ABD, Irak'taki kuvvetlerini yeniden konuşlandıracak

AA |  09 Nisan 2020 Perşembe - 1:13 | Son Güncelleme : 09 04 2020 - 1:13

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, ABD'den ülkedeki Amerikan kuvvetlerinin yeniden konuşlandırılmasıyla ilgili resmi bir yazı aldıklarını açıkladı.


Irak Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Başbakan  Abdulmehdi, "ABD yönetiminden stratejik ilişkiler kurma, ABD kuvvetlerini Irak'ta  yeniden konuşlandırma ve iki ülke heyetleri arasında diyalog yürütülmesi  kararlarıyla ilgili resmi bir yazı aldık." dedi.
 
Bu yazının iki ülke arasındaki ilişkiler ve bölgenin istikrarı  konusunda önemli bir gelişme olduğunu belirten Abdulmehdi, yazının içeriğine  ilişkin daha fazla bilgi vermedi.
 
Son dönemde iki ülkenin üst düzey yetkilileri arasında temaslar  gerçekleştirildiğini aktaran Abdulmehdi, yabancı güçlerin büyük çapta geri  çekilmesinin resmi kararnameler ve yasa çerçevesinde gerçekleştiğini ifade etti.
 
Abdulmehdi, iki ülke arasındaki ilişkilerin, bölgenin çıkarının  korunması için düşmanca değil dostane bir şekilde yürütülmesi gerektiğine işaret  etti.
 
Irak Meclisi, 5 Ocak'ta, ABD güçlerinin Irak'tan çıkarılması yönünde  karar almıştı. Meclis, söz konusu kararın uygulanmasının yükümlülüğünü ise  hükümete vermişti.
 
Amerikan kuvvetleri, geçen günlerde Irak'ın kuzeyi ile batısındaki 6  askeri üsten çekilmişti. Çekilme kararı, Amerikan üslerine yönelik füze  saldırılarından sonra alınmıştı.

ETİKETLER

Irak Adil Abdulmehdi ABD