ABD'li yıldızlardan Trump'a tepki

AA |  29 Ocak 2017 Pazar - 23:18 | Son Güncelleme : 29 01 2017 - 23:25

Amerikalı bazı ünlü kişi ve kuruluşlar, ABD Başkanı Trump'ın 7 Müslüman ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişini yasaklama kararına tepki gösterdi


ABD'de bazı ünlü kişi ve kuruluşlar, Başkan Donald  Trump'ın Müslüman 7 ülke vatandaşlarının ülkeye girişini engelleyen başkanlık  kararnamesine tepki gösterdi. 
 
ABD'de Başkan Trump'ın mülteciler dahil, İran, Irak, Suriye, Libya,  Yemen, Somali ve Sudan vatandaşlarının ülkeye girişini engelleyen başkanlık  kararnamesi ile kararın ardından ABD genelindeki hava alanlarında bu ülkelerden  çok sayıda kişinin gözaltına alınmasına tepkiler devam ediyor.
 
Trump'ın kararını protesto edenlerin arasında sivil toplum kuruluşları  ile Apple, Facebook, Google, Uber ve Lyft gibi firmalarının yanı sıra çok sayıda  Amerikalı yıldız da yer alıyor. Yıldız isimler sosyal paylaşım platformu Twitter  üzerinden Trump'a tepki gösterdi.
 
Siyahi yapımcı ve yazar Russel Simmons mesajında "Onlarca yıl dini  tolerans için çalıştım. Müslüman yasağı bu ülkenin üzerine kurulduğu her şeye  karşı. Utanç verici." ifadesini kullandı.
 
Şov yıldızı Kim Kardashian West de Amerikalıların en fazla başka bir  Amerikalı tarafından öldürüldüğünü gösteren bir istatistiki bilgiyi paylaştı.
 
"Amerika gözlerimizin önünde harabeye döndü" ifadesini kullanan  şarkıcı Rihanna da "iğrendim" paylaşımında bulundu.
 
Yönetmen Michael Moore, şarkıcı Miley Ray Cyrus ve sinema oyuncusu  Kerry Washington, Trump'ın kararına karşı çıkan diğer isimler arasında bulunuyor.
 
Kararnameyle mücadele eden kuruluşlara yardım kampanyası
 
Öte yandan müzisyenler Sia, Grimes ve Shark karara karşı mücadele eden  sivil toplum kuruluşu Amerikan Sivil Özgürlükler Birliğine (ACLU) ve ülkedeki en  büyük Müslüman sivil toplum kuruluşu Amerikan-İslam İlişkileri Konseyine (CAIR)  para yardımı kampanyası başlattı.
 
Mobil taksi uygulaması Lyft, Trump'ın ilgili kararı nedeniyle Beyaz  Saray'a dava açan ACLU'ya 1 milyon dolar bağışta bulundu.
 
Herhangi bir partiye yakınlığı olmayan ve kar amacı gütmeyen ACLU,  ABD'de bulunan herkesin hiçbir ayrım yapmadan bireysel haklarının korunması için  hukuki mücadeleleri biliniyor.
 
Trump'a kızdı 20 yıllık projesini iptal etti
 
Sanatçı Christo da Trump'ın göçmen ve Müslüman karşıtı kararnamesinin  ardından 20 yıldır üzeride çalıştığı yerleştirme sanatı projesini iptal etti.  Colorado eyaletinden geçen Arkansas Nehri üzerini kilometrelerce uzunluğundaki  kumaş parçasıyla kapatmayı planlayan Christo, çalışmasını Trump'ın kararına tepki  göstermek için iptal ettiğini bildirdi.