ABD: Karşı koyacağız!

AA |  30 Mayıs 2018 Çarşamba - 10:14 | Son Güncelleme : 30 05 2018 - 10:14

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki adaları askerileştirmesine karşı koyacaklarını açıkladı.


Mattis, ulusal güvenlik konferansına katılacağı Singapur'a giderken  gazetecilere yaptığı açıklamada, Güney Çin Denizi'nde tartışmalı adalar  çevresinde "sadece bir ülkenin" ABD gemilerinin rutin faaliyetlerinden rahatsız  göründüğünü söyledi.
 
Tüm dünyada yaptıkları gibi Pasifik ülkeleriyle de iş birliği için  çaba harcadıklarını ifade eden Mattis, "Ancak uluslararası hukukun dışında  olduğuna inandığımız bir adıma karşı koyarız." diye konuştu.
 
ABD Savunma Bakanı, bölgedeki diğer ülkelerin adaların ve resiflerin  silahlandırılmasından endişelendiğini, uluslararası sularda denizcilik  faaliyetlerinin serbestçe sürdürülmesini arzu ettiğini kaydetti.
 
Mattis Singapur'daki temaslarından önce Hawaii'de ABD Pasifik  Komutanlığında (PACOM) lider değişimi için düzenlenecek törene katılacak.  PACOM'un komutanlığına Amiral Philip Davidson geçecek. Mevcut komutan Harry  Harris, ABD'nin Seul büyükelçiliğine aday gösterilmişti.
 
Güney Çin Denizi
 
Kıyı ülkelerini egemenlik tartışmaları nedeniyle karşı karşıya getiren  uluslararası sularda Çin ile Filipinler'in yanı sıra Vietnam, Malezya, Brunei ve  Tayvan da hak iddia ediyor.
 
Çin, 1947'de yayımladığı 9 kesik çizgili haritayla egemenlik  ihtilaflarının yaşandığı bölgenin yüzde 80'i üzerinde hak iddiasında bulunuyor.
 
Pekin'in tartışmalı sularda inşa ettiği yapay adalar üzerinde kurduğu  üsleri silahlandırdığı iddiaları, bölge ülkeleri ile arasında gerginliğe sebep  oluyor.
 
Bölgede kendi öz savunma hakkını uluslararası hukuka göre kullandığını  iddia eden ve askeri tesisler inşa eden Çin'in, Nanşa (Spratly) adalar grubunda  Subi Resifi (Cubiciao), Fiery Cross Resifi (Yongşudao), Mischief Resifi  (Meciciao) adlı yapay adaları, Şişa (Paracel) adalar grubundaki Moody  (Yongşingdao) adasında da askeri ve sivil kullanım amaçlı uçak pistleri  bulunuyor.
 
Uluslararası kamuoyunda Paracel ve Spratly olarak bilinen takımadalar,  Vietnam tarafından Hoang sa ve Truong Sa, Çin tarafından ise Şişa ve Nanşa Çundao  olarak adlandırılıyor. Adalar üzerinde Çin, Tayvan ve Vietnam da hak iddia  ediyor.