ABD gündemine 2016'da başkanlık seçimleri damga vurdu

AA |  30 Aralık 2016 Cuma - 11:55 | Son Güncelleme : 30 12 2016 - 12:23

ABD'de 2016 yılının en çok konuşulan ve tartışılan konu başkanlık seçimi olurken, Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump'ın 8 Kasım'da sürpriz bir şekilde seçimi kazanması bu yıla damgasını vurdu.


Başkanlık seçimini, Demokrat Parti'nin başkan adayı Hillary Clinton  rakibinden 2,5 milyondan fazla oy almasına rağmen, Trump'ın kazanması, Clinton  destekçileri arasında büyük hayal kırıklığına ve ülke genelinde Trump karşıtı  protestolara neden oldu, çeşitli eyaletlerdeki protestolar zaman zaman yerini  şiddete de bıraktı.
15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fetullahçı Terör Örgütü'nün  (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'e ev sahipliği yapan ABD'ye Gülen'in iadesi için  yapılan üst düzey ziyaretler ve ABD'nin iade konusundaki isteksizliği, iki ülke  arasında ilişkilerin gerilmesine neden oldu.
Başkan Obama'nın tarihi Küba ve Hiroşima ziyaretleri, Oscar ödülleri,  Amerikalı efsanevi boksör Muhammed Ali'den, Küba devriminin lideri ve eski Devlet  Başkanı Fidel Castro'ya birçok ünlü ismin ölümü de dünya basınında büyük yankı  uyandırdı.
Yılın sonuna doğru dikkat çeken gelişmelerden biri de Obama'nın görev  süresinin dolmasına sayılı günler kala ABD'nin BM Güvenlik Konseyi'nde İsrail'in  Filistin'deki yasa dışı yerleşim birimlerini kınayan kararını veto etmeyerek  "tarihi" bir adım atması oldu.
Güney Amerika kıtası Zika virüsüyle mücade ederken, dünya Panama  Belgeleri ile tanıştı. Kanada'daki Fort McMurray orman yangını da yaşanan en  büyük doğal afet olarak ülke tarihine geçti.
Amerika kıtasında 2016'da meydana gelen başlıca gelişmeler şu şekilde  sıralanıyor:
 
15 Ocak
ABD, yılın ilk ayında 15 Ocak'ta İran’a nükleer programı kapsamında  uygulanan yaptırımların bir kısmını kaldırdığını duyurdu. İran ise iyi niyet  göstergesi olarak aralarında bir Amerikan komandosu, bir papaz ve Washington Post  muhabiri Jason Rezayan'ın bulunduğu beş ABD vatandaşını serbest bıraktı.
Mahkum değişiminden hemen sonra İran'ın ABD'de dondurulmuş olan 100  milyar dolarlık maddi varlığı da ABD Hazine Bakanlığı tarafından serbest  bırakıldı.
16 Ocak
ABD Başkanı Barack Obama 16 Ocak'ta uzun süredir içme suyuna,  belediyenin ihmali üzerine kurşun karışan Michigan eyaletinin çoğunluğu siyahi  olan 100 bin nüfuslu Flint kentinde olağanüstü hal ilan etti.
21 Ocak
Güney Amerika'yı Zika virüsü vurdu. Uganda'nın Zika ormanında  keşfedildiğinden dolayı ormanın adını alan ve sarı hummaya benzer bir salgın  hastalık olan Zika'nın Pan Amerikan Sağlık Örgütü  tarafından Barbados, Bolivya,  Brezilya, Kolombiya, Ekvador, El Salvador, Guatemala,  Haiti, Honduras, Meksika,  Panama, Paraguay, Venezuela ve Porto Riko başta olmak üzere birçok Latin Amerika  ülkesine yayıldığı duyuruldu.
1 Şubat
 ABD Dışişleri Bakanlığı, 1 Şubat'ta ilk kez Demokrat Parti başkan  aday adayı Hillary Clinton'ın Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde bireysel  elektronik posta hesabını kullandığını teyit etti ve bu elektronik postalardan  22'sinin çok gizli bilgi içerdiğini doğruladı. Associated Press ajansının,  bakanlığı mahkemeye vermesiyle mahkeme devlet sırrı içermeyen postaların kamu ile  paylaşılmasına karar verdi.
12 Şubat
 Papa Franciscus ve Ortodoks ruhani liderleri Patrik Kirill, 1054  yılında kiliselerin ayrılmasının ardından ilk kez Küba'nın başkenti Havana'da  görüştü.
20 Şubat
ABD’nin eski başkanlarından George W. H. Bush'un oğlu ve George W.  Bush'un kardeşi Jeb Bush, Güney Carolina eyaletinin ön seçimlerini kaybedince  Cumhuriyetçi başkan aday adaylığı yarışından çekildi.
28 Şubat
Oscar ödülleri sahipleriyle buluştu. Tom McCarthy ve Josh Singer'ın  birlikte yazıp yönettiği The Spotlight, Oscar'da en iyi film ve en iyi özgün  senaryo ödülünü aldı. Uzun süredir Oscar Film Akademisinden ödül bekleyen ünlü  oyuncu Leonardo DiCaprio da en iyi erkek oyuncu ödülüne layık görüldü.
3 Mart
BM Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin şubat ayında yörüngeye uydu  göndermesi ve ocak ayında 5,1 büyüklüğünde bir depreme neden olan nükleer  denemesi üzerine bu ülkeye yaptırım kararı aldı. Kuzey Kore lideri Kim Jong-un  favorileri arasında yer alan jetski, lüks saat ve motorlu kızak gibi ürünlerin  ülkeye ihraç edilmesi yasaklandı.
4 Mart
Beyin Cerrahı siyahi Ben Carson, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday  adaylığından çekildi.
6 Mart
ABD Eski Başkanlarından Ronald Reagan'ın eşi Nancy Reagan, 94  yaşında Los Angeles'da öldü.
10 Mart
ABD Adalet Bakanlığı, 2015 yılı kasım ayında California'nın San  Bernardino kentinde 14 kişiyi öldürüp, 22 kişiyi yaralayan çiftin Iphone  telefonunun saldırıyı aydınlatabileceği gerekçesiyle şifresinin kırılmasına karar  verdi. Dava uzun süre Apple şirketi ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) arasında  tartışma konusu oldu.
21 Mart
Küba, 88 yıl sonra ilk kez bir ABD Başkanını ağırladı.
31 Mart
ABD Başkanı Obama'nın ev sahipliğinde Washington Kongre Merkezi'nde  düzenlenen 4. Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aralarında  bulunduğu 52 devlet ve hükümet başkanı katıldı. Nükleer Güvenlik Zirvesi  kapsamında gerçekleştirilen Nükleer Endüstri Zirvesinde Türkiye'nin dahil 16  ülkeye "Barış Atomları Ödülü" verildi.
3 Nisan
Dünyanın 4. en büyük off-shore hukuk danışmanlık şirketi olarak  bilinen ve merkezi Panama'da bulunan Mossack Fonseca'dan sızdırılan "uluslararası  vergi kaçakçılığına" ilişkin 11 milyon sayfalık döküman "Panama belgeleri" adıyla  medyaya servis edildi.
9 Nisan
Amerikalı girişimci Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX firmasına ait  Falcon 9 roketi, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) malzeme bıraktıktan sonra,  okyanustaki yüzen platforma ilk kez başarılı dikey iniş gerçekleştirdi.
17 Nisan
Güney Amerika ülkelerinden Ekvador'un kuzeybatı kıyı kesiminde 7,8  büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde 661 kişi öldü, 6 binden fazla kişi  yaralandı, en az 28 bin kişi evsiz kaldı. Deprem yaklaşık 3 milyar dolarlık  hasara neden oldu.
21 Nisan
Amerikalı pop yıldız Prince, Minneapolis'teki evinde yaşamını  yitirdi.
22 Nisan
ABD Başkanı Barack Obama, Ermenilerin 1915 yılı olaylarının yıl  dönümü olarak kabul ettikleri 24 Nisan ile ilgili açıklamasında, Ermenice "Büyük  Felaket" anlamına gelen "Meds Yeghern" ifadesini telaffuz etti.
 Birleşmiş Milletler'de bir araya gelen 171 ülkeden başbakan, bakan  ve temsilciler, Paris İklim Anlaşması'nı imzalayarak tarihi bir adım attı.
1 Mayıs
 Fort McMurray Orman Yangını, Kanada'da ülke tarihine de en büyük  doğal afet olarak geçti. 3 bin hektarlık alanda etkili olan orman yangını, hızla  büyüyerek 582 bin hektarlık alana yayıldı.
12 Mayıs
Brezilya'da Senatoda yapılan oylamada Devlet Başkanı Dilma Rousseff  geçici olarak görevden alındı ve kendisine yöneltilen "mali kuralları ihlal  etmek" suçlamasından yargılanması kararı verildi.
10 Mayıs
ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Kepler Uzay Teleskobunun  uzayda bin 284 gezegen bulduğunu açıkladı.
13 Mayıs
Dünyanın en yaşlı insanı olan Amerikalı Susannah Mushatt Jones, 116  yaşında hayata veda etti.
27 Mayıs
ABD Başkanı Barack Obama, ülkesinin 2. Dünya Savaşı'nda atom bombası  attığı Japonya'nın Hiroşima kentini ziyaret etti. Obama, 6 Ağustos 1945'te 140  bin kişinin hayatını kaybettiği atom bombası saldırısının yapıldığı günden bu  yana Hiroşima'yı ziyaret eden ilk ABD Başkanı oldu.
4 Haziran
Amerikalı efsanevi boksör, eski ağır sıklet dünya şampiyonu Muhammed  Ali, tedavi gördüğü hastanede 74 yaşında hayatını kaybetti.
12 Haziran
ABD'nin Florida eyaletine bağlı Orlando kentinde çoğunlukla  eşcinsellerin gittiği bir gece kulübünü silahla basan 29 yaşındaki Afgan asıllı  ABD vatandaşı Omar Mateen, 49 kişiyi öldürdü, 53 kişiyi yaraladı. Saldırı, ülke  tarihinde en fazla kişinin öldüğü toplu saldırı oldu.
24 Haziran
ABD'nin Virginia eyaletinde meydana gelen sel sonucunda en az 26  kişi hayatını kaybetti. Acil Durum Yönetimi yetkilileri, 7 saat devam eden  şiddetli yağışları, ABD'de 2010 yılından bu yana en ölümcül sel felaketi olarak  tanımladı.
29 Haziran
 ABD ordusu, Güney Kore ve Japonya ile ilk kez Büyük Okyanus'ta  "Pasifik Ejderhası" adı verilen ortak füze savar tatbikatı düzenlediğini  açıkladı.
1 Temmuz
BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliğine Etiyopya, Bolivya, Kazakistan  ve İsveç'in ardından beşinci ülke olarak İtalya seçildi.
6 Temmuz
ABD Hükümeti, Kuzey Kore rejiminin yaptığı insan hakları ihlalleri  gerekçesiyle Kuzey Kore lideri Kim Jong-un hakkında yaptırım kararı aldı.
ABD'nin Louisiana eyaletinde siyahi bir Amerikalının polisin açtığı  ateş sonucunda hayatını kaybetmesi protestolara neden oldu.
11 Temmuz
ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, 11 Temmuz'da Musul'un DEAŞ'tan  geri alınması operasyonu çerçevesinde Irak'a 560 takviye asker gönderileceğini,  bu kişilerin lojistik ve altyapı desteği vereceğini açıkladı.
15 Temmuz
15 Temmuz darbe girişimi Washington'da Beyaz Saray önünde ve New  York'taki Times Meydanında toplanan yüzlerce Türk ve Amerikalı Müslüman  tarafından protesto edildi.
19 Temmuz
Ohio eyaletinin Cleveland kentinde düzenlenen Cumhuriyetçi Parti'nin  Ulusal Kongresi'nde partinin başkan adayı iş adamı Donald Trump oldu.
21 Temmuz
ABD'nin Fox News haber kanalının CEO'su Roger Ailes, hakkında cinsel  taciz iddiaları üzerine istifa etti.
22 Temmuz
ABD Başkanı Barack Obama, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesiyle  ilgili süreçte kendisinin karar verici olmadığını, sürecin ilgili anlaşma ve  yasalara uygun şekilde ilerleyeceğini açıkladı.
25 Temmuz
ABD'nin Florida eyaletinde bir gece kulübünde düzenlenen silahlı  saldırıda 2 kişi öldü, 16 kişi yaralandı.
26 Temmuz
Demokrat Parti'nin Philadelphia kentindeki kongresinde 2016  başkanlık seçimleri için resmen adaylığı ilan edilen Hillary Clinton, ülkesinin  tarihindeki ilk kadın başkan adayı oldu.
29 Temmuz
FETÖ ile bağlantılı olduğu bildirilen ABD'nin Teksas eyaletindeki  Harmony Okulları hakkında Teksas Eğitim Ajansı resmi soruşturma açmaya karar  verdi.
3 Ağustos
TBMM Dışişleri Komisyonu üyelerinden oluşan heyet, FETÖ'nün darbe  girişimi ve sonrasında yaşananları aktarmak amacıyla New York'ta temaslarına  başladı.
11 Ağustos
FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in Türkiye'ye iadesi için Beyaz Saray'ın  resmi internet sitesinde başlatılan kampanyada 100 bin imza hedefine ulaşıldı.
13 Ağustos
ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA), resmi internet sitesindeki  Türkiye bölümünü güncelleyerek darbe girişimine yer verdi.
25 Ağustos
 Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile Kolombiya hükümeti  arasındaki barış anlaşması Küba'da imzalandı. Anlaşmanın imzalanmasından sonra  Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, FARC'a karşı daimi ateşkes ilan  etti.
 31 Ağustos
Brezilya'da kongrenin üst kanadı Senato, geçici olarak görevden  alınan Devlet Başkanı Dilma Rousseff'in azledilmesi yönünde karar aldı.
17 Ağustos
ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi 2016 Temmuz'unun "tarihin en  sıcak ayı" olduğunu açıkladı.
19 Ağustos
Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), ABD sınırları Miami  Beach'te Zika virüsü vakasına rastlandığını açıkladı.
7 Eylül
ABD Başkanı Barack Obama, ABD yargısının tarihinde bir ilki  gerçekleştirerek Müslüman Abid Riaz Kureyşi'yi, başkent Washington DC federal  yargıçlığı için aday gösterdi.
UUİ'de 534 gün geçirerek "uzayda kesintisiz en uzun süre kalan  Amerikalı" olan astronot Jeff Williams Dünya'ya döndü.
Teknoloji devi Apple, yeni akıllı telefon modelleri iPhone 7, iPhone  7 Plus, yeni Apple Watch ve diğer ürünlerini tanıttı.
8 Eylül
ABD Tüketici Finansal Koruma Bürosu (CFPB) ABD'nin en büyük ikinci  bankası Wells Fargo'ya, 2 milyondan fazla mevduat ve kredi kartı hesabını izinsiz  ve gizli açtığı gerekçesiyle 100 milyon dolar ceza kesti.
9 Eylül
General Motors kusurlu 4,3 milyon aracını geri çağırdı.
11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine, Suudi  Arabistan aleyhine dava açma imkanı tanıyan yasa tasarısı ABD Temsilciler  Meclisinde kabul edildi.
13 Eylül
ABD ile İsrail arasında, İsrail'e 2019-2028 döneminde 33 milyar  doları askeri finansman ve 5 milyar doları füze savunma finansmanı olmak üzere  toplam 38 milyar dolarlık yardımı içeren bir anlaşma imzalandı.
19 Eylül
Cumhurbaşkanı Erdoğan 71. BM Genel Kurulu görüşmelerine katılmak  üzere ABD'nin New York kentine geldi.
20 Eylül
Amerikalı aktris Angelina Jolie, oyuncu eşi Brad Pitt'e boşanma  davası açtı.
22 Eylül
ABD'nin Charlotte kentinde Keith Lamont Scott (43) adlı siyahinin,  polis tarafından vurularak öldürülmesinin ardından başlayan protesto  gösterilerinde şiddet olaylarının artması üzerine olağanüstü hal ilan edildi.
Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg sağlık alanına 3 milyar  dolarlık bağış yapacağını açıkladı.
23 Eylül
Amerikan Basketbol Ligi (NBA) takımlarından Minnesota  Timberwolves'ta oynayan Kevin Garnett, 21 yıllık basketbol kariyerini noktaladı.
ABD Başkanı Barack Obama, 11 Eylül saldırılarından hukuken Suudi  Arabistan'ın sorumlu tutulmasına olanak sağlayacak yasa tasarısını veto etti.
26 Eylül
Kolombiya hükümeti ile FARC arasında 52 yıl süren iç savaşı bitiren  anlaşma imzalandı.
27 Eylül
ABD yönetimi, 1961'de diplomatik ilişkilerini kestiği Küba'ya 55 yıl  aradan sonra ilk kez büyükelçi atama kararı aldı.
30 Eylül
Türk Hava Yolları Washington DC'de Dulles Uluslararası Havaalanında özel yolcu salonu "Turkish Airlines Lounge"u hizmete sundu.
2 Ekim
Kolombiya'da yarım yüzyıldan fazla süredir devam eden iç savaşı  bitirmek için imzalanan barış anlaşması, referandumda yüzde 50,24 "hayır" oyuyla  reddedildi.
4 Ekim
Haiti, Jamaika, Küba, Dominik Cumhuriyeti, Bahamalar ve ABD'yi  etkileyen Matthew Kasırgası, yaklaşık 900 kişinin hayatını kaybetmesine neden  oldu.
7 Ekim
ABD ordusunun, 2003'te Irak işgali sırasında yaptığı hava  saldırılarında sivil hedeflere karşı seyreltilmiş uranyum silahları kullandığını  ortaya koyan belgeler bulundu.
 Kanada'nın Ontario eyaleti parlamentosu, ekim ayını "İslam Tarihi  Ayı" ilan etti.
13 Ekim
 Birleşmiş Milletler Sekreterliği'ne Portekiz eski Başbakanı Antonio  Guterres seçildi.
15 Ekim
ABD Ulaştırma Bakanlığı, bataryası alev aldığı tespit edilen  Samsung'un Galaxy Note 7 model akıllı telefonlarının uçaklara alınmasını  yasakladı.
17 Ekim
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, ABD'nin başkenti  Washington'da ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford ile görüştü.
21 Ekim
Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliğine atanan Büyükelçi Feridun  Sinirlioğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a güven mektubu sunarak görevine  başladı.
28 Ekim
AA foto muhabirlerinin FETÖ'nün darbe girişimi sırasında yaşananları  yansıtan "15 Temmuz Milli İradenin Yükselişi" başlıklı fotoğraf sergisi,  Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde açıldı.
30 Ekim
 ABD Adalet Bakanlığı, Federal Soruşturma Bürosuna (FBI),  Demokratların başkan adayı Hillary Clinton'ın danışmanının eşinin bilgisayarında  ortaya çıkan ve Clinton dosyasıyla ilişkili yaklaşık 650 bin e-postayla ilgili  soruşturma izni verdi.
1 Kasım
 
Anadolu Ajansı (AA) tarafından düzenlenen uluslararası fotoğraf  yarışması "Istanbul Photo Awards 2016"nın ödüllü fotoğrafları, New York'ta  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nde sanatseverle buluştu.
4 Kasım
Paris İklim Anlaşması yürürlüğe girdi.
8 Kasım
ABD'de düzenlenen başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi Partinin adayı  iş adamı Donald Trump kazandı.
10 Kasım
Dünyaca ünlü Kanadalı yazar, şair, söz yazarı ve şarkıcı Leonard  Cohen, 82 yaşında hayatını kaybetti.
15 Kasım
"Çığlık" adlı eseriyle tanınan Norveçli ressam Edvard Munch'un  "Köprüdeki Kızlar" tablosu, New York'ta düzenlenen açık artırmada 54,2 milyon  dolara satıldı.
17 Kasım
ABD Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, yeni başkan seçilen  Cumhuriyetçi Donald Trump'ın Beyaz Saray'da göreve başlamasına 64 gün kala  istifasını sunduğunu açıkladı.
22 Kasım
 ABD Başkanı Barack Obama, ülkede verilen en yüksek sivil nişan olan  "Başkanlık Özgürlük Madalyası"nı almaya hak kazanan aralarında basketbol  efsaneleri Kerim Abdülcabbar ve Michael Jordan,  sanat dünyasından Robert De  Niro, Tom Hanks, Ellen DeGeneres, gibi isimlerin olduğu 21 kişiye, Beyaz Saray'da  yapılan törende madalyalarını taktı.
24 Kasım
ABD'nin Kentucky eyaletindeki geleneksel Şükran Günü etkinlikleri  kapsamında düzenlenen spor müsabakasında, izleyicilere açılan ateş sonucu 2 kişi  hayatını kaybettiği bildirildi.
26 Kasım
Küba devriminin lideri ve eski Devlet Başkanı Fidel Castro, 90  yaşında öldü.
29 Kasım
Kolombiya'da, Brezilyalı futbol takımını taşıyan yolcu uçağının  düşmesi sonucu 71 kişi hayatını kaybetti.
30 Kasım
BM Güvenlik Konseyi, nükleer denemeleri sürdüren Kuzey Kore'ye yeni  yaptırımlar uygulanması kararı aldı.
1 Aralık
Birleşmiş Milletler,  2010 yılında 10 binden fazla kişinin ölümüne  neden olan kolera salgınından kaynaklanan acılardan dolayı Haiti'den özür  diledi.
5 Aralık
BM Güvenlik Konseyinde Halep'e insani yardım ulaştırılması için  çatışmalara 7 gün ara verilmesini isteyen BMGK karar tasarısı reddedildi.  Tasarıyı Rusya ve Çin veto ederken veto yetkisi olmayan Venezuela ret oyu  kullandı.
7 Aralık
ABD'de haftalık yayın yapan Time dergisi 2016'da "Yılın Kişisi"  olarak ABD başkanlığına seçilen Donald Trump'ı seçti.
14 Aralık
ABD'nin en büyük teknoloji şirketlerinden Yahoo, 2013 yılında 1  milyar kullanıcısının hesap bilgilerinin "devlet destekli" bilgisayar  korsanlarınca ele geçirildiğini bildirdi.
16 Aralık
ABD Dışişleri Bakanlığı, DEAŞ'ın elebaşı Ebu Bekir el-Bağdadi'nin  yakalanmasına yardımcı olacak bilgi paylaşımı için belirledikleri 10 milyon  dolarlık ödül miktarını artırarak 25 milyon dolara çıkardı.
17 Aralık
"Heimlich manevrası" olarak adlandırılan, solunum yolunun yemek ya  da yabancı bir cisimle tıkanması sonucu boğulmayı engellemek için kullanılan tekniğin mucidi ABD'li doktor Henry Heimlich, 96 yaşında hayatını kaybetti.
19 Aralık
ABD'nin "seçilmiş başkanı" Cumhuriyetçi Donald Trump, 538 üyeli  Seçici Kurulun oylamasında başkanlık için gereken 270 sayısını geçerek 8 Kasım'da  yapılan seçimlerdeki başarısını garantiledi.
ABD Adalet Bakanlığı, ırkçı Ku Klux Klan (KKK) üyesi Glendon Scott  Crawford'ın, kitle imha silahı kullanarak Müslümanları öldürme planı yapmak  suçundan 30 yıl hapis cezasına çarptırıldığını açıkladı.
22 Aralık
ABD Başkanı Barack Obama'nın, 11 Eylül saldırılarından sonra  başlayan "belli Müslüman ülkelerden gelen kişilerin kayıt altına alınması"  programını yürürlükten kaldırdığı bildirildi.
23 Aralık
BM Güvenlik Konseyi'nde İsrail'in işgali altındaki Filistin  topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini "derhal ve tamamen"  durdurmasını talep eden karar, ABD'nin ilk defa çekimser oy kullanmasının  ardından kabul edildi.
27 Aralık
Bir ilki gerçekleştirerek 7 ay önce Hiroşima'yı ziyaret eden ABD  Başkanı Barack Obama ile Japonya Başbakanı Şinzo Abe, 75 yıl önce Pearl Harbor  baskınının yapıldığı yerde bir araya geldi.
Star Wars serisinde Prenses Leia karakterini canlandıran dünyaca  ünlü  ABD'li oyuncu 60 yaşındaki Carrie Fisher geçirdiği kalp krizinin ardından  tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
28 Aralık
Carrie Fisher'in ölümünden bir gün sonra kendisi gibi oyuncu olan  annesi Debbie Reynolds da 84 yaşında vABD gündemine 2016'da başkanlık seçimleri damga vurdu  - 
29 Aralık
ABD yönetimi, "başkanlık seçimlerine siber saldırı iddiaları"  kapsamında, Washington ve San Francisco'da görevli 35 Rus diplomatı  "istenmeyen  adam" (persona non grata) ilan etti ve diplomatlardan 72 saat içinde ülkeyi terk  etmesini istedi.
 
  
 

ETİKETLER