 8 kilometre  mesafede iken düşmüştü.
 
Bunun F-35 uçaklarının ilk kazası olduğu belirtilirken dikey kalkış ve  iniş yapabilen F-35B uçaklarında birçok teknik arızanın söz konusu olduğuna  dikkat çekiliyor.
 
Ekim 2016'da yine aynı üsten havalanan bir F-35B'nin motorunda yangın  çıkmış ve pilot üsse zorunlu iniş yaparak düşmekten son anda kurtulmuştu.
 
ABD ordusuna ait F-35B savaş uçağı geçen ay ilk kez Afganistan'da bir  Taliban hedefine yönelik hava saldırısında kullanılmıştı.
 

ETİKETLER