ABD'li yetkiliden Çipras'a saygısızlık uyarısı

11 Eylül 2018 Salı - 11:30 | Son Güncelleme : 11 09 2018 - 11:30

Yunan Başbakan Çipras, ABD Ticaret Bakanı'nın katıldığı bir organizasyonda Amerika milli marşı okunduğu sırada ellerini önünde birleştirince ABD'li yetkililerden uyarı aldı.


Yunanistan'ın Selanik kentindeki bir toplantıya ABD Ticaret Bakanı da davetliydi. ABD'li Bakan'ın da katıldığı milli marş seromonisinde Çipras, Washington'un yetkilileri tarafından uyarıldı.
 
ELLERİNİ BİRBİRİNDEN AYIRDI
 
Çipras'ın ABD'li Bakanı ağırladığı Selanik'te bir sempozyumda ABD heyeti ile bir araya geldi. Konuk ülkenin milli marşı olunduğu sırada ellerini üst üste koyan Çipras ABD yetkililer tarafından uyarıldı. Çipras kendisine gelen uyarıyla bir anda neye uğradığını şaşırırken, Yunan Başbakan ellerini birbirinden ayırarak saygı duruşu pozisyonuna geçti.
 
ELEŞTİRİLERİN HEDEFİ OLDU
 
ABD milli marşı okunurken, Amerikalılar ellerini kalplerine götürerek marşı okurken, etrafta bulunan yabancı liderlerden de dik durarak marşı dinlemeleri talep ediliyor.
 
Elleri üst üste atma gibi farklı hamlelerde bulunarak marşı dinleme, Amerikalılar tarafından büyük saygısızlık olarak nitelendirildi. Yunan Başbakan Çipras'ın bu durumu bilmemesi de büyük eleştiri topladı.