ABD elektronik sigaraya savaş açıyor!

AA |  08 Ağustos 2017 Salı - 22:25 | Son Güncelleme : 08 08 2017 - 22:25

ABD'de elektronik sigaranın gençler arasında yaygınlaşmasına karşı kampanya başlatılacağı açıklandı. ABD Gıda ve İlaç Dairesi: "Zararsız su buharı" iddiası doğru değil


ABD'de, elektronik sigaranın gençler arasında  kullanımına karşı kampanya başlatılacağı bildirildi. 
 
ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), gençlerin elektronik sigara  kullanımını azaltmak amacıyla eğitim kampanyası planladığını açıkladı.
 
FDA konuyla ilgili açıklamasında, çocukları elektronik sigara ve diğer  elektronik nikotin dağıtım sistemleri kullanımından caydırmayı amaçlayan yeni bir  halk sağlığı eğitimi kampanyası izleyeceğini bildirdi.
 
Bu ürünlerin kullanımının tehlikeleri hakkında "Gerçek Maliyet" adıyla  2014'te başlatılan halk eğitimi kampanyasına 18 yaşın altındaki gençlerin de  katıldığı belirtilen açıklamada, gençlere mesaj verecek yeni kampanyaya bu  sonbaharda başlanacağı ve 2018'de bu amaçla daha kapsamlı bir kampanyanın  hazırlanacağı kaydedildi.
 
FDA Müdürü Dr. Scott Gottlieb, tütün ürünlerinin tehlikeleri konusunda  gençleri eğitmek, bu ürünlerin neden olduğu zararları azaltmak için gösterdikleri  çabaların temel taşı olduğunu ifade etti.
 
Gottlieb, çalışmalara elektronik sigara ve diğer elektronik nikotin  dağıtım ürünlerini dahil etmenin gençler arasında en çok kullanılan tütün ürünü  oldukları gerçeğini yansıtması nedeniyle mantıklı olduğunu kaydetti.
 
Kurum kampanya çerçevesinde bu sonbaharda elektronik sigara  kullanmanın zararları konusunda çocukları eğitmek için online videolar dahil  birçok dijital materyal sunacak.
 
"2 milyondan fazla orta ve lise öğrencisi elektronik sigara  kullanıyor"
 
Kampanyasında, "Tütün kullanımı halk sağlığı sorunudur" ifadesini  kullanan FDA, ABD'de her gün 18 yaşın altındaki yaklaşık 2 bin 500 gencin  sigarayla tanıştığını ve bu yaş kategorisindeki binden fazla erkek çocuğun da ilk  defa dumansız tütün içmeyi denediğini bildirdi.
 
FDA açıklamasında, "2016 yılı verilerine göre ABD'de 2 milyondan fazla  orta ve lise öğrencisi elektronik sigara ve diğer elektronik nikotin dağıtım  ürünlerini kullanıyor" bilgisini paylaştı.
 
Bu arada FDA'nin, Ağustos 2016'dan bu yana 6 bin 400 online  perakendeciye 18 yaşın altındakilere bu tür ürünleri sattıkları nedeniyle uyarı  mektubu gönderdiği öğrenildi.
 
ABD'de her 5 ölüm olayının 1'inin tütün kullanımına bağlı olduğunu  bildiren FDA, tütün kullanımının her yıl 480 bin önlenebilir ölüme yol açtığını  ve 300 milyar dolarlık maliyetinin olduğunu kaydetti.
 
Kanserojen maddeler uyarısı
 
FDA, piyasada elektronik puro, elektronik nargile, elektronik hookah,  kişisel buharlaştırıcılar, vape kalemleri, vaping cihazları gibi isimleri olan ve  tasarımı ve mühendisliklerinde de geniş değişkenlikler gösteren bu ürünlerle  ilgili sağlık açısından şu uyarılarda bulundu:
 
"Elektronik sigara reklam verenleri sıklıkla ikinci el aerosolün  'zararsız su buharı' olduğunu iddia etse de bu iddialar yanlıştır. Elektronik  sigara emisyonlarında bilinen zararlı zehirli ve kanserojen maddeler  bulunmuştur."