ABD’li papaz Brunson için kritik gün

AA/DHA |  12 Ekim 2018 Cuma - 6:52 | Son Güncelleme : 12 10 2018 - 16:10

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla hakkında 35 yıl hapis cezası istenen, tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson yargılanmak üzere Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ne götürüldü. Daha sonra İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülün Brunson davası başladı. Öğle saatlerinde verilen aranın ardından duruşma 14.00'te yeniden başladı. Duruşmada mütalaasını açıklayan savcı Brunson için adli kontrol kararlarının kaldırılmasını talep etti.


İzmir Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, Brunson evinden çıktığı  sırada yoğun güvenlik önlemi aldı.
 
Emniyet güçleri eşliğinde Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ne  götürülen Brunson'ın yargılandığı davanın duruşması bu yerleşkede yapılıyor.

RAHİP BRUNSON 4. KEZ HAKİM KARŞISINDA

İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülün Brunson davası başladı.

DURUŞMA, VERİLEN ARADAN SONRA YENİDEN BAŞLADI
 
İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddia edilen ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson'ın İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın bugünkü duruşmasına saat 12.30'da ara verildi. Verilen öğle arasının ardından duruşmaya, saat 14.00 sıralarında yeniden başlandı.
 
SAVCI MÜTALAASINI VERDİ
 
İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD uyruklu din adamı Andrew Craig Brunson, 4'üncü kez hakim karşısına çıktı. İzmir 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve öğlende verilen aranın ardından tekrar devam edilen davanın duruşmasında, savcı esas hakkındaki mütalaasını vermeye başladı. Savcı mütalaasında Brunson için adli kontrol kararlarının kaldırılmasını talep etti ve örgüte üye olmaktan 10 yıla kadar hapis cezası istedi.
BRUNSON: BEN MASUMUM
 
Savcının mütalaasının ardından duruşmaya kaldığı yerden devam edildi. Mahkeme Başkanı Brunson’a savunma için söz verdi.
 
Brunson, “Ben masum bir adamım İsa’yı seviyorum, Türkiye’yi seviyorum” dedi. Mahkeme başkanı Brunson ve avukatına ek savunma süresini hatırlattı. Ek savuna süresi isteyip istemediklerini sordu. Brunson ve avukatı ek savunma süresi istemedi. Avukatı Brunson’un beraatını istedi.
 
Mahkeme karar için kısa bir ara verdi. Az sonra karar verilmiş olacak.
 
 

BRUNSON'IN EŞİ VE ABD MASLAHATGÜZARI DURUŞMA SALONUNA GELDİ

Türkiye ile ABD arasında gerileme neden olan ABD’li papaz Andrew Craig Brunson, 4. kez hakim karşısına çıkmaya hazırlanırken, Brunson’ın eşi Norine Brunson ve ABD Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de davanın görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne geldi.  
 
Türkiye ile ABD arasında krize neden olan PKK ve FETÖ’ye casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis cezasıyla yargılanan papaz Andrew Craig Brunson, kritik duruşma için sabah erken saatlerde davanın 4. duruşmasının görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne getirilirken, saat 10.00 itibariyle de Brunson’ın eşi Norine Brunson ve ABD Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier de davanın görüleceği Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ne geldi. ABD Büyükelçiliğine ait zırhlı ciplerle kampüse gelen Brunson'un eşi ve Hovenier, yapılan aramanın ardından içeriye alınarak duruşmanın yapılacağı salona geçti.
 
 
İZMİR’DE EV HAPSİNDE
 
Son duruşmanın ardından tutukluluğu 25 Temmuz'da ev hapsine çevrilen Brunson’un yargılandığı davanın duruşması Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki salonda yapılacak. Brunson’un evinin bulunduğu sokakta geniş güvenlik önlemleri sürerken evine duruşma öncesi ABD’li ziyaretçiler de geldi. 
 
35 YIL İSTENİYOR
 
ABD’li pastör Andrew Craig Brunson, İzmir’de Ekim 2016'da sınır dışı edilmek üzere gözaltına alındı ancak Aralık ayında FETÖ’ye üye olma suçlamasıyla tutuklandı. Brunson hakkındaki iddianame Mart 2018'de hazırlandı, İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Brunson için "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği" gerekçesiyle 15 yıla kadar, "devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek" suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası istendi. Brunson'un din adamı görüntüsü altında söz konusu terör örgütleri adına suç işlediği ve genel stratejileri kapsamında eylem birlikteliği içinde olduğu, örgütlerin amaçlarını bilerek ve isteyerek iş birliği yaptığı ifade edildi.
 
 
3 EKİM’DE AYM’YE BAŞVURDU
 
Yaklaşık 2 yıldır tutuklu bulunan ve bugüne kadar 3 kez hakim huzuruna çıkan Brunson’la ilgili İzmir Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Temmuz 2018’de dosya üzerinde yaptığı incelemede, Brunson'ın tutukluluğunu ev hapsine çevirerek, hakkında yurt dışına çıkış yasağı getirdi. Halen ev hapsinde tutulan ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı bulunan Brunson'ın avukatı İsmail Cem Halavurt'un tutukluluğa itirazları bugüne kadar reddedildi. İtirazların reddedilmesi üzerine Brunson'un avukatı Halavurt, bu kez de 3 Ekim’de bireysel başvuru hakkını kullanıp Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurdu.
 

ETİKETLER