ABD Maslahatgüzarı Kosnet: YPG'nin durumu anladığını düşünüyorum

02 Temmuz 2018 Pazartesi - 21:12 | Son Güncelleme : 03 07 2018 - 1:04

ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Philip Kosnet, "YPG'nin durumu anladığını düşünüyorum. Trump, Türkiye'ye yüksek profilli bir büyükelçi atamak istiyor" açıklamasında bulundu.


ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Philip  Kosnett, Türkiye-ABD ilişkilerinin yeniden inşasının önemli bir öncelik olduğuna  dair ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan çok güçlü  sinyaller olduğunu vurgulayarak, "İki ülke hükümeti, Münbiç'teki güvenlik ve  yönetimin yerel halka teslim edildiğine, yerel halkın kendi güvenlik ve  gelecekleri için söz hakkı olduğuna emin olmak için geçiş sürecinde askeri ve  diplomatik kanallardan çok yakın çalışıyor." değerlendirmesinde bulundu. 
 
Kosnett, ABD'nin bağımsızlığının 242. yıl dönümü dolayısıyla verilen  resepsiyonda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.
 
Her iki hükümetin ve ulusun, ilişkileri yeniden inşa etmekten yana  olduğunun altını çizen Kosnett, iki ülkenin önünde sıkı çalışma gerektiren birçok  konu olsa da ilişkilerin geleceğine dair çok olumlu düşünceler içinde bulunduğunu  söyledi.
 
Kosnett, "En tepeden, Başkan Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan  Türk-Amerikan ilişkilerinin yeniden inşasının önemli bir öncelik olduğu konusunda  çok güçlü sinyaller var. " dedi.
 
  
"Trump Türkiye'ye yüksek profilli büyükelçi atamak istiyor"
 
ABD'nin yeni Türkiye Büyükelçisinin kim olacağına ilişkin bir soruya  Kosnett, "Birçok isim, birçok söylenti oldu. Ancak Beyaz Saray açıklamadıkça  resmi bir şey yok. Başkan Trump'ın Türkiye'ye yüksek profilli bir büyükelçi  atamak istediğine eminim." yanıtını verdi.
 
Kosnett, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Kongresi üyeleri arasında  Ankara'daki görüşmede 18 Temmuz'da duruşması olan ABD uyruklu papaz Andrew Craig  Brunson'ın durumuna ilişkin neler görüşüldüğüne ilişkin bir soru üzerine şunları  kaydetti:
 
"Detay veremem, ancak şunu söyleyebilirim ki bu konuda Kongre'de  Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında bir birlik var. Aynı birlik, Kongre ve  yönetim arasında da var. Türkiye ve ABD ilişkilerinin ilerletilmesi için sadece  Rahip Brunson'ın değil, OHAL kapsamında adil olmayan bir şekilde tutuklanmış  diğer ABD vatandaşlarının ve ABD misyonlarındaki yerel personel Türk  vatandaşlarının durumunu da çözüme kavuşturmaya ihtiyacımız var."
 
  "Askeri ve diplomatik kanallardan çok yakın çalışıyoruz"
 
Türkiye ve ABD arasındaki ilerleme kaydedilen konular olduğunu aktaran  Kosnett, "İki hükümetin Suriye'nin kuzeyinde Münbiç'ten başlayarak kurduğu yeni  güvenlik düzenlemeleri ilişkilere daha fazla olumlu bir hava kattı." diye  konuştu.
 
Kosnett, Türkiye'nin, ABD'nin YPG'den silahları teslim almasını  istediği hatırlatılarak, bu konuda ne düşündüğüne ilişkin bir soruya, şöyle yanıt  verdi:
 
"İki ülke hükümeti, Münbiç'teki güvenlik ve yönetimin yerel halka  teslim edildiğine, yerel halkın kendi güvenlik ve gelecekleri için söz hakkı  olduğuna emin olmak için geçiş sürecinde askeri ve diplomatik kanallardan çok  yakın çalışıyor. Türk ve ABD ordusunun oradaki güvenlik düzenlemeleri için çok  yakın çalıştığını görüyoruz. Bunun detaylarını paylaşmamın çabalarımıza bir  faydası olmayacaktır ancak şunu söyleyebilirim, YPG durumu anladı ve bu yeni  düzenlemelere dönük iş birliği yapacağını taahhüt ettiğini de açıkladı. Hep  birlikte ne olacağını göreceğiz. İki ülkenin askerlerinin Kuzey Suriye'de  konuşlanmasının sebebi, kendi vatandaşlarını ve tüm Suriye vatandaşlarını terörün  tüm tezahüründen korumak."
 
ABD'nin İncirlik'teki varlığına ilişkin bir soru üzerine Kosnett,  İncirlik'teki ABD ve NATO varlığının iki ülkenin güvenliği için çok önemli  olduğunu söyledi.
 

ETİKETLER