ABD'den Türkiye açıklaması

AA |  28 Ağustos 2018 Salı - 18:55 | Son Güncelleme : 28 08 2018 - 18:58

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Türkiye ile Münbiç dahil birçok konuda yakın çalıştıklarını ve bu şehirdeki ortak devriyelerin yakında başlayacağından emin olduğunu söyledi.


ABD Savunma Bakanı Mattis, Pentagon'da ABD Genelkurmay Başkanı  Orgeneral   Joseph Dunford ile ortak basın toplantısı düzenledi.
 
Mattis, Türkiye ile ilgili bir soruya verdiği cevapta Ankara ile  birçok konuda yakın çalıştıklarını dile getirerek, şunları kaydetti:
 
"Türkiye ile birçok konuda beraber çalışıyoruz. Türk Savunma Bakanı  ile dün telefonda görüştüm. Çok samimi müzakerelerde bulunduk. Münbiç'teki durum  da dahil önümüzdeki konular üzerinde çalışıyoruz. Eğitim ekipmanları Ankara'ya  ulaştı. (Türk tarafı ile) Birlikte yapacağımız devriyeleri mümkün kılacak sürece  yaklaşıyoruz. Yakında beraber bu devriyeleri gerçekleştireceğiz, bundan eminim.  Bu tür konularda Türkiye ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz."
 
Aynı toplantıda Mattis, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 savunma füze  sistemlerini alıyor olmasıyla ilgili olarak da "Bu konudaki kararın Türkiye'ye  ait olduğunu" ve "Bu füze sistemlerinin alınmasının kendilerini  endişelendirdiğini" ifade etti.
 
ABD Genelkurmay Başkanı Dunford da ortak devriyelerin yakında  başlaması için hazırlıkların sürdüğünü anlattı.
 
 Dunford, terör örgütü YPG/PKK unsurlarının Münbiç'ten ne zaman tamamen  ayrılacaklarıyla ilgili bir soruya ise "YPG unsurlarının çok büyük bölümü  Fırat'ın doğusuna geçti. Münbiç'te az sayıda YPG mensubu kaldı. Münbiç'te etnik  kökeni ne olursa olsun Münbiçliler tarafından güvenliğin ve yönetimin  sağlandığından emin olana kadar (ilgili kişileri) güvenlik kontrollerinden  geçirmeye devam edeceğiz." şeklinde yanıt verdi.
 

ETİKETLER