ABD'den YPG/PKK'lı teröristlere 1.2 milyon dolarlık corona virüs yardımı

AA |  04 Nisan 2020 Cumartesi - 7:44 | Son Güncelleme : 04 04 2020 - 7:44

ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon, Suriye'de terör örgütü YPG/PKK'nın kontrolündeki hastane ve hapishanelerde görevli örgüt üyelerine eldiven, maske, ameliyat kitleri, oksimetre gibi tıbbi malzemeler sağladı. Hapishanelerdeki örgüt üyelerine ayrıca koruyucu maske, giysi ve cop sağlandı


ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyon, Suriye'de  terör örgütü YPG/PKK'nın kontrolünde olan Haseke ve Şedadi'deki hastane ve  hapishanelere yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı kullanılmak üzere 1  milyon 200 bin dolar değerinde malzeme sağladıklarını bildirdi. 
 
Koalisyondan yapılan açıklamada, "Sağlanan tıbbi ekipman, Haseke ve  Şedadi'deki hastanelerde çalışanları ve Suriye Demokratik Güçleri ile buradaki  hapishanelerde görevli asayiş muhafızlarını korumaya yardımcı olacaktır."  denildi.
 
Açıklamada örgütün elindeki hastane ve hapishanelere sağlanan  malzemelerin eldiven, maske, ameliyat kitleri ve oksimetre gibi koruyucu  ekipmanlardan oluştuğu ifade edildi.
Hapishanelerdeki örgüt üyelerine ise ayrıca koruyucu maske, koruyucu  giysi ve cop sağlandığı kaydedildi.
 
Açıklamada sözlerine yer verilen DEAŞ karşıtı koalisyonun sivil  işlerinden sorumlu direktör yardımcısı Albay Brian Henderson'ın, "(YPG/PKK ile)  Kalıcı ilişkimiz bu pandeminin de ötesine geçiyor ve SDG'nin, Suriye'nin  kuzeydoğusunda istikrar ve güvenliği sağlama misyonu için kritiktir." ifadelerini  kullanması dikkat çekti.
 
Açıklamada ayrıca ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompoe'nun da 27 Mart'ta  Suriye'de sağlık ve insani yardım için koronavirüs salgınına karşı 16,8 milyon  dolar yardım sağlayacaklarını duyurduğu bildirildi.
ABD Savunma Bakanlığı, bu yıl Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası  olarak bilinen savunma bütçesi kapsamında YPG/PKK'nın kontrolü altındaki  bölgelerde silah ve ekipman yardımı sağlıyor.