ABD Kongresi hükümetin tekrar kapanmaması için anlaştı

AA |  12 Şubat 2019 Salı - 7:42 | Son Güncelleme : 12 02 2019 - 7:42

ABD Kongresindeki Cumhuriyetçi ve Demokrat üyelerin ABD hükümetinin ikinci kez kapanmaması için sınır güvenliği konusunda "prensipte" anlaşmaya vardığı bildirildi.


ABD Kongresindeki Cumhuriyetçi ve Demokrat üyelerin  ABD hükümetinin ikinci kez kapanmaması için sınır güvenliği konusunda "prensipte"  anlaşmaya vardığı belirtildi.  Cumhuriyetçi Senatör Richard Shelby, basına yaptığı açıklamada,  Cumhuriyetçi ve Demokrat üyeler arasında iç ve sınır güvenliği dahil 6 yasa  tasarısı üzerinde prensipte anlaşma sağlandığını, her iki partiden iki  temsilcinin konuyu görüştüğünü ve hükümetin kapanmaması konusunda mutabık  kaldıklarını ifade etti.
 
 Anlaşmaya ilişkin medyaya yansıyan haberlerde ise Demokratların, ABD  Başkanı Donald Trump'ın sağlamak istediği sınır güvenliği için 1,3 milyar dolar  vermeyi kabul ettiği fakat sınıra duvar örülmesine karşı çıktığı belirtildi.
 
Trump'ın, ABD-Meksika sınırına 5,7 milyar dolar bütçe gerektiren bir  duvar örülmesini istemesi, Kongredeki Demokratların da buna izin vermemesi  üzerine ABD federal hükümeti 35 günlüğüne kapanmıştı.
 
Daha sonra Temsilciler Meclisi ve Senatodan geçen üç haftalık  harcamalar yasası, Trump tarafından imzalanarak yürürlüğe girmiş ve Amerikan  federal hükümetinin tarihinde gördüğü en uzun süreli kapanma dönemi sona ermişti. Trump, Beyaz Saray'da konuya ilişkin bir açıklama yapmış, anlaşmada  Meksika sınırına duvar için kendisinin istediği 5,7 milyar dolarlık bütçenin  şimdilik yer almadığını söylemişti.
 
Geçici anlaşma kapsamında alınan 3 haftalık ara kararın çok hızlı  geçeceğini belirten Trump, Kongrenin sınır güvenliği konusunda adil bir uzlaşmaya  varamaması durumunda hükümetin 15 Şubat'ta yeniden kapanacağını ya da kendisinin  başkanlık yetkilerini kullanarak "acil durum" ilan edeceğini dile getirmişti.