ABD "güvenlik" gerekçesiyle Çin-BAE ortaklı merkezin Kovid-19 testi teklifini reddetti

AA |  03 Haziran 2020 Çarşamba - 12:05 | Son Güncelleme : 03 06 2020 - 12:05

ABD'nin Abu Dabi Büyükelçiliği, Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) ortakları arasında Çinli bir firmanın da bulunduğu yeni tip corona virüs (Kovid-19) merkezinden yapılan "elçilik çalışanlarına test yapılması" teklifini "hasta bilgilerinin sızdırılması riski" gerekçesiyle reddetti.


ABD merkezli Financial Times gazetesine konuşan ABD'li bir yetkili,  ortakları arasında Çinli bir firmanın da bulunduğu Kovid-19 merkezinin  büyükelçilik çalışanlarına test yapılması teklifinin nazikçe geri çevrildiğini  söyledi.
 
ABD'li yetkili söz konusu teklifin büyükelçilikteki diplomat ve  çalışanlara ait kişisel hassas bilgilerin Pekin'e sızdırılmasından endişe  edildiği için kabul edilmediğini ifade etti.
 
Nüfusu yaklaşık 10 milyonu bulan BAE'de, Çinli genom şirketi "BGI" ve  sahibinin kim olduğu tespit edilemeyen "G42" isimli şirket tarafından kurulan  test merkezinde şu ana kadar 2 milyon kişiye hizmet verildiği belirtiliyor.
 
BAE gibi birçok Körfez ülkesi, son yıllarda Çin ile siyasi ve ticari  ilişkilerini geliştirmeye başladı.
 
Abu Dabi yönetimi, Kovid-19 salgını öncesi Pekin ile yıllık ticaret  hacmini 70 milyar dolara çıkarmayı planlıyordu.
 
Libya ve Yemen'de askeri müdahalelerde bulunan BAE, milyarlarca  dolarlık silah ithalatının yüzde 60'ını ABD ile yapsa da Çin'den satın aldığı  İnsanız Silahlı Hava Araçlarıyla da gündeme gelmişti.
 

ETİKETLER

ABD BAE Çin corona virüs test