ABD Meksika ile ticaret müzakerelerinde anlaştı

AA |  27 Ağustos 2018 Pazartesi - 19:01 | Son Güncelleme : 27 08 2018 - 19:58

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika ile ticaret müzakerelerinde anlaşmaya varıldığını açıkladı.


ABD  Başkanı Donald Trump, Oval Ofis'te Meksika Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto ile  telefon üzerinden bir basın toplantısı düzenledi.
 
 Yürürlüğe 1994'te giren ve ABD, Meksika, Kanada'nın üyesi olduğu Kuzey  Amerika Serbest Ticaret Anlaşmasının (NAFTA) adının değiştirileceğini belirten  Trump, yeni anlaşmanın adının "ABD-Meksika ticaret anlaşması" olacağı bilgisini  verdi.
 
Trump, NAFTA'nın kötü bir çağrışımının olduğunu ve ABD'ye yıllardır  zarar verdiğini savunarak, "Şu an yürürlükte olan anlaşmayı (NAFTA) kaldıracağım  ve ABD-Meksika anlaşması yürürlüğe girecek." ifadesini kullandı.
 
"Bu yapılan en büyük ticaret anlaşması olabilir." yorumunu yapan  Trump, Kanada ile de ticaret müzakerelerinin kısa süre içinde başlayacağını  duyurdu.
 
Trump, ülkesiyle Kanada arasındaki ticaret müzakerelerinin kısa süre  içinde başlayacağını aktarırken, Kanada ile ayrı bir anlaşma yapılabileceğini  veya Kanada'nın ABD-Meksika arasındaki anlaşmaya katılabileceğini söyledi.
 
Öte yandan, Kanada'nın ABD'den ithal ettiği süt ürünlerinin bazılarına  yüzde 300'e varan gümrük vergisi uyguladığına dikkati çeken Trump, "En kolayı  Kanada'nın otomobillerine gümrük tarifesi uygularız ama önce onlara bir şans  vereceğiz." dedi.
 
Meksika Devlet Başkanı Nieto ise NAFTA'yı modernize etmek ve yenilemek  için ABD ile aylardır çalışıldığını vurgulayarak, "Umarım Kanada da yeni  anlaşmanın bir parçası olabilir." şeklinde konuştu.
 
ABD ile Meksika arasında ticaret anlaşmasına varıldığının  açıklanmasının ardından New York borsasında endeksler ralli yaparken, günlük  kazançları yaklaşık yüzde 1'e ulaştı.
 
TSİ 19.10'da Dow Jones Sanayi Endeksi yüzde 1,03 kazançla 26.055  puandan işlem gördü. Standard & Poor's 500 Endeksi yüzde 0,76 artışla 2.896  puana, Nasdaq Teknoloji Endeksi yüzde 0,93 yükselişle 8,020 puana ulaşırken, her  iki endeks rekor seviyeye tırmandı.
 
Zamana karşı yarış
 
Amerikan yasalarına göre, ABD ile Meksika arasındaki yeni anlaşmanın  yürürlüğe girebilmesi için Trump'ın Kongre'ye en az 90 gün önceden yeni bir  ticaret anlaşması yaptığını haber vermesi gerekiyor.
 
Yeni Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador'un 1 Aralık'ta  göreve başlayacağı göz önüne alındığında, şu anki Meksika Başkanı Nieto'nun yeni  anlaşmayı bu tarihten önce onaylaması bekleniyor.
 
Bu durumda, Kanada'nın da dahil olarak her 3 ülkeyi kapsaması  amaçlanan yeni anlaşmanın ABD Kongresine zamanında yollanabilmesi için Trump'ın  Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile en geç cuma günü ticaret konularında  anlaşmaya varması gerekiyor.
 
Uzmanlar, 5 iş günü içinde ABD ile Kanada arasındaki ticaret  anlaşmazlıklarının çözümünün zor olduğunun altını çizdi, iki ülkenin ticaret  müzakerelerinin aylarca sürebileceğine dikkati çekiyor.
 
Bu durumda, ABD'nin Meksika ile yaptığı ticaret anlaşmasına benzer  ikili bir anlaşmayı Kanada ile yapması öngörülüyor.
 
ABD, Meksika ve Kanada'nın birbirleriyle olan yıllık ticaret hacmi  yaklaşık 1 trilyon doları buluyor.
 
  

ETİKETLER