Savaşın ayak sesleri! Dünya tetikte, peş peşe açıklamalar geliyor...

AA |  21 Haziran 2019 Cuma - 7:09 | Son Güncelleme : 21 06 2019 - 11:59

ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA), İran'ın ABD'ye ait bir insansız hava aracını (İHA) düşürmesinin ardından Basra Körfezi ve Umman Körfezinin İran kontrolündeki hava sahasında Amerikan havacılık firmalarının uçuşlarına yasak getirdiğini açıkladı.

Öte yandan ABD Başkanı Trump'ın İran'a yönelik bir saldırı kararından son anda vazgeçtiği iddia edildi.

İran düşürülen İHA'nın koordinatlarını paylaştı. Ayrıca İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, hava sahalarının ihlal edilmesiyle ilgili protestolarını ABD hükümetine bildirdiklerini söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye seslendi ve "İran ile savaşın sonuçlarını iyi düşünmeli' açıklaması yaptı.


ABD firmalarına "İran kontrolündeki hava sahasında" uçuş yasağı geldi. ABD Federal Havacılık İdaresi'nden (FAA),  yapılan açıklamada, bölgede artan gerginlik ve güvenlik açığına değinildi. Açıklamada, ABD'ye ait İHA'nın düşürüldüğü zaman diliminde bölgede birçok sivil havacılık uçağının aktif olduğuna dikkati çeken FAA, bölgede gerginliğin artmasından endişe duyulduğunu belirtti.
 
Bölgede sivil havacılık yoğunluğu olduğunu kaydeden FAA, alınan kararın gerekli olduğunu bildirdi.Dün konuyla ilgili olarak Beyaz Saray'da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın ABD'ye ait bir insansız hava aracını düşürmesi konusunda, "Çok büyük bir hata yaptılar. İHA uluslararası hava sahasındaydı, bilimsel olarak bunun kanıtlarına sahibiz. (ABD'nin İran'a saldırı planı olup olmadığını) Yakında göreceksiniz." demişti.
 
Söz konusu İHA'nın düşürülmesinin "kasıtlı" olduğunan inanmadığını dile getiren Trump, "Sanıyorum bir general veya biri o İHA'yı düşürme yanlışını yaptı. Neyse ki İHA'da kimse (pilot) yoktu; eğer olsaydı bu büyük bir fark yaratırdı. Fakat hissiyatım şu, bu birinin yapmaması gerekirken yaptığı bir hataydı." yorumunu yapmıştı.
 
İRAN'I VURMA EMRİ VERDİ, AMA... 
 
Öte yandan dünyayı şaşkınlığa uğratacak bir gelişmenin de yaşandığı öne sürüldü. Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, adı açıklanmayan bazı üst  düzey yetkililere dayandırdığı haberinde ABD Başkanı Trump'ın İran'a yönelik bir  saldırı kararından son anda vazgeçtiğini iddia etti.
NYT'nin, "Trump, İran'a hava saldırısına onay verdi, sonra aniden  vazgeçti" başlıklı haberinde, Amerikalı askeri ve diplomatik yetkililerin, ABD  yerel saatiyle 19:00'a kadar İran'a ait bazı radar ve füze bataryalarının  vurulmasını bekledikleri, Trump'ın kararından vazgeçmesi sonucunda bunun  gerçekleşmediği ifade edildi.  Haberde, Trump'ın mı bu konudaki kararını değiştirdiği, yoksa  yönetimin mi farklı bir strateji uygulamaya karar verdiğinin net olmadığı  görüşlerine yer verildi.
  
POMBEO VE BOLTON'A RAMEN VAZGEÇTİ
 
Amerikan ABC kanalında aynı konuyla ilgili bir haberde ise  Trump'ın iptal kararını, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Beyaz Saray Ulusal  Güvenlik Danışmanı John Bolton'a rağmen aldığı iddia edildi.Beyaz Saray ve Pentagon'dan iddialara ilişkin herhangi bir açıklama  yapılmadı. Dün konuyla ilgili olarak Beyaz Saray'da basın mensuplarının  sorularını yanıtlayan Trump, "Çok büyük bir hata yaptılar. İHA uluslararası hava  sahasındaydı, bilimsel olarak bunun kanıtlarına sahibiz. (ABD'nin İran'a saldırı  planı olup olmadığını) Yakında göreceksiniz." demişti. Söz konusu İHA'nın düşürülmesinin "kasıtlı" olduğuna inanmadığını  belirten Trump, "Sanıyorum bir general veya biri o İHA'yı düşürme yanlışını  yaptı. Neyse ki İHA'da kimse (pilot) yoktu; eğer olsaydı bu büyük bir fark  yaratırdı. Fakat hissiyatım şu, bu birinin yapmaması gerekirken yaptığı bir  hataydı." ifadelerini kullanmıştı.
 
 
RUSYA'DAN AÇIKLAMA GELDİ 
 Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov,  ABD Başkanı Donald Trump'ın, "dün İran'a yönelik bir hava  saldırısına onay verdiği ancak bir süre sonra bu kararından vazgeçtiğine" yönelik  iddiaları, Soçi'de gazetecilere değerlendirdi. ABD'yi, Körfez'deki gerginliği kasıtlı bir şekilde yükseltmekle  suçlayan Ryabkov, "Bölgeyi açık çatışmaların yaşandığı boşluğa sürüklüyorlar.  Pentagon, her ne kadar aksini iddia etse de tam olarak neden bahsettiğimizi  anladıklarını düşünmüyorum." ifadesini kullandı. Ryabkov, İran etrafında gelişen olayların endişe verici olduğuna  işaret ederek, "ABD'yi, İran'a yönelik atacağı düşüncesiz adımların sonuçlarını  düşünmeye davet ediyoruz. İki ülke arasındaki durum savaşın eşiğinde dengeleniyor  ve bu son derece tehlikeli." değerlendirmesinde bulundu.  
 
 
 
İRAN'DAN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR 
 
İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, hava sahalarının ihlal edilmesiyle ilgili protestolarını ABD hükümetine bildirdiklerini söyledi.
İran devlet televizyonuna göre Arakçi,  hava sahalarının ihlal  edilmesi nedeniyle ABD'nin İsviçre'nin Tahran Büyükelçiliği'ndeki ABD'nin Çıkarlarını Koruma Ofisine protesto notasının iletildiğini belirtti.Arakçi, ABD'nin İran hava sahasını ve karasularını ihlal ettiğini savunarak Washington yönetiminden sınırlarına saygı göstermesini ve uluslararası  sözleşmelere bağlı kalmasını istediklerini kaydetti.
 
İRAN DÜŞÜRÜLEN ABD İHA'SININ VURULDUĞU NOKTANIN KOORDİNATLARINI  PAYLAŞTI
 
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Devrim  Muhafızları Ordusu tarafından "hava sahası ihlali" gerekçesiyle Hürmüz Boğazı  üzerinde vurulan ABD'ye ait  insansız hava aracının (İHA) vurulduğu noktanın  koordinatlarını paylaşarak, enkazın İran kara sularına düştüğünü açıkladı. 
İran Dışişleri Bakanı Zarif, Twitter hesabından yaptığı açıklamada,  ABD'ye ait İHA'nın vurulduktan sonra İran kara sularına düştüğünü belirtti.Zarif açıklamasında şu ifadelere yer verdi:"00:14'te Birleşik Arap Emirlikleri'nden gizlice kalkış yapan ABD'ye  ait İHA, İran hava sahasını ihlal etmesinin ardından 04:05'te Kuhmubarek  yakınlarında '25°59'43"N 57°02'25"E' koordinatlarında hedef alındı. ABD İHA'sının  parçalarını kara sularımızda düştüğü noktada ele geçirdik."
 
TRUMP 'İRAN HATA YAPTI' DEMİŞTİ
 
ABD lideri, bu sabah bir Amerikan insansız hava aracının düşürülmesi üzerine Twitter hesabından "İran çok büyük bir hata yaptı" mesajını paylaşmıştı.
 
 
İRAN’DAN ABD’YE SERT YANIT: SAVAŞ PEŞİNDE KOŞMUYORUZ AMA…
 
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ülkesinin ABD ile savaş istemediğini ancak İran'ın sınırlarını, ihlallere karşı canları pahasına koruyacaklarını ve ABD'nin "saldırganlığını" Birleşmiş Milletlere (BM) taşıyacaklarını belirtti. 
 
İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD'ye ait  insansız hava  aracının (İHA)  hava sahası ihlali gerekçesiyle Devrim Muhafızları Ordusu  tarafından Hürmüz Boğazı üzerinde vurulmasına ilişkin Twitter hesabından açıklama  yaptı.
 
 
Zarif açıklamasında şu ifadelere yer verdi:"ABD, İran'a karşı ekonomik terörizm uyguladı, bize karşı örtülü  operasyonlar yürüttü şimdi ise topraklarımızı ihlal ediyor. Biz savaş istemiyoruz  ancak hava, kara ve denizlerimizi cansiperane koruyacağız."
Düşürülen İHA'nın uluslararası hava sahasında vurulduğunu savunan  ABD'li yetkililerin yalan söylediğini öne süren Zarif, "Bu yeni saldırganlığı  BM'ye taşıyacağız ve ABD'nin uluslararası sular konusunda yalan söylediğini  göstereceğiz." ifadesini kullandı.
 
 
DÜŞÜRÜLEN İHA...
 
İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO), sabah saatlerinde Umman Körfezi'ne kıyısı olan Hürmüzgan eyaletine bağlı Kuhmubarek kenti sahilinde "İran hava sahasını ihlal eden" ABD Hava Kuvvetlerine ait RQ-4 Global Hawk tipi İHA'nın karadan havaya füzeyle vurularak düşürüldüğünü duyurmuştu.ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı (CENTCOM) ise Hürmüz Boğazı üzerinde uçan ABD Hava Kuvvetlerine ait insansız hava aracının İran tarafından düşürüldüğünü doğrulamış, ancak söz konusu İHA'nın uluslararası hava sahasında uçarken düşürüldüğünü savunmuştu.